eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiInterpretacje i wyjaśnienia › Dzierżawa gruntu ze sprzedażą prądu to usługa kompleksowa w VAT

Dzierżawa gruntu ze sprzedażą prądu to usługa kompleksowa w VAT

2014-10-04 09:32

Dzierżawa gruntu ze sprzedażą prądu to usługa kompleksowa w VAT

Dzierżawa gruntu ze sprzedażą prądu to usługa kompleksowa w VAT © Gina Sanders - Fotolia.com

Skoro świadczeniu usługi dzierżawy gruntu, na którym dobudowano boksy handlowe, towarzyszy odsprzedaż energii elektrycznej, to mamy do czynienia z jedną kompleksową usługą, tj. usługą dzierżawy. To oznacza, że od kosztów związanych z poborem energii elektrycznej, które będą odsprzedawane osobom trzecim, obowiązek podatkowy powstanie z chwilą wystawienia faktury z tytułu świadczenia usług dzierżawy - uznał Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi w interpretacji indywidualnej z dnia 27.08.2014 r. nr IPTPP2/443-431/14-2/JS

Przeczytaj także: Data sprzedaży na fakturze w podatku VAT 2014

Jakie wątpliwości wyjaśnił organ podatkowy?

Gmina jest właścicielem targowiska miejskiego. Dzierżawi wydzielone grunty tego targowiska, stanowiące stanowiska handlowe, osobom trzecim. Z tego tytułu dzierżawcy są obowiązani płacić czynsz za okresy kwartalne w terminie 7 dni od daty wystawienia faktury. Część handlowców na dzierżawionych gruntach postawiła boksy handlowe, do których doprowadzono prąd i zamontowano podliczniki, przy czym kompleksowa umowa o dostawę i dystrybucję energii elektrycznej na teren targowiska jest zawarta z gminą. Dostawca energii wystawia za nią faktury za okresy dwumiesięczne, na podstawie których następnie gmina wystawia refaktury (płatne w terminie 14 dni od dostarczenia) na poszczególnych dzierżawców. Miasto zawarło z dzierżawcami odrębne umowy dotyczące zasad rozliczenia kosztów energii elektrycznej. Określane one są na podstawie wskazań podlicznika, przy zastosowaniu następującego wzoru: (ilość zużytej energii elektrycznej według wskazań podlicznika/ilość zużytej energii elektrycznej według wskazań licznika głównego) x ogólny koszt poniesionej przez Miasto energii elektrycznej według faktury. Odczyt podliczników jest dokonywany po otrzymaniu przez Miasto faktury za prąd. Zadano pytanie, kiedy powstaje obowiązek podatkowy od faktur dokumentujących odsprzedaż energii elektrycznej? W przedmiotowej sprawie organ podatkowy zajął następujące stanowisko:

„(…) Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054, z późn. zm.), zwanej dalej ustawą, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.
Towarami, w rozumieniu art. 2 pkt 6 ustawy, są rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postacie energii.

W myśl art. 5a ustawy towary lub usługi będące przedmiotem czynności, o których mowa w art. 5, wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, są identyfikowane za pomocą tych klasyfikacji, jeżeli dla tych towarów lub usług przepisy ustawy lub przepisy wykonawcze wydane na jej podstawie powołują symbole statystyczne.
Przez dostawę towarów, stosownie do art. 7 ust. 1 ustawy, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (…).

fot. Gina Sanders - Fotolia.com

Dzierżawa gruntu ze sprzedażą prądu to usługa kompleksowa w VAT

Skoro świadczeniu usługi dzierżawy gruntu, na którym dobudowano boksy handlowe, towarzyszy odsprzedaż energii elektrycznej, to mamy do czynienia z jedną kompleksową usługą, tj. usługą dzierżawy. To oznacza, że od kosztów związanych z poborem energii elektrycznej, które będą odsprzedawane osobom trzecim, obowiązek podatkowy powstanie z chwilą wystawienia faktury z tytułu świadczenia usług dzierżawy.


Stosownie do treści art. 8 ust. 1 ustawy, przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7, w tym również:
1. przeniesienie praw do wartości niematerialnych i prawnych, bez względu na formę, w jakiej dokonano czynności prawnej;
2. zobowiązanie do powstrzymania się od dokonania czynności lub do tolerowania czynności lub sytuacji;
3. świadczenie usług zgodnie z nakazem organu władzy publicznej lub podmiotu działającego w jego imieniu lub nakazem wynikającym z mocy prawa.

Pod pojęciem usługi (świadczenia) należy rozumieć każde zachowanie, na które składać się może zarówno działanie (uczynienie, wykonanie czegoś na rzecz innej osoby), jak i zaniechanie (nieczynienie bądź też tolerowanie). Przy ocenie charakteru świadczenia jako usługi należy mieć na względzie, że ustawa zalicza do grona usług każde świadczenie, które nie jest dostawą w myśl art. 7 ustawy.

Pojęcie usługi według ustawy o podatku od towarów i usług jest szersze od definicji usługi w rozumieniu klasyfikacji statystycznych. Oznacza to, że w definicji tej mieszczą się również określone zachowania, które nie zostały sklasyfikowane w klasyfikacjach statystycznych.

Z tak szeroko sformułowanej definicji wynika, że przez pojęcie świadczenia usług należy rozumieć przede wszystkim określone zachowanie się podatnika na rzecz innego podmiotu, które wynika z dwustronnego stosunku zobowiązaniowego, zakładającego istnienie podmiotu będącego odbiorcą (nabywcą usługi), jak również podmiotu świadczącego usługę. Przy czym, o ile dane zachowanie podatnika mieści się w ustawowej definicji świadczenia usług, to – co do zasady – niezbędnym elementem do uznania tego zachowania za czynność podlegającą opodatkowaniu jest spełnienie przesłanki odpłatności (wynagrodzenie za usługę).

Taka konstrukcja definicji świadczenia usług jest wyrazem zasady powszechności opodatkowania podatkiem od towarów i usług transakcji dokonywanych w ramach profesjonalnego obrotu gospodarczego.

Celem obciążenia kosztami podmiotu, który faktycznie korzystał z usługi jest odsprzedaż tej usługi przez podmiot uczestniczący pośrednio w świadczeniu, pomimo że pośrednik danej usługi nie wykonał. Przenoszenie kosztów jest więc świadczeniem podmiotu pośredniczącego między właściwym usługodawcą a rzeczywistym nabywcą tej usługi. Dotyczy to sytuacji, w której podatnik kupuje usługę, a następnie odsprzedaje ją w takiej samej formie swojemu kontrahentowi.

Przeniesienie kosztów nabycia usługi, o którym mowa wyżej, dotyczy wyłącznie usługi, jaką nabywca nabył w celu odsprzedaży w postaci takiego samego świadczenia, co nie jest tożsame z sytuacją odsprzedaży tej usługi będącej elementem pomocniczym świadczenia głównego, bez którego świadczenie pomocnicze nie ma racji bytu.

Stosownie do obowiązującego od dnia 1 stycznia 2014 r. art. 29a ust. 1 ustawy, podstawą opodatkowania, z zastrzeżeniem ust. 2-5, art. 30a-30c, art. 32, art. 119 oraz art. 120 ust. 4 i 5, jest wszystko, co stanowi zapłatę, którą dokonujący dostawy towarów lub usługodawca otrzymał lub ma otrzymać z tytułu sprzedaży od nabywcy, usługobiorcy lub osoby trzeciej, włącznie z otrzymanymi dotacjami, subwencjami i innymi dopłatami o podobnym charakterze mającymi bezpośredni wpływ na cenę towarów dostarczanych lub usług świadczonych przez podatnika.

Zgodnie z art. 29a ust. 6 ustawy, podstawa opodatkowania obejmuje:
1. podatki, cła, opłaty i inne należności o podobnym charakterze, z wyjątkiem kwoty podatku;
2. koszty dodatkowe, takie jak prowizje, koszty opakowania, transportu i ubezpieczenia, pobierane przez dokonującego dostawy lub usługodawcę od nabywcy lub usługobiorcy.

W myśl art. 29a ust. 7 ustawy, podstawa opodatkowania nie obejmuje kwot:
1. stanowiących obniżkę cen w formie rabatu z tytułu wcześniejszej zapłaty;
2. udzielonych nabywcy lub usługobiorcy opustów i obniżek cen, uwzględnionych w momencie sprzedaży;
3. otrzymanych od nabywcy lub usługobiorcy jako zwrot udokumentowanych wydatków poniesionych w imieniu i na rzecz nabywcy lub usługobiorcy i ujmowanych przejściowo przez podatnika w prowadzonej przez niego ewidencji na potrzeby podatku. (…)

 

1 2 3

następna

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: