eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiAktualności podatkowe › Podatki dochodowe 2015: e-deklaracje wyzwaniem dla firm?

Podatki dochodowe 2015: e-deklaracje wyzwaniem dla firm?

2014-11-24 13:50

Podatki dochodowe 2015: e-deklaracje wyzwaniem dla firm?

E-deklaracje wyzwaniem dla firm? © Dmitry Berkut - Fotolia.com

Rok 2015 przyniesie istotne zmiany w zakresie terminów oraz sposobów wypełniania i składania w urzędzie skarbowym deklaracji podatkowych. Zmiany te w dużej mierze odczują osoby prawne. Ustawodawca zamierza bowiem zmusić takie podmioty do składania większości formularzy jedynie w formie dokumentów elektronicznych, uwierzytelnionych podpisem elektronicznym.

Przeczytaj także: Podatek dochodowy 2015: krótszy termin składania PIT-ów

Zmiany w tym zakresie opracowano i ogłoszono w II półroczu 2014 r., a mają one obowiązywać od początku roku 2015, w tym objąć składane w tym roku (a więc za rok 2014) zeznania roczne. W przypadku osób prawnych ustawodawca nie zdecydował się na rozwiązanie, z którego mogą korzystać osoby fizyczne, a więc uwierzytelniania składanych deklaracji za pomocą danych autoryzujących. Tyczy się to także informacji składanych w związku z zatrudnianiem pracowników. Tylko nieliczni tutaj będą mogli zachować formę papierową.

Jak natomiast wynika z szacunków PwC, ok. ¼ przedsiębiorców może nie być gotowa do składania deklaracji CIT w formie elektronicznej wymaganej dla większości firm od początku 2015 roku. Jak to bowiem zostało już wyżej wskazane, w elektronicznych zeznaniach podatnicy i płatnicy podatku CIT (a także PIT) będą musieli posługiwać się tzw. bezpiecznym podpisem elektronicznym, a tego rozwiązania nie posiada obecnie ok. 25% firm objętych nowymi regulacjami.

Obowiązek składania elektronicznie większości deklaracji, informacji oraz zeznań podatkowych (w tym CIT-8, IFT-2 oraz PIT-11) od 1 stycznia 2015 r. wynika z nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw. W dokumentach składanych elektronicznie będzie wymagany podpis elektroniczny weryfikowany za pomocą ważnego kwalifikowanego certyfikatu.

fot. Dmitry Berkut - Fotolia.com

E-deklaracje wyzwaniem dla firm?

Ustawodawca zamierza zmusić przedsiębiorców do składania większości formularzy jedynie w formie dokumentów elektronicznych, uwierzytelnionych podpisem elektronicznym.


„Zmiany dotyczą większości firm, a do przygotowania się pozostało już bardzo niewiele czasu. Od nowego roku z wersji papierowej dokumentów będą mogli skorzystać jedynie podatnicy zatrudniający 5 lub mniej pracowników. Co istotne, złożenie deklaracji, informacji oraz rocznego obliczenia podatku w niewłaściwej tj. papierowej formie będzie dla administracji skarbowej równoznaczne z ich niezłożeniem” – podkreśla Jan Wacławek, partner w dziale prawno-podatkowym PwC.


Dla większości przedsiębiorstw nowe zasady powinny stanowić ułatwienie w prowadzeniu działalności, jednak istnieją wyjątki.

„Jeżeli w firmie osobą upoważnioną do składania deklaracji jest obcokrajowiec, to trzeba to już teraz uwzględnić w planach przygotowania przedsiębiorstwa do nowych przepisów. Pełnomocnictwo do podpisywania deklaracji składanej za pomocą środków komunikacji elektronicznej (UPL-1), które upoważnia do korzystania z systemu eDeklaracje, wymaga bowiem podania identyfikatora podatkowego w postaci numeru NIP bądź numeru PESEL, którego obcokrajowcy nie posiadają” – wyjaśnia Mikołaj Woźniak, starszy menedżer w dziale prawno-podatkowym PwC. „W takich sytuacjach dostosowanie się do zmian może stać się realnym wyzwaniem i powstaje ryzyko formalnego niezłożenia deklaracji. Obecnie Ministerstwo Finansów pracuje już nad rozwiązaniem tej kwestii, jednak warto przygotować także przedsiębiorstwo na „plan awaryjny”.

Zestaw do podpisu elektronicznego to jednorazowy wydatek rzędu ok. 300 zł, do którego należy dodać koszt aktualizacji certyfikatu w wysokości ok. 120 zł rocznie.

„Choć proces weryfikacji tożsamości osoby składającej wniosek, oczekiwanie na kwalifikowany certyfikat oraz instalacja niezbędnego oprogramowania trwa zazwyczaj w sumie ok 2-3 dni robocze, to jednak teraz czas ten może się wydłużyć w związku ze zwiększonym zainteresowaniem przedsiębiorców w momencie zmiany przepisów. Odpowiednie kroki warto więc podjąć jak najszybciej" - podkreśla Marcin Sidelnik, dyrektor w dziale prawno-podatkowym PwC. „Warto także pamiętać, że w przypadku większych podatników zasadne może być wyrobienie co najmniej dwóch podpisów dla jednego podmiotu”.


Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

  • Komentarz usunięty

  • Komentarz usunięty

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: