eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiPorady podatkowe › Jesteś freelancerem? Uważaj na te częste błędy w rozliczeniu PIT

Jesteś freelancerem? Uważaj na te częste błędy w rozliczeniu PIT

2024-04-29 12:50

Jesteś freelancerem? Uważaj na te częste błędy w rozliczeniu PIT

Jesteś freelancerem? Uważaj na te częste błędy w rozliczeniu PIT © Pio Si - Fotolia.com

W 2024 roku nietypowo fiskus rozpoczął rozliczanie rocznych zeznań podatkowych za 2023 rok od 15 lutego, a nie, jak do tej pory, od 1 stycznia. Nie ulega jednak zmianie ostateczny termin składania zeznań tj. 30 kwietnia 2024 tj. wtorek.

Przeczytaj także: PIT freelancera. Jak rozliczyć podatek dochodowy?

Księgowi przypominają


Należy pamiętać, aby dokonać złożenia zeznania podatkowego za każdy rok w ustawowym terminie tj. do 30 kwietnia następnego roku. Niezłożenie zeznania w tym terminie może spowodować nałożenie kary finansowej przez organ podatkowy. Po złożeniu zeznania podatkowego istnieje możliwość dokonania jego korekty - nie wywołuje to sankcji ze strony urzędu skarbowego - tłumaczy Jakub Kania, Prezes Zarządu spółki EDK Consulting Sp. z o.o. biura księgowego specjalizującego się w rozliczaniu podatków firm i osób indywidualnych.

Freelancing to nie forma opodatkowania, a sposób pracy - wykonywanie zleceń zwykle dla kilku lub wielu klientów. Jak freelancer rozlicza podatki? Różnie. Zwykle ma do dyspozycji 3 możliwości:

1. freelancer z działalnością gospodarczą


Jeśli freelancer prowadzi działalność i wystawiał w 2023 roku faktury dla swoich klientów to rozlicza się jak przedsiębiorca, w zależności od wybranej formy opodatkowania:
  • Na zeznaniu PIT-36 w przypadku opodatkowania dochodu skalą podatkową (dochody do 120 tys. zł stawka 12%, a nadwyżka ponad ten limit 32%);
  • Na zeznaniu PIT-36L, w przypadku opodatkowania dochodu podatkiem liniowym (stawka 19% niezależnie od kwoty dochodu);
  • Na zeznaniu PIT-28, w przypadku opodatkowania zryczałtowanym podatkiem od przychodów.

Freelancer prowadzący działalność gospodarczą opodatkowaną w ramach skali podatkowej może skorzystać ze wspólnego rozliczenia z małżonkiem, by uniknąć opodatkowania nadwyżki dochodów powyżej 120 tys. zł stawką 32%. Z rozliczenia z małżonkiem można skorzystać, jeśli pomiędzy małżeństwem istnieje wspólność majątkowa. W takiej sytuacji, dochody małżonków do limitu 240 tys. złotych opodatkowane będą stawką 12%.

Opodatkowanie podatkiem liniowym lub zryczałtowanym podatkiem od przychodów wyklucza wspólne rozliczenie z małżonkiem.

2. Freelancer bez działalności - zatrudniony na etat lub bez etatu


Freelancer, który w 2023 roku pracował na umowę zlecenie lub umowę o dzieło powinien otrzymać od wszystkich swoich klientów osobno deklarację na druku PIT-11. To ważne, aby przy wypełnianiu własnej deklaracji PIT-37 uwzględnić wszystkich klientów. Dla freelancera realizującego wiele zleceń dla wielu klientów to prawdziwe wyzwanie. Niestety, nawet w przypadku nie otrzymania deklaracji PIT-11 od klienta, pracodawcy, freelancer jest zobowiązany do rozliczenia wszystkich swoich dochodów, nawet bez PIT-11 i nawet w przypadku gdy umowa nie została zgłoszona do urzędu przez pracodawcę.

3. Freelancer na platformie pośrednictwa pracy


Trzecia możliwość rozliczania dla freelancera to oddelegowanie spraw podatkowych do platformy dla freelancerów. Wyspecjalizowane platformy pośredniczą w umowach i transakcjach pomiędzy zleceniodawcami i freelancerami, naliczając odpowiedni podatek i wysyłając zaliczki do Urzędu Skarbowego. W takim przypadku freelancer otrzymuje tylko jeden druk PIT-11 z platformy za wszystkie zlecenia i dzieła jakie wykonał w trakcie roku podatkowego. To bardzo wygodna opcja zwłaszcza dla osób pracujących dla wielu klientów. Dodatkowo platforma wystawia faktury VAT dla zleceniodawców, a następnie rozlicza je z freelancerem, dzięki czemu firma otrzymuje fakturę, nie musi przygotowywać umów o dzieło, czy umów zlecenie, co czasami jest decydującym argumentem przy wyborze oferty.
Co ważne platforma wysyła jeden zbiorczy PIT-11, rozlicza podatki freelancerów z Polski, przy zleceniach nie tylko dla firm krajowych, ale także zagranicznych z całego świata - mówi Prezes Zarządu Freelancehunt Valentyn Ziuzin.

O czym warto pamiętać?


Przypominamy, że zeznanie podatkowe należy złożyć w ustawowym terminie, pod rygorem nałożenia kary finansowej.

Freelancerzy pracujący dla klientów zagranicznych


Zgodnie z danymi portalu Freelancehunt.com ponad 29% freelancerów zarejestrowanych na tej międzynarodowej platformie, wykonuje prace dla klientów z zagranicy. W takim przypadku konieczne jest wypełnienie PIT-36, a dla przychodów z zagranicy również PIT/ZG. Dodatkowo jeśli chcemy skorzystać z ulg podatkowych dołączamy PIT/O.

Jakie błędy popełniamy przy rozliczeniu PIT? Zapytaliśmy Ministerstwo Finansów


Jednym z najczęstszych błędów w rozliczeniu PIT jest:
  • niezgodność zaliczek na podatek dochodowy
  • brak podpisu: w zeznaniach składanych w formie papierowej występują często błędy, które nie występują w rozliczeniach elektronicznych
  • brak danych osobowych - to również błędy wyłącznie w papierowej wersji PIT

Ministerstwo Finansów przypomina


W celu ułatwienia rozliczenia PIT i uniknięcia ewentualnych nieprawidłowości rekomendujemy korzystanie z e-usług oferowanych przez Krajową Administrację Skarbową (KAS). Zachęcamy do korzystania z usługi Twój e-PIT dostępnej w serwisie e-Urząd Skarbowy https://www.podatki.gov.pl/e-urzad-skarbowy/ , w której z łatwością można złożyć PIT. W rozliczeniu podatku w usłudze Twój e-PIT podatnikom pomagają proste komunikaty i informacje wyjaśniające sposób rozliczenia.

W tym roku po raz pierwszy z usługi Twój e-PIT mogą korzystać również osoby prowadzące działalność gospodarczą oraz działy specjalne produkcji rolnej. Z rozliczenia mogą korzystać także osoby z zawieszoną działalnością gospodarczą.

Dzięki rozliczeniu w usłudze Twój e-PIT podatnicy nie są narażeni na popełnienie błędów podczas obliczania podatku, ponieważ robi to za nich system. Unikają również ryzyka złożenia zeznania bez wymaganych danych osobowych lub podpisu. W usłudze Twój e-PIT podatnicy mają dostęp do wstępnie wypełnionego zeznania podatkowego. Zeznanie to uwzględnia dane, do których dostęp ma Krajowa Administracja Skarbowa. W wielu wypadkach wystarczy samo przejrzenie PIT i ewentualne zmiany wynikające, np. z chęci skorzystania z dodatkowych ulg, czy zmiany OPP, której podatnik chce przekazać 1,5% podatku.


Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: