eGospodarka.pl

eGospodarka.plPodatkiAktualności podatkowe › Karuzele VAT: milionowe wyłudzenia a organy podatkowe nieudolne?

Karuzele VAT: milionowe wyłudzenia a organy podatkowe nieudolne?

2015-04-28 14:10

Karuzele VAT: milionowe wyłudzenia a organy podatkowe nieudolne?

VAT © milushka - Fotolia.com

Karuzele podatkowe w VAT polegają na wyłudzaniu tego podatku poprzez dokonanie szeregu faktycznych i pozornych transakcji, w których uczestniczy wiele podmiotów gospodarczych, często ze sobą w różny sposób powiązanych. Najważniejszy z nich nie wpłaca należnego podatku do urzędu skarbowego, po czym znika, zanim fiskus się zorientuje, że doszło do wyłudzenia.
Straty dla budżetu z tego tytułu idą w miliardy złotych, niestety aparat skarbowy wydaje się być nieudolny w zwalczaniu takiej przestępczości. Działania bowiem muszą tutaj być szybkie i zdecydowane. Na wykrycie nieprawidłowości jest zaledwie kilka miesięcy (po 3-4 firma słup znika). Skarbówka wie jak działają przestępcy, niemniej nie radzi sobie z ich ściganiem i zapobieganiem wyłudzeniom VAT. Nasi urzędnicy wolą kontrolować tych, którzy im nie uciekną i u nich doszukiwać się „dziury w całym”, znacznie utrudniając życie uczciwym podatnikom i robiąc przy tym niekiedy niewielkie przypisy, podczas gdy na karuzelach podatkowych w VAT tracone są miliony.

Przestępcy organizujący w Polsce karuzele VAT są praktycznie bezkarni. Karuzele VAT, których dotyczy najnowszy raport Związku Przedsiębiorców i Pracodawców, objawia się co roku wielomiliardowymi stratami budżetu państwa. Kwestia wydaje się być regularnie bagatelizowana przez najwyższe władze państwowe.

fot. milushka - Fotolia.com

VAT

Karuzele podatkowe w VAT polegają na wyłudzaniu tego podatku poprzez dokonanie szeregu faktycznych i pozornych transakcji, w których uczestniczy wiele podmiotów gospodarczych, często ze sobą w różny sposób powiązanych.


- Według szacunków Ministerstwa Finansów miesiąc działania takiej przestępczej spółki –słupa to strata 1,6 mln złotych. Słupy działają na ogół 3-4 miesiące i znikają zanim nasz zajęty rozliczaniem PITów emerytów lub organizowaniem loterii paragonowych aparat skarbowy się w ogóle zorientuje, że taka spółka istniała – powiedział Mariusz Pawlak, Główny Ekonomista ZPP.

Jest to tym bardziej niepokojące, że brak realnych działań mających na celu ukrócenie przestępczej działalności próbuje się – w wyjątkowo nieudolny i szkodliwy sposób – tuszować, podejmując drastyczne, często zwyczajnie bezprawne i skandaliczne akcje skierowane w uczciwych przedsiębiorców, tłumacząc to koniecznością zwalczania oszustw podatkowych.

Najlepszym przykładem jest choćby ujawniona ostatnio upubliczniona tajna notatka po spotkaniu Ministra Finansów, według której 80% kontroli w roku bieżącym ma skończyć się domiarem

- Zamiast skoncentrować się na tych wielomiliardowych stratach – niektórzy twierdzą, że to wręcz 2% polskiego PKB, Ministerstwo Finansów zajmuje się głupotami oraz prześladowaniem uczciwych przedsiębiorców, bo oni są – nie znikają, nie przepadają, nie ukrywają się. Dodatkowo z ich strony urzędnikom skarbowym nic nie grozi – powiedział Prezes ZPP, Cezary Kaźmierczak.

Jakub Bińkowski, analityk ZPP, autor raportu ma świadomość, że temat karuzeli VAT - mimo swej aktualności - nie przyciąga szczególnej uwagi zarówno opinii publicznej (co ze względu na pewien stopień skomplikowania omawianej materii można zrozumieć), jak i Ministerstwa Finansów (w tym przypadku nie da się już znaleźć satysfakcjonującego wytłumaczenia braku zainteresowania).

Z powodu poziomu skomplikowania problemu, ZPP zdecydowało się opisać mechanizm działania karuzeli VAT na konkretnym przykładzie. W sprawie, o której mowa w raporcie, przestępcy zdołali wyłudzić z budżetu państwa niemal 30 milionów złotych, a do wygenerowania takiej kwoty wystarczyło 177 faktur.

W latach 2011 – 2012 ujawniono 310 tysięcy faktur, a można podejrzewać, że spora część pozostała nieodkryta. Wyraźnie widać więc, jak wielkim problemem są oszustwa związane z wyłudzaniem zwrotu podatku VAT.

Jednocześnie eksperci z różnych stron zaznaczają, że wykrywalność tego rodzaju przestępstw jest znikoma, a wielu świadomych uczestników tego procederu, spokojnie korzysta ze zdobytych tym sposobem środków.
- Żeby nie poprzestać na ogólnym omawianiu zjawiska – pokazujemy w naszym opracowaniu, jak ta bezkarność wygląda w praktyce. Na podstawie konkretnych przykładów – powiedział Jakub Bińkowski, analityk ZPP. – Pokazujemy jak karuzela sobie hula w najlepsze – mimo, że organa skarbowe zostały o niej poinformowane. A kontrola poszła nie do karuzeli, a do osoby, która o niej poinformowała!oprac. : eGospodarka.pl

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (1)

  • Re: Karuzele VAT: milionowe wyłudzenia a organy podatkowe nieudolne?

    klobuk / 2015-04-28 21:34:17

    Wyłudzenia VAT to już nie kompetencje organów skarbowych lecz policji i prokuratury... odpowiedz ] [ cytuj ]

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: