eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiAktualności podatkowe › Podatek dochodowy w rolnictwie: nowa stawka ryczałtu

Podatek dochodowy w rolnictwie: nowa stawka ryczałtu

2016-09-10 12:57

Podatek dochodowy w rolnictwie: nowa stawka ryczałtu

Nowa stawka ryczałtu © sasun Bughdaryan - Fotolia.com

Od 1 stycznia 2016 obowiązuje nowa stawka ryczałtu w wysokości 2% przychodów. Nowa stawka została wprowadzona ustawą z 9 kwietnia 2015 o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. 2015 poz. 699; ost. zm. Dz. U. 2015 r., poz. 1595) i wynika z art. 12 ustawy o ryczałcie.

Przeczytaj także: Podatek od sprzedaży domowej żywności poza działalnością

Stawka ta jest stosowana dla przychodów, o których mowa w art. 6 ust. 1d ustawy o ryczałcie. Przepis ten z kolei wskazuje na art. 20 ust. 1c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, mówiący o innych źródłach przychodów. Od 1 stycznia w artykule tym zostały dodane m.in. punkty od 1c do 1f.
Zgodnie z art. 20 ust. 1c za przychody z innych źródeł, do których można zastosować opodatkowanie ryczałtem:
„(…) uważa się również przychody ze sprzedaży przetworzonych w sposób inny niż przemysłowy produktów roślinnych i zwierzęcych pochodzących z własnej uprawy, hodowli lub chowu, z wyjątkiem przetworzonych produktów roślinnych i zwierzęcych uzyskanych w ramach prowadzonych działów specjalnych produkcji rolnej oraz produktów opodatkowanych podatkiem akcyzowym na podstawie odrębnych przepisów (…)”.

Prawo do opodatkowania powyższych przychodów stawką ryczałtu 2% zależne jest od spełnienia poniższych warunków:
  • sprzedaż nie jest wykonywana na rzecz osób prawnych, jednostek organizacyjnych nieposiadających osobowości prawnej lub na rzecz osób fizycznych na potrzeby prowadzonej przez nie pozarolniczej działalności gospodarczej;
  • przetwarzanie produktów roślinnych i zwierzęcych i ich sprzedaż nie odbywa się przy zatrudnieniu osób na podstawie umów o pracę, umów zlecenia, umów o dzieło oraz innych umów o podobnym charakterze;
  • sprzedaż następuje wyłącznie w miejscach, w których produkty te zostały wytworzone lub na targowiskach (miejsca przeznaczone do prowadzenia handlu, z wyjątkiem sprzedaży dokonywanej w budynkach lub ich częściach);
  • podatnik prowadzi ewidencje sprzedaży, o której mowa niżej;
  • podatnik nie uzyskuje dochodów z działalności gospodarczej.

fot. sasun Bughdaryan - Fotolia.com

Nowa stawka ryczałtu

Od 1 stycznia 2016 obowiązuje nowa stawka ryczałtu w wysokości 2% przychodów.


Od początku stycznia 2016 r. podatnicy spełniający powyższe warunki mogą zdecydować o opodatkowaniu przychodów ryczałem wg stawki 2% obok dotychczasowego opodatkowania właściwego dla przychodów z innych źródeł (rozliczenie w zeznaniu rocznym).

Zgodnie z art. 22 ust. 3 ustawy o ryczałcie brak spełnienia wymienionych wyżej warunków w trakcie roku podatkowego powoduje utratę prawa do opodatkowania powyższych przychodów w formie ryczałtu. Począwszy od dnia utraty prawa do ryczałtu podatnik ma obowiązek zaprowadzić właściwą ewidencję (podatkową księgę przychodów i rozchodów) i opłacać podatek na zasadach ogólnych.
Podatnik otwierający podatkową księgę przychodów i rozchodów ma obowiązek poinformować US o otwarciu KPiR w terminie 20 dni. Konieczność prowadzenia księgi przychodów i rozchodów nie zawsze oznacza konieczność założenia działalności gospodarczej. Jest to zależne od tego czy prowadzona sprzedaż spełnia warunki uznania jej za działalność gospodarczą.

Podatnicy uzyskujący przychody, o których mowa wyżej mają obowiązek prowadzenia za każdy rok odrębnie ewidencji sprzedaży produktów roślinnych i zwierzęcych. Zawierać ona powinna co najmniej: numer kolejny wpisu, datę uzyskania przychodu, jego kwotę oraz sumę przychodów narastająco od początku roku. Dzienne przychody należy ewidencjonować w dniu sprzedaży, a samą ewidencję podatnik powinien posiadać w miejscu sprzedaży przetworzonych produktów roślinnych i zwierzęcych.

W przypadku braku prowadzenia ewidencji sprzedaży lub prowadzenia jej w sposób niezgodny z warunkami uznania jej za dowód w postępowaniu podatkowym, organ podatkowy ustali wartość niezaewidencjonowanego przychodu (w tym także w formie szacowania) oraz określi od niej kwotę ryczałtu wg stawki równej pięciokrotności stawki 2% czyli stawki 10%.

Podatnicy, którzy zdecydują się na opodatkowanie przychodów ze sprzedaży przetworzonych w sposób inny niż przemysłowy produktów roślinnych i zwierzęcych pochodzących z własnej uprawy, nie mają obowiązku prowadzenia ewidencji przychodów i ewidencji wyposażenia, o których mowa w art. 15 ustawy o ryczałcie.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: