eGospodarka.pl

eGospodarka.plPodatkiAktualności podatkowe › 500+ a zeznanie podatkowe i ulga na dzieci

500+ a zeznanie podatkowe i ulga na dzieci

2017-02-06 12:12

500+ a zeznanie podatkowe i ulga na dzieci

500 plus wolne od podatku dochodowego © Pio Si - Fotolia.com

Od kwietnia 2016 r. spore grono rodziców otrzymuje co miesiąc dodatkowe wsparcie od państwa w postaci 500 zł na drugie i każde kolejne dziecko (a niekiedy nawet na dziecko pierwsze). Czy świadczenie takie podlega opodatkowaniu, a w związku z tym powinno być wykazane w rocznym PIT? Czy wpływa na prawo do ulgi na dzieci? Odpowiedzi na te pytania można znaleźć w dalszej części artykułu.
W zdecydowanej większości od świadczeń rodzinnych i socjalnych nie trzeba płacić podatku. Podlegają one wprawdzie pod reżim ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, niemniej najczęściej są z tego podatku (w samej ustawie) zwolnione. A w stosunku do przychodów/dochodów zwolnionych od podatku odpowiednie instytucje bądź organy państwowe nie wysyłają beneficjentom informacji o wypłaconych kwotach (z pewnymi wyjątkami, gdzie niecałe świadczenia są z podatku zwolnione, a jedynie do określonej wartości).

Czy 500+ na dziecko jest zwolnione od podatku?


Odpowiedź jest twierdząca. Stosowne zwolnienie znalazło się w art. 21 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, który w brzmieniu obowiązującym od 1 kwietnia 2016 r. wskazuje, że wolne od podatku są m.in. świadczenie wychowawcze otrzymane na podstawie przepisów o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci (potocznie nazywane „500+”).

W związku z powyższym nie należy oczekiwać od organów wypłacających świadczenie, że te wystawią nam informację na odpowiednim formularzu PIT-a o wysokości otrzymanego świadczenia. Sam rodzic natomiast w rocznym rozliczeniu podatku nie wykaże w swoich przychodach wartości takiego świadczenia.
Formularze zeznań rocznych są przeznaczone do wykazywania w nich jedynie dochodów opodatkowanych. Ponieważ 500+ jest z podatku zwolnione, jego wysokości w rocznym PIT nie wykazuje się. Nie ma tutaj najmniejszego znaczenia to, czy świadczenie to otrzymywano tylko na jedno czy też kilkoro dzieci. Zwolnienie od podatku obejmuje całą otrzymaną kwotę

500+ a rozliczenie podatku


Jak zostało to już wyżej podkreślone, 500+ jest zwolnione od podatku, a co za tym idzie - nie ujmujemy go w rocznym PIT. Tutaj podatnicy deklarują dochody jedynie opodatkowane. Są to m.in. dochody z pracy, działalności wykonywanej osobiście (chociażby zawarte z przedsiębiorcami umowy zlecenie czy o dzieło), działalności gospodarczej czy najmu bądź dzierżawy (źródeł przychodów jest o wiele więcej).

fot. Pio Si - Fotolia.com

500 plus wolne od podatku dochodowego

Świadczenie 500+ jest zwolnione z podatku dochodowego. Nie jest wykazywane w rocznym PIT, nie wpływa na wartość podatku oraz prawo do ulg podatkowych. Ulgi takie natomiast mogą wpływać na prawo do 500+ na pierwsze dziecko.


Podatnicy uzyskujący tylko dochody z pracy czy zawartych umów zlecenie/o dzieło rozliczają się na PIT-37. Prowadzący działalność gospodarczą bądź uzyskujący dochody z najmu/dzierżawy, wybór formularza uzależniają od stosowanej formy opodatkowania (przy skali podatkowej jest to PIT-36, przy podatku liniowym PIT-36L a przy ryczałcie ewidencjonowanym PIT-28).

Ci z kolei, którzy poza 500+ nie uzyskują innych dochodów, bądź dochody te są wolne od podatku albo w ogóle wyłączone spod ustawy podatkowej (np. gospodarstwa rolnego), rocznego PIT-a w ogóle nie muszą składać.

Warto też pamiętać, że 500+ nie wpływa na wartość kwoty wolnej od podatku, nie odbiera prawa do rozliczenia się razem z drugim małżonkiem bądź jako osoba samotnie wychowująca dziecko, jak też nie obniża limitu dochodu, do którego stosowana jest niższa (18 proc.) stawka podatku.
Od 2017 r. ustawodawca wprowadził nam zmienną kwotę wolną od podatku. Szerzej na ten temat pisaliśmy m.in. w artykule: 6,6 tys. zł to kwota wolna od podatku na 2017 rok

500+ a ulga prorodzinna


500+ to jedna z dwóch preferencji, na które mogą liczyć rodzice i to niezależnie od uzyskiwanych dochodów. Warunkiem jest tutaj jednakże posiadanie co najmniej dwóch pociech uprawniających do danego świadczenia, a w przypadku podatku dochodowego - ulgi podatkowej.

Drugim świadczeniem jest właśnie ulga na dzieci, która zdaje się mieć szersze zastosowanie, niż 500+, jako że obejmuje też dzieci powyżej 18 roku życia (chociaż jej wartość jest dużo niższa od uzyskiwanych co miesiąc 500 złotych). Niemniej zawiera ona także dodatkowe obostrzenia. I tak przy jednej pociesze uprawniającej do ulgi rodzice nie mogą zarobić więcej, aniżeli ustawowe limity.
Ograniczone, i to istotnie, jest też uzyskiwanie dochodów przez dzieci, które osiągnęły pełnoletniość.
Szerzej o uldze prorodzinnej za 2016 r. mówiliśmy tutaj: Odliczenie ulgi prorodzinnej w PIT za 2016 r.

Świadczenie 500+ nie ma najmniejszego wpływu na prawo do skorzystania z ulgi na dzieci i to nawet przy jednej pociesze. W drugą stronę jest jednak zupełnie inaczej. Otóż przy świadczeniu tym na pierwsze dziecko, oraz przy niektórych innych świadczeniach rodzinnych (jak chociażby zasiłek rodzinny), istotne znaczenie ma uzyskany przez rodziców dochód. Jeżeli ten na członka rodziny przekroczy określony pułap, prawa do dodatkowych pieniędzy oni nie mają.

Zwrot z tytułu ulgi prorodzinnej wpływa na ten dochód. W związku z tym w skrajnych przypadkach warto się zastanowić, czy z ulgi skorzystać (albo czy skorzystać z niej w pełnym zakresie). Przekroczenie progu dochodowego nawet o 1 zł pozbawia tutaj bowiem świadczeń rodzinnych.

Program 500+


Prawo do świadczenia 500+ przysługuje na drugie i każde kolejne dziecko do ukończenia 18 roku życia bez spełnienia kryterium dochodowego.

W przypadku osób wychowujących jedno dziecko bądź ubiegających się o świadczenie także na pierwsze, dochód w gospodarstwie domowym nie może przekroczyć kwoty 800 zł miesięcznie na osobę. Jeżeli którekolwiek z dzieci jest niepełnosprawne, limit dochodu rośnie do kwoty 1 200 zł.

Zobacz także


Oceń

1 3

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

REKLAMA

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo:

Ok, rozumiem Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego jej działania oraz korzystania z narzędzi analitycznych, reklamowych, marketingowych i społecznościowych. Szczegóły znajdują się w Polityce Prywatności. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane w pamięci Twojego urządzenia, możesz to zmienić za pomocą ustawień przeglądarki.