eGospodarka.pl

eGospodarka.plPodatkiAktualności podatkowe › Dzięki uldze na dziecko oszczędzą też rodzice z niskim podatkiem

Dzięki uldze na dziecko oszczędzą też rodzice z niskim podatkiem

2017-04-24 13:18

Dzięki uldze na dziecko oszczędzą też rodzice z niskim podatkiem

Ulga na dzieci ponad limit wyliczonego podatku © Wioletta - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

4,5 mln rodziców korzysta w rocznym PIT z ulgi na dzieci. Średnio to oszczędność rzędu półtora tysiąca złotych. Tax Care przypomina, że na zwrot pieniędzy mogą liczyć też pary po rozwodzie, a także rodzice, których podatek jest niższy niż sama ulga. W drugim przypadku o kwocie zwrotu decydują zapłacone składki ZUS i składki zdrowotne.

Przeczytaj także: Kto jest uprawniony do ulgi prorodzinnej (na dzieci)?

Jeśli z rocznego zeznania podatkowego rodzica wynika 1 112 zł podatku dochodowego, dzięki uldze prorodzinnej nie zapłaci fiskusowi ani złotówki. Tyle wynosi kwota zmniejszająca roczny PIT, przysługująca podatnikowi wychowującemu dziecko. Skorzystać z niej można po spełnieniu kilku warunków, ale nie ma wśród nich takiego, który nie pozwala odliczyć ulgi w przypadku podatku niższego niż sama ulga.

Odliczą składający PIT-36 i PIT-37


Ulga na dzieci wraz z częścią zapłaconej składki na ubezpieczenie zdrowotne to najbardziej popularne odliczenie od podatku dochodowego. Kwota odliczeń z tytułu ulgi sięga prawie 7 mld zł, co daje około 1,5 tys. zł przeciętnej kwoty przypadającej na jednego korzystającego z niej podatnika – wynika z danych resortu finansów za 2015 r. Im więcej pociech w domu, tym większa kwota odliczenia.

fot. mat. prasowe

Ulga na dzieci rośnie wraz z ich liczbą

Ulga na dzieci jest silnie uzależniona od liczby posiadanych pociech. Na pierwszą dwójkę wynosi ona ok. 1 tys. zł na dziecko. Trzecie dziecko pozwala zmniejszyć podatek o kolejne 2 tys. zł, a czwarte i każde kolejne aż o 2,7 tys. zł.


Z ulgi prorodzinnej w rozliczeniu 2016 r. można skorzystać, jeśli w 2016 r.:
  • rodzice wykonywali władzę rodzicielską,
  • rodzice uzyskali dochody opodatkowane według skali podatkowej, tj. rozliczają się na PIT-36 i PIT-37,
  • roczne dochody osób wychowujących jedno dziecko nie przekroczyły 112 tys. zł,
  • dziecko było małoletnie,
  • dziecko było pełnoletnie, ale otrzymywało zasiłek pielęgnacyjny lub rentę socjalną,
  • dziecko było pełnoletnie, ale uczyło się i nie skończyło 25. roku życia oraz – jeśli pracowało – zarobiło maksymalnie 3089 zł z pracy objętej skalą lub z kapitałów pieniężnych.

Przykład 1
Pani Anna wychowuje dwójkę dzieci, które w 2016 r. pracowały dorywczo. Syn w trakcie 2016 r. ukończył pełnoletność, a córka nie. Do chwili uzyskania pełnoletności syn zarobił 4 tys. zł, a po uzyskaniu pełnoletności 3 tys. zł. Córka zarobiła 5 tys. zł. Łączny roczny zarobek dzieci wyniósł 12 tys. zł. Na potrzeby ulgi prorodzinnej pani Anna powinna wziąć pod uwagę jedynie dochody syna, jakie uzyskał będąc już pełnoletnim. Te nie przekroczyły 3 089 zł, więc pani Anna może skorzystać z ulgi „na dzieci” i odliczyć od podatku 2 224,08 zł.


Po rozwodzie ulga w proporcji


Jeśli władza rodzicielska w stosunku do dziecka przysługuje każdemu z rozwiedzionych rodziców i oboje ją wykonują, rozwód nie pozbawia prawa do ulgi na dziecko. Byli małżonkowie mogą odliczyć kwotę ulgi po połowie albo w dowolnej ustalonej proporcji każdy w swoim oddzielnym rocznym PIT. Pary pozostające w związku małżeńskim ulgę na dzieci mogą również odliczyć w częściach w dwóch osobnych zeznaniach rocznych (jak wyżej) lub łącznie we wspólnym zeznaniu.

Zwrot niewykorzystanej ulgi jest możliwy, ale limitowany


Załóżmy, że pani Anna chce odliczyć od podatku 2 224,08 zł tytułem ulgi na dzieci, ale jej podatek za 2016 r. wyniósł 1,8 tys. zł. W takiej sytuacji, nawet jeśli rodzicowi „zabrakło” podatku do odliczenia pełnej kwoty ulgi, może odzyskać również jej niewykorzystaną cześć, tj. te nieodliczone 424,08 zł z przykładu.
Przysługująca rodzicowi kwota niewykorzystanej ulgi jest jednak limitowana. Różnica pomiędzy kwotą przysługującego odliczenia (2 224,08 zł) a kwotą odliczoną w zeznaniu podatkowym (1,8 tys. zł) nie może przekroczyć kwoty zapłaconych przez rodzica w 2016 r. składek na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne podlegających odliczeniu, pomniejszonych o składki odliczone w ewentualnych zeznaniach rocznych. W praktyce na limit powinni zwracać uwagę ci, którzy zapłacili niskie składki, co obrazujemy w przykładzie drugim.

Przykład 2
Pani Anna w 2016 r. prowadziła własną firmę objętą podatkiem liniowym, jednocześnie wychowywała dwójkę dzieci i przez część roku pracowała na umowie o zlecenie. W rocznej deklaracji PIT-36L rozliczyła zarobek z działalności, odliczając składki ZUS i zdrowotne, jakie opłacała jako przedsiębiorca.

Z uwagi na opłacenie ZUS-ów z działalności gospodarczej, z tytułu umowy zlecenie potrącono jej jedynie składki zdrowotne – w sumie 2 tys. zł. Ta kwota stanowi górny limit dodatkowego zwrotu. Z pracy na zleceniu jej podatek do wykazania w deklaracji PIT-37 wyniósł 1,8 tys. zł. Niewykorzystana kwota ulgi prorodzinnej to 424,08 zł (1 8000 zł – 2 224,08 zł). Jest ona niższa niż górny limit wynikający z sumy wykazanych w tym PIT składek społecznych i zdrowotnych, stąd pani Anna skorzysta z ulgi na dzieci w całości.


Rozliczeniu kwoty dodatkowego zwrotu służą specjalne części formularzy rocznych deklaracji, tj. cześć K w PIT-36 oraz część H w PIT-37. Na druku rocznej deklaracji ulgę na dzieci wpisuje się częściami w dwóch polach, a przysługującą całość w załączniku PIT/O.

Katarzyna Miazek,

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: