eGospodarka.pl

eGospodarka.plPodatkiAktualności podatkowe › Kto i kiedy składa informację VAT-27 z odwrotnym obciążeniem?

Kto i kiedy składa informację VAT-27 z odwrotnym obciążeniem?

2017-10-02 13:36

Kto i kiedy składa informację VAT-27 z odwrotnym obciążeniem?

Kiedy VAT-27 do urzędu skarbowego? © wsf-f - Fotolia.com

Nie tylko w obrocie wewnątrzwspólnotowym, ale także i krajowym trzeba obecnie składać informacje podsumowujące. Do końca 2016 r. te, oznaczone symbolem VAT-27, składali jedynie podatnicy sprzedający określone grupy towarów. Od 2017 r. obowiązek taki spoczywa także na usługodawcach.
Obowiązek składania informacji podsumowujących w obrocie krajowym wynika z art. 101a ustawy o VAT. Są nim objęci podatnicy dokonujący dostaw towar lub świadczący usługi, dla których podatnikiem jest nabywca, o którym mowa w art. 17 ust. 1 pkt 7 i 8 ustawy o VAT.

VAT-27 na dostawę towarów...


I tak do składania informacji podsumowujących są zobowiązani przedsiębiorcy dokonujący dostawy towarów wymienionych w załączniku nr 11 do ustawy o VAT, które to są objęte odwrotnym obciążeniem.
Aby przy dostawie towarów miał zastosowanie odwrócony VAT, muszą być spełnione (łącznie) poniższe warunki:
  • obie strony transakcji muszą być czynnymi podatnikami VAT,
  • dostawa towarów nie może być objęta zwolnieniem, o którym mowa w art. w art. 43 ust. 1 pkt 2 bądź art. 122 ustawy o VAT.

Nadto w przypadku towarów wymienionych w poz. 28-28c załącznika nr 11 do ustawy o VAT (czyli elektroniki w postaci: komputerów, laptopów, telefonów, procesorów, konsoli do gier wideo) odwrotne obciążenie jest stosowane jedynie wówczas, gdy łączna wartość towarów sprzedawanych w ramach jednolitej gospodarczo transakcji przekracza 20 000 zł netto.

... oraz świadczenie usług


Do składania informacji podsumowujących zobowiązani są także usługodawcy świadczący usługi, o których mowa w załączniku nr 14 do ustawy o VAT (głównie usługi budowlane), o ile te są objęte odwróconym VAT.
Aby przy świadczeniu usług miało zastosowanie odwrotne obciążenie, muszą być spełnione (łącznie) poniższe warunki:
  • obie strony transakcji muszą być czynnymi podatnikami VAT,
  • w przypadku usług wymienionych w poz. 2-48 załącznika nr 14 do ustawy (a więc usług budowlanych), usługodawca musi świadczyć usługi jako podwykonawca.

fot. wsf-f - Fotolia.com

Kiedy VAT-27 do urzędu skarbowego?

W 2017 r. zarówno sprzedawcy jak i usługodawcy, który wykonują określone czynności, muszą składać informacje podsumowujące w obrocie krajowym. Bez względu na formę rozliczeń VAT-owskich, informacje takie składane są za okresy miesięczne. Nie trzeba ich natomiast przekazywać, jeżeli w danym miesiącu nie wystąpiła u podatnika sprzedaż.


Tuta nie ma żadnych limitów kwotowych. Każda zatem usługa, która spełnia powyższe kryteria, bez względu na jej wartość, objęta jest odwrotnym obciążeniem, a co za tym idzie - podlega wykazaniu w informacji podsumowującej VAT-27.

Kiedy składamy deklarację?


Informację VAT-27 obowiązany jest złożyć każdy podatnik, u którego wystąpiła krajowa sprzedaż opodatkowana na zasadach odwrotnego obciążenia (a więc spełniająca powyższe warunki, czy to dla dostawy towarów czy świadczenia usług), bez względu na wartość samej transakcji (wyjątkiem jest elektronika, gdzie wymaga się wartości jednolitej gospodarczo transakcji na poziomie co najmniej 20.000 zł). Informacji takiej nie trzeba jednak składać za okresy, w których powyższe transakcje nie wystąpiły (do fiskusa nie przekazujemy zatem informacji „zerowych”).
Informacje podsumowujące w obrocie krajowym VAT-27 składa się za okresy miesięczne i to za pomocą środków komunikacji elektronicznej w terminie do 25. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym powstał obowiązek podatkowy z tytułu dokonania transakcji.

Obowiązek składania informacji podsumowującej VAT-27 dotyczy jedynie podatników będących sprzedawcami czy usługodawcami towarów/usług objętych mechanizmem odwrotnego obciążenia. Formularza natomiast nie składają nabywcy takich towarów czy usług (ci dokonują jedynie stosownego rozliczenia tych transakcji w deklaracjach VAT-7/VAT-7K).
Informacje podsumowujące w obrocie krajowym VAT-27 składane są obowiązkowo za miesięczne okresy rozliczeniowe nawet wówczas, gdy sprzedawca korzysta z kwartalnego sposobu rozliczenia VAT.

Warto też wiedzieć, że mechanizmem odwrotnego obciążenia objęte są także dokonywane wpłaty przed dostawą towarów czy świadczeniem usług. W związku z tym, skoro otrzymanie zaliczki skutkuje powstaniem u sprzedawcy/usługodawcy obowiązku podatkowego w VAT, ten powinien wykazać ją w informacji podsumowującej w terminie do 25. dnia miesiąca następującego po tym, w którym powstał ten obowiązek podatkowy (a więc w którym zaliczkę otrzymano).

Oceń

1 1

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

REKLAMA

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo:

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.