eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiInterpretacje i wyjaśnienia › Impreza integracyjna to coś więcej niż usługa gastronomiczna

Impreza integracyjna to coś więcej niż usługa gastronomiczna

2018-10-18 13:48

Przeczytaj także: Organizacja wesela z dwiema stawkami VAT


Kryterium odrębności często stosowanym w kontekście świadczeń złożonych opiera się na weryfikacji, czy poszczególne świadczenia mogą występować w obrocie gospodarczym niezależnie i czy mogą być wykonane przez dowolny inny podmiot. W przypadku odpowiedzi twierdzącej, nie następuje świadczenie złożone, lecz kilka odrębnych świadczeń, które powinny być dla celów opodatkowania VAT traktowane niezależnie od siebie. Takie stanowisko wywieźć można również z orzeczenia TSUE z dnia 11 czerwca 2009 r. w sprawie RLRE Tellmer Property sro, C-572/07, w którym TSUE stanął na stanowisku, że w przypadku usług najmu oraz usług sprzątania części wspólnych budynków następują dwa odrębne świadczenia dla celów VAT. Swoje stanowisko TSUE oparł na tym, że usługi sprzątania części wspólnych budynku mogą być świadczone na różnych zasadach, to znaczy na przykład przez osoby trzecie wystawiające faktury obejmujące koszt tych usług bezpośrednio lokatorom lub przez wynajmującego zatrudniającego w tym celu własnych pracowników lub posługującego się przedsiębiorstwem zajmującym się sprzątaniem.

Tak więc orzecznictwo TSUE, które oparte jest na przepisach prawa UE, daje podstawę do skonstruowania zasadniczej tezy, że każde świadczenie należy traktować odrębnie. Dopiero w kolejnych punktach ww. wyroku TSUE podkreślił, że w sytuacji, gdy kilka świadczeń wykonywanych przez podatnika jest ze sobą ściśle powiązanych w ten sposób, że tworzą obiektywnie, z ekonomicznego i gospodarczego punktu widzenia, jedno świadczenie, nie należy dokonywać sztucznego podziału tego świadczenia dla celów podatkowych. Zatem TSUE przedstawia jedynie wskazówki, jak należy interpretować przepisy Dyrektywy, nie wypowiadając się co do tego, która z powyższych wykluczających się zasad powinna mieć zastosowanie w sprawie.

Zgodnie z podejściem zaprezentowanym przez Trybunał m.in. w wyroku z dnia 27 września 2012 r. w sprawie C-392/11 Field Fisher Waterhouse, za pomocniczą należy uznać czynność, która nie stanowi dla nabywcy celu samego w sobie, lecz jest środkiem do pełnego zrealizowania lub wykorzystania usługi zasadniczej, a jej cel jest zdeterminowany przez czynność główną.

Analiza treści powołanych regulacji prawnych oraz orzecznictwa TSUE prowadzi do stwierdzenia, że tzw. świadczenie złożone bardzo wyraźnie wskazuje na pewną kompleksowość i współzależność wielu czynności, które wykonywane w sposób skoordynowany i efektywny mają doprowadzić do osiągnięcia zamierzonego celu. Na świadczenie takiego rodzaju składa się więc kombinacja różnych czynności, prowadzących do wykonania świadczenia głównego, na które składają się różne świadczenia pomocnicze. Natomiast za pomocniczą należy uznać taką czynność, jeśli nie stanowi ona celu samego w sobie, lecz jest środkiem do pełnego zrealizowania lub wykorzystania świadczenia zasadniczego. Pojedyncza czynność lub świadczenie traktowana jest zatem jak element świadczenia kompleksowego wówczas, jeżeli cel świadczenia pomocniczego jest zdeterminowany przez świadczenie główne, które nie może zostać wykonane lub wykorzystane bez świadczenia pomocniczego.

Zatem w przypadku usług o charakterze złożonym, o wysokości stawki podatku decyduje to, czy w danych okolicznościach mamy do czynienia z jedną usługą złożoną, czy też z szeregiem jednostkowych usług. Ocena tej okoliczności winna odbywać się więc w oparciu o to, czy dokonywane czynności (świadczenia) wykazują ze sobą tak ścisłe powiązanie, że w sensie gospodarczym tworzą jedną całość, której rozdzielenie miałoby sztuczny charakter.

Odnosząc się do kompleksowości należy mieć na względzie przede wszystkim orzecznictwo Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Reasumując, z treści powyższych orzeczeń wynikają następujące wnioski:
1. Za zasadę przewodnią należy przyjąć, że każde świadczenie powinno być uznane za odrębne i niezależne i tylko w pewnych okolicznościach odrębne świadczenia można uznać za jednolitą czynność.
2. W przypadku, gdy wykonywana czynność stanowi dla klienta całość, nie należy jej rozbijać na poszczególne elementy składowe, lecz traktować jako jedno świadczenie, zgodnie z elementem, który nadaje całemu świadczeniu charakter dominujący. Jeżeli więc wykonywanych jest więcej czynności, a są one ze sobą ściśle powiązane oraz stanowią całość pod względem ekonomicznym i gospodarczym, to dla potrzeb VAT należy potraktować je jako jedną czynność opodatkowaną.
3. W przypadku, gdy wykonana usługa stanowi jedno świadczenie w aspekcie gospodarczym, w ramach którego jeden z elementów stanowi świadczenie główne/zasadnicze a inny pomocnicze/uboczne, to usługę należy uznać za usługę pomocniczą w stosunku do usługi zasadniczej, jeżeli nie stanowi ona dla klienta celu samego w sobie, lecz jest środkiem do lepszego wykorzystania usługi zasadniczej.
4. Odrębna kalkulacja wynagrodzenia za poszczególne czynności składające się na kompleksową usługę, nie uzasadnia podziału takiej usługi na potrzeby opodatkowania. Podobnie sposób fakturowania nie ma wpływu na reżim opodatkowania usług kompleksowych.
5. Kryterium odrębności często stosowane w kontekście świadczeń złożonych opiera się na weryfikacji, czy poszczególne świadczenia mogą występować w obrocie gospodarczym niezależnie i czy mogą być wykonane przez dowolny inny podmiot.

W niniejszej sprawie poszczególne czynności realizowane przez Wnioskodawcę zmierzają do wyświadczenia usługi organizacji imprezy integracyjnej. Zdaniem Wnioskodawcy, „usługi zgodnie z PKWiU 56.10.19.0 pozostałe usługi podawania posiłków oraz PKWiU 56.29.19.0 pozostałe usługi gastronomiczne świadczone w oparciu o zawartą z klientem umową spełniałyby rolę wiodącą co przesądza o zastosowaniu obniżonej stawki 8% podatku VAT od usługi kompleksowej na zorganizowanie imprezy integracyjnej”.

Mając na uwadze przedstawione okoliczności sprawy w oparciu o powołane przepisy prawa oraz wnioski płynące z powołanych orzeczeń stwierdzić należy, że Wnioskodawca wykonuje usługę kompleksową. Z punktu widzenia klienta, jest on zainteresowany skorzystaniem z jednej usługi jako całości, natomiast poszczególne czynności wchodzące w jej skład (w tym także serwowanie kiełbaski z ogniska i napojów) nie stanowią celu samego w sobie, lecz są elementem służącym do stworzenia całości, czyli imprezy integracyjnej. W przedmiotowej sprawie trudno bowiem przyjąć, że odbiorca usługi (osoba biorąca udział w imprezie), w ramach której Wnioskodawca będzie: świadczył usługi szkoleniowe w zakresie podstaw posługiwania się bronią sportową, wydawał napoje gorące (kawa, herbata), napoje chłodzące, organizował ognisko z pieczeniem kiełbasek oraz oprawę muzyczną całej imprezy, będzie zainteresowany jedynie konsumpcją, czy słuchaniem muzyki bądź wyłącznie szkoleniem w zakresie posługiwania się bronią. Powyższe prowadzi do wniosku, że z uwagi na charakter i efekt końcowy wykonywanych przez Wnioskodawcę czynności tylko wszystkie elementy świadczone łącznie doprowadzą do atrakcyjności imprezy integracyjnej.

Natomiast pomimo kompleksowości zlecenia, do wykonywanych czynności nie znajdzie zastosowania obniżona stawka podatku 8%, właściwa dla usług gastronomicznych, bowiem - wbrew twierdzeniu Wnioskodawcy - „usługi gastronomicznej” nie można uznać w tym przypadku za usługę dominującą. Trudno bowiem zgodzić się z Wnioskodawcą, że na zastosowanie obniżonej stawki podatku do całości przedmiotowej usługi miałaby wpłynąć w opisanej sytuacji „usługa gastronomiczna”, na którą składa się wyłącznie podanie pieczonej kiełbaski z ogniska oraz napojów chłodzących bądź kawy czy herbaty, które to napoje zgodnie z wyłączeniami wymienionymi w poz. 7 załącznika do powołanego rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 23 grudnia 2013 r. podlegają stawce podstawowej.

Reasumując, należy zgodzić się - ze stanowiskiem Wnioskodawcy - że usługa polegająca na organizowaniu imprezy integracyjnej będzie usługą kompleksową, lecz nie będzie podlegała opodatkowaniu preferencyjną stawką podatku lecz stawką podstawową, z uwagi na fakt, że ustawodawca dla tego rodzaju usług nie przewidział stawek obniżonych.(…)”


Pełną treść interpretacji można przeczytać na stronie Ministerstwa Finansów

poprzednia  

1 2

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (2)

  • Re: Impreza integracyjna to coś więcej niż usługa gastronomiczna

    leszekmarciniak / 2018-10-19 23:17:30

    My mieliśmy impreze organizowaną jako taką przez nas a mieliśmy po prostu catering z Bistro Wiejska (swoją drogą przepyszny!), więc w sumie nie rozumiem o co tyle zamieszania? odpowiedz ] [ cytuj ]

  • Re: Impreza integracyjna to coś więcej niż usługa gastronomiczna

    leszekmarciniak / 2019-04-14 15:21:47

    Jeśli tylko potrzebujesz zroganizowac taki firmowy event, to odezwij się do firmy Catering Arts. Oni kiedys organizowali dla nas taki event i wszystko wyszło super. Gotują naprawdę dobrze i obsługa jest profesjonalna. odpowiedz ] [ cytuj ]

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: