eGospodarka.pl

eGospodarka.plPodatkiAktualności podatkowe › Zmiany w stawkach VAT w 2019 r.

Zmiany w stawkach VAT w 2019 r.

2019-03-14 13:34

Zmiany w stawkach VAT w 2019 r.

Na jakie produkty spadnie podatek VAT? © ipuwadol - Fotolia.com

Zgodnie z zapowiedziami Ministerstwa Finansów, spory o interpretacje oraz częste zamieszania związane z ustalaniem prawidłowych stawek VAT mają wkrótce przejść do historii. W listopadzie ubiegłego roku na stronie Ministerstwa Finansów został opublikowany projekt nowelizacji ustawy o VAT i Ordynacji podatkowej, który ma zmienić matrycę stawek VAT.

Przeczytaj także: Obiad z kawą czy sokiem? - istotny problem w stawce podatku VAT

Jedną z najbardziej istotnych zmian jest zakładane wprowadzenie tzw. Wiążącej Informacji Stawkowej, która ma być decyzją wydawaną przez dyrektora izby administracji skarbowej. Ma ona zawierać klasyfikację towarów lub usług na potrzeby opodatkowania VAT.

Rewolucja w opodatkowaniu żywności


Projekt przewiduje rewolucyjne zmiany w opodatkowaniu żywności. Pieczywo ma zostać objęte jednolitym podatkiem 5%, który zastąpi dotychczasowe trzy różne stawki VAT, zależne od czasu przydatności do spożycia. Do tej samej kategorii mają zostać włączone także produkty znacznie przyjemniejsze dla podniebienia – wyroby ciastkarskie oraz cukiernicze.

W celu promowania zdrowego stylu odżywiania się, wprowadzona ma zostać jednolita, obniżona z 8% na 5% stawka na wszystkie gatunki owoców, w tym również cytrusy oraz owoce egzotyczne. Obniżka ma dotyczyć również soków, ale tylko tych naturalnych, tzw. 100% oraz nektarów. Z kolei wszystkie napoje owocowe zawierające min. 20 proc. soku, czeka podwyżka do 23%.

Kontynuacją polityki prozdrowotnej wydaje się być również planowana podwyżka podatku VAT dla dostaw dań gotowych. Będzie dotyczyć ona w szczególności produktów oferowanych przez sieci fast food, które zostaną objęte podatkiem w wysokości 8% (dotychczas część sieci fast food stosowała stawkę 5%).

Zmiany w podatku VAT mogą dać się również odczuć w gorące dni. Chłodzone napoje mogą nie być już tak orzeźwiające z powodu planowanego podniesienia stawki VAT na lód używany w celach spożywczych oraz chłodniczych z 8% aż do 23%.

fot. ipuwadol - Fotolia.com

Na jakie produkty spadnie podatek VAT?

Resort finansów jeszcze w 2019 r. chce dokonać zmian w VAT odnoszących się do stawek tego podatku. Żywność generalnie będzie objęta niższą, ujednoliconą stawką (za wyjątkiem owoców morza). Mniej będą płacić rodzice za produkty do dzieci. Z drugiej strony wyższy VAT obejmie dania gotowe. Nadto ma zostać też wprowadzona instytucja Wiążącej Informacji Stawkowej.


Egzotyka mocno w górę


Powody do niezadowolenia mogą mieć również koneserzy owoców morza. Takie produkty jak skorupiaki oraz mięczaki morskie, w tym cenione przez wielu ośmiorniczki, mają zostać objęte najwyższą, bo aż 23% stawką podatku. W efekcie wpłynie to zapewne na podwyżkę dań mających w składzie te produkty. Zwolennicy wyrazistych oraz mocno przyprawionych potraw, również odczują zmiany. Szafran i kurkumę, które dotychczas obejmowała najniższa stawka czeka podwyżka do 8%.

Z kolei wszystkie przyprawy, których nie dotyczy podwyżka czeka zmiana oprocentowania podatku z 23% do 8%. Jest to spowodowane planowanym ujednoliceniem stawki VAT na cały katalog przypraw.

Korzystne zmiany dla czytelników


Powody do radości powinni mieć natomiast wszyscy czytelnicy, gdyż „dyskryminacja” nowoczesnych nośników tekstu, tj. e-booków, ma się wreszcie zakończyć. Wszystkie książki, niezależnie od formy tradycyjnej bądź nowoczesnej, mają zostać objęte najniższą stawką – 5%. Dotychczas obejmował je podatek w wysokości aż 23%. Najwyższa stawka ma zostać również obniżona dla gazet oraz czasopism i ma zostać zastąpiona stawką 8%. Do tego katalogu mają wejść również czasopisma specjalistyczne (zmiana z 5% na 8%).

Zgodnie z polityką prorodzinną


W planowanych zmianach stawek VAT zauważyć można kontynuację rządowej polityki prorodzinnej. Najniższym podatkiem, tj. 5%, mają zostać objęte produkty dla małych dzieci, takie jak specjalna żywność dla niemowląt, smoczki, pieluchy czy foteliki samochodowe. Obecnie stawka VAT na te produkty wynosi 8%. Taka sama, 5% stawka ma znaleźć zastosowanie w przypadku artykułów higienicznych dla kobiet.

Zgodnie z projektem, nowe przepisy mają zacząć obowiązywać częściowo od 1 kwietnia 2019 r., a w pełni wejść w życie 1 stycznia 2020 r.

Bartłomiej Borowski, Konsultant w Dziale Doradztwa Podatkowego

oprac. : eGospodarka.pl

Przeczytaj także


Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: