eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiPorady podatkowe › Podatek od sprzedaży nieruchomości

Podatek od sprzedaży nieruchomości

2007-01-29 13:09

Przeczytaj także: Sprzedaż nieruchomości: jakie przepisy podatkowe?


Co do 14-dniowego terminu złożenia oświadczenia, mają zastosowanie przepisy Ordynacji podatkowej. Zgodnie z nimi, jeżeli ostatni dzień terminu przypada na sobotę lub dzień ustawowo wolny od pracy - za ostatni dzień terminu uważa się następny dzień po dniu lub dniach wolnych od pracy (czyli pierwszy dzień roboczy następujący po dniach wolnych od pracy). A więc jeżeli 14 dzień terminu złożenia oświadczenia przypada w sobotę lub niedzielę, przesuwa się on na poniedziałek.

Nie ma obecnie już zastosowania przepis dotyczący przekazania całości przychodu ze sprzedaży na cele mieszkaniowe w terminie dwóch lat od momentu sprzedaży.

Od kiedy liczyć 12 miesięcy?

Warunki do spełnienia ulgi meldunkowej są tylko z pozoru proste. Po bliższym przyjrzeniu się przepisom budzą one jednak spore wątpliwości. Jedną z nich jest moment, od którego należy liczyć 12-miesięczny okres meldunku potrzebny do zwolnienia z podatku. Niejasności w tym zakresie wyjaśnił minister finansów. Niestety dokonał on najbardziej niekorzystnej wykładni dla podatników. Zgodnie ze stanowiskiem ministerstwa finansów, okres ten można liczyć dopiero od dnia nabycia budynku albo lokalu mieszkalnego. Oznacza to, iż nie wlicza się do niego wcześniejszego zameldowania podatnika pod wskazanym adresem.

Ponadto ministerstwo podkreśla, że nowe zasady opodatkowania dochodów z odpłatnego zbycia nieruchomości lub praw majątkowych wymienionych w artykule 10 ust. 1 pkt 8 lit. a) – c) ustawy o PIT należy stosować tylko do dochodów uzyskanych ze zbycia nieruchomości i praw majątkowych nabytych dopiero w 2007 roku. Jeżeli nabycie takie nastąpiło do końca 2006 roku, przy zbyciu należy stosować stare zasady, czyli przychód taki należy opodatkować 10% podatkiem.

Dla kogo nowe przepisy

Nie wszyscy będą mogli również skorzystać z nowej ulgi. Dotyczy ona bowiem tylko nieruchomości i praw majątkowych nabytych od 2007 roku. Oznacza to, iż jeżeli podatnik zakupił nieruchomość w roku 2006 po czym zameldował się w niej na stałe, postanawia sprzedać ją w roku 2008 (okres zameldowania przekracza 12 miesięcy) to i tak będzie musiał zapłacić 10% podatku od przychodu ze sprzedaży. Powodem tego jest fakt, iż nabycie nastąpiło na podstawie starych przepisów, przez co obowiązują one również przy sprzedaży.

W sytuacji takiej będą jednak miały również zastosowanie stare ulgi w tym zakresie. A więc podatnik taki może w terminie 14 dni od dnia zbycia złożyć właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego oświadczenie, że pieniądze uzyskane ze sprzedaży nieruchomości w terminie dwóch lat przeznaczy na inne cele mieszkaniowe, przez co nie zapłaci podatku dochodowego od zbycia tej nieruchomości. Oczywiście, jeżeli złoży takie oświadczenie po czym z obowiązku przekazania tych pieniędzy na cele mieszkaniowe się nie wywiąże – będzie musiał zapłacić zaległy podatek wraz z odsetkami za zwłokę.

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: