eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiAktualności podatkowe › Interpretacje podatkowe: jest wniosek interaktywny

Interpretacje podatkowe: jest wniosek interaktywny

2007-08-09 13:05

Ministerstwo Finansów opracowało interaktywny wniosek o wydanie indywidualnych interpretacji podatkowych ORD-IN. Rozwiązanie takie z całą pewnością przyda się wielu podatnikom, którzy chcą rozwiać swoje wątpliwości co do zakresu i sposobu stosowania prawa podatkowego.

Przeczytaj także: Interpretacje wyda minister, izba skarbowa czy KIP?

Przypomnijmy, że z dniem 01 lipca 2007 r. weszły w życie znowelizowane przepisy Ordynacji podatkowej w zakresie wydawania interpretacji podatkowych. Przed tą datą interpretacje takie wydawały stosownie do swoich właściwości urzędy skarbowe i celne. Obecnie zadania te przejął Minister Finansów, a dokładniej cztery wyznaczone do tego izby skarbowe, w imieniu których interpretacje wydają cztery ośrodki Krajowej Informacji Podatkowej (w Toruniu, Bielsko-Białej, Lesznie i Płocku).

Poza zmianą organów upoważnionych do wydawania interpretacji podatkowych zmieniły się także wnioski, na których interpretacje takie można składać. Do końca czerwca 2007 r. bowiem zapytanie w celu uzyskania interpretacji co do zakresu i sposobu stosowania prawa podatkowego można było wystosować do organu podatkowego w dowolnej formie pisemnej. Z dniem 01 lipca 2007 r. został do tego celu przygotowany specjalny formularz oznaczony symbolem ORD-IN (WNIOSEK O WYDANIE INTERPRETACJI INDYWIDUALNEJ). Wzoru wniosku nie stosuje się do interpretacji indywidualnych wydawanych stosownie do swojej właściwości przez wójtów, burmistrzów (prezydentów miast), starostów lub marszałków województw.

Niestety Ministerstwo Finansów wniosek ten udostępniło jedynie w wersji PDF. Podatnik zatem chcąc zadać pytanie musiał pobrać wersję papierową wniosku (lub go wydrukować) a następnie ręcznie go wypełnić, czyli musiał: ręcznie opisać stan faktyczny, ręcznie przedstawić własne stanowisko oraz ręcznie przepisać korzystne dla niego interpretacje i orzeczenia, które mogą mieć znaczenie w jego sprawie. W sytuacji, gdy podatnik nie zmieścił się z opisem na formularzu – musiał do niego dołączyć załączniki, gdzie umieszczał informacje, na które zabrakło miejsca we wniosku.

Powyższe jest uciążliwe przede wszystkim dla podatników, gdyż ręczne pisanie wniosków oraz przepisywanie wyroków jest bardzo praco i czasochłonne w porównaniu z wykorzystaniem do tego celu edytora tekstu i mechanizmu kopiowania informacji z różnych źródeł, a następnie wklejania ich w określone miejsca. Ręcznie napisane wnioski są także zmorą dla pracowników udzielających odpowiedzi na zadane pytania przez podatników – nie każdy bowiem posiada ładny i czytelny charakter pisma.

W celu ułatwienia wypełniania wniosków podatnikom oraz ich rozpatrywania i wydawania interpretacji podatkowych przez pracowników Krajowej Informacji Podatkowej, opracowano wersję interaktywną formularza ORD-IN, która została zamieszczona na stronie Krajowej Informacji Podatkowej. Adres do podstrony z formularzem jest następujący: .

W dalszym ciągu oczywiście można także składać wnioski ręcznie wypełniane. Linki do nich znajdują się poniżej:
  • - Wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej
  • - Załącznik do wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej (ORD-IN)

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: