eGospodarka.pl

eGospodarka.plPodatkiInterpretacje i wyjaśnienia › Sprzedaż VAT marża a odliczenie VAT

Sprzedaż VAT marża a odliczenie VAT

2009-04-14 06:07

Podatnik stosujący procedurę opodatkowania marży ma prawo do odliczenia na zasadach ogólnych podatku naliczonego związanego z kosztami prowadzonej działalności gospodarczej. Stanowisko takie zajął Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji indywidualnej z dnia 23.03.2009 r. nr IPPP2/443-61/09-4/AS.
Jakie wątpliwości wyjaśnił organ podatkowy?

W zapytaniu wskazano, że spółka zakupuje samochody osobowe od osób fizycznych nie prowadzących działalności gospodarczej. Samochody te następnie sprzedaje jako towary używane na zasadzie „VAT marża”. Ponosi przy tym różnego rodzaju inne koszty, jak czynsz, części zamienne i naprawy, wydatki na usługi telekomunikacyjne i inne. W związku z powyższym skierowano pytanie, czy spółce przysługuje prawo potrącenia podatku naliczonego od takich faktur kosztowych? W przedmiotowej sprawie organ podatkowy zajął następujące stanowisko:

„(…) Zgodnie z przepisem art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z póżn. zm.), w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

Stosownie do zapisu art. 120 ust. 19 ww. ustawy, obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do nabywanych przez podatnika towarów używanych, dzieł sztuki, przedmiotów kolekcjonerskich i antyków, jeżeli podlegały opodatkowaniu zgodnie z ust. 4 i 5. Oznacza to, że podatnik, stosując zasadę opodatkowania według szczególnej procedury opodatkowania marży, ma prawo do odliczenia na zasadach ogólnych podatku naliczonego związanego z kosztami prowadzonej działalności.

Spółka ma zatem prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony wynikający z faktur kosztowych, jeżeli dotyczą one wydatków wykorzystywanych do wykonywania czynności opodatkowanych.

Reasumując, zakupy kosztowe (ogólne) ponoszone przez Spółkę, wykorzystywane do prowadzonej działalności gospodarczej, stanowią podstawę do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony związany z tymi zakupami w zakresie, w jakim wykorzystywane są one do wykonywania czynności opodatkowanych.(…)”


Pełną treść interpretacji można przeczytać na stronie Ministerstwa Finansów

REKLAMA

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Najnowsze w serwisie

Kodeksy

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo:

Na skróty

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.