2020-08-17 13:00
Kupno mieszkania © aytuncoylum - Fotolia
Przeczytaj także: Sprzedaż nieruchomości: Oświadczenie o opodatkowaniu VAT w akcie notarialnym
fot. aytuncoylum - Fotolia
Kupno mieszkania
Zakup mieszkania na cele mieszkaniowe i do firmy pozwala odliczyć część VAT
Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej z dnia 1 czerwca 2020 r., nr 0114-KDIP1-3.4012.206.2020.1.JF wyjaśnił:
„(…) W odniesieniu do wydatków poniesionych przez Wnioskodawcę na zakup mieszkania Wnioskodawca zobowiązany jest do wyodrębnienia takiej części podatku naliczonego, którą można przypisać realizowanym w ramach działalności gospodarczej czynnościom opodatkowanym. W związku z tym, że ani przepisy ustawy, ani przepisy wykonawcze do ustawy nie zawierają zapisu dotyczącego sposobu wyliczenia tych części (działalność gospodarcza, cele osobiste, o których mowa w art. 8 ust. 2 ustawy) można przyjąć różne rozwiązania. Warto nadmienić, że zastosowane przez Wnioskodawcę metody czy też sposoby, na podstawie których dokona on wydzielenia odpowiedniej kwoty podatku naliczonego, muszą odpowiadać wartościom faktycznym i rzeczywistym. Ciężar rzetelnego ustalenia jaka część lokalu mieszkalnego wykorzystywana będzie dla potrzeb innych niż prowadzona działalność (cele osobiste, a z takimi niewątpliwie mamy do czynienia w sytuacji wykorzystywania lokalu dla własnych potrzeb mieszkaniowych), a jaka część związana będzie z prowadzoną działalnością gospodarczą, spoczywa zawsze na Wnioskodawcy.
Zatem Wnioskodawca powinien określić, w jakim stopniu mieszkanie będące przedmiotem nabycia będzie wykorzystywane na potrzeby prowadzonej przez Wnioskodawcę działalności gospodarczej, w rozumieniu powołanego wyżej art. 15 ust. 2 ustawy, jako podatnika i na podstawie tego udziału dokonać obliczenia części podatku naliczonego od tych wydatków. Należy w tym miejscu przypomnieć – co zostało już wyżej wyjaśnione – że tzw. odliczenie (czyli obniżenie wartości podatku należnego o wartość podatku naliczonego wynikającego z dokonanych zakupów) dotyczy tylko podatku naliczonego zawartego w cenie nabywanych towarów i usług, które służą wyłącznie realizowanym w ramach działalności gospodarczej czynnościom opodatkowanym generującym podatek należny.
Mając na uwadze przedstawiony opis sprawy, jak również powołane przepisy prawa, należy stwierdzić, że w sytuacji, gdy Wnioskodawca wykorzystuje mieszkanie do czynności opodatkowanych podatkiem od towarów i usług oraz niepodlegających opodatkowaniu (cele osobiste) w odniesieniu do wydatków ponoszonych w związku z zakupem mieszkania, których przypisanie w całości do działalności gospodarczej nie jest możliwe, w celu odliczenia podatku naliczonego Wnioskodawca zgodnie art. 86 ust. 7b, w związku z art. 2 pkt 14a ustawy, ma obowiązek określić udział procentowy, w jakim przedmiotowe mieszkanie będzie wykorzystywane do działalności gospodarczej, w rozumieniu powołanego wyżej art. 15 ust. 2 ustawy. Jednocześnie należy podkreślić, że – jak wskazał Wnioskodawca w opisie sprawy – nie będzie wykorzystywał mieszkania do czynności zwolnionych z opodatkowania podatkiem od towarów i usług – zatem podatek naliczony do odliczenia należy obliczyć według ww. udziału procentowego.
Rozpatrując prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o podatek naliczony, należy mieć na uwadze, że system odliczenia ma na celu całkowite uwolnienie przedsiębiorcy od ciężaru VAT zapłaconego lub podlegającego zapłacie w ramach prowadzonej przez niego działalności gospodarczej. Natomiast nie daje uprawnienia do odliczenia w przypadku czynności będących poza zakresem działalności gospodarczej. Oznacza to, że podatnik nie może domagać się prawa do odliczenia podatku naliczonego, nie płacąc podatku należnego. (…)”
oprac. : Krzysztof Skrzypek / eGospodarka.pl
Odliczenie VAT od zakupu mieszkania
Odliczenie VAT od zakupu nieruchomości w budowie
Jak odliczyć VAT od zakupu mieszkania?
Odliczenie VAT od zakupu lokalu mieszkalnego
Firma w budynku mieszkalnym: odliczenie VAT
VAT naliczony a sprzedaż opodatkowana i zwolniona
Korekta VAT naliczanego przy sprzedaży samochodu firmowego. Kiedy stosować i jak obliczyć?
Transakcja z podmiotem nieaktywnym a odliczenie VAT
Odliczenie VAT gdy transakcja nie doszła do skutku
eGospodarka.pl - Dział Podatkowy
Polski Ład 2.0: czy zmiana formy opodatkowania będzie opłacalna? Sprawdź symulację
Jak wystawiać faktury zaliczkowe i końcowe VAT?
Poradnik PIT-36 i PIT/ZG dla dochodów z Holandii z ulgą abolicyjną
Poradnik PIT-36 i PIT/ZG: dochody z Niemiec - wyłączenie z progresją
Nota korygująca i faktura korygująca - kto i kiedy wystawia. Co powinna zawierać?
Chcę dokupić instalację gazową do samochodu, który będę wprowadzać na środki trwałe w firmie. Czy od zakupu instalacji również jest ...
1. Czy przedsiębiorca, który zakupił na kredyt samochód oraz otrzymał fakturę VAT (na osobę prywatną) przed rozpoczęciem działalności ...
Hakerzy w świecie kryptowalut. Jak ich powstrzymać?
Influencer marketing - UOKiK chce nowych regulacji
Express Elixir w lipcu 2022 ze wzrostem o 82 proc. r/r
Bank Pocztowy udostępnia kartę biometryczną dla klientów indywidualnych
Ceny luksusowych nieruchomości na świecie rosną wolniej
Praca zdalna jednak za mało elastyczna?
Hakerzy czyhają na powrót do szkoły