eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiPorady podatkowe › Termin w którym należy wystawić faktury VAT

Termin w którym należy wystawić faktury VAT

2009-09-29 11:50

Podstawowym terminem, w którym podatnik ma obowiązek wystawić fakturę VAT dokumentującą sprzedaż jest przedział czasowy 7 dni, liczony od daty wydania towaru lub wykonania usługi (art. 19 ust. 4 ustawy o VAT i § 9 rozporządzenia w sprawie faktur). Dotyczy to sytuacji, gdy w fakturze określa się dzień, miesiąc i rok dokonania sprzedaży.

Przeczytaj także: Termin wystawienia faktury korygującej VAT

Zasada ta odnosi się również do otrzymanych zaliczek, przedpłat, zadatków i rat. Dla ich udokumentowania podatnik zobowiązany jest wystawić fakturę VAT nie później, niż 7 dnia licząc od dnia, w którym otrzyma część lub całość należności od nabywcy (§ 10 rozporządzenia w sprawie faktur).

Jeżeli natomiast w fakturze określone są wyłącznie miesiąc i rok dokonania sprzedaży, należy wystawić ją nie później, niż 7 dnia licząc od zakończenia tego miesiąca, w którym dokonano sprzedaży.

Przykład
Sprzedaży towaru firma dokonała 28 stycznia. W tym samym dniu wydała towar nabywcy. Fakturę powinna wystawić najwcześniej w dniu wydania towaru - czyli 28 stycznia, a najpóźniej 7 dnia od tego zdarzenia - czyli 4 lutego. W tym przypadku termin wystawienia faktury określa moment powstania obowiązku podatkowego w VAT.


Ustawodawca określił również zakres czynności, które można dokumentować w innym terminie. Dotyczy to zdarzeń, dla których obowiązek podatkowy w VAT powstaje na zasadach szczególnych. Chodzi tu o czynności (podobnie rzecz miała się w poprzednim stanie prawnym) wymienionych w art. 19 ust. 10 i ust. 13 pkt 1-5 i 7-11 ustawy o VAT. Obowiązek ich udokumentowania fakturą VAT powstaje nie później, niż z chwilą powstania obowiązku podatkowego (wskazanego przepisem uptu przewidzianym dla danej czynności). Można jednak wystawić ją także przed tym terminem, ale nie wcześniej niż na 30 dni przed powstaniem obowiązku podatkowego.

Przykład
Podatnik wynajmuje powierzchnie biurową firmie Alfa. W umowie ustalono termin płatności do 10 każdego miesiąca. Fakturę dokumentującą należny czynsz za luty podatnik może wystawić w przedziale czasowym od 11 stycznia do 10 lutego pod warunkiem, że do 11 stycznia nie otrzymał należności (w całości lub części) za ten czynsz.


Powyższe ograniczenie czasowe nie ma zastosowania do faktur dokumentujących: dostawę energii elektrycznej i cieplnej, gazu przewodowego, usług telekomunikacyjnych i radiokomunikacyjnych, usług rozprowadzania wody, gospodarki ściekami oraz wywozu i unieszkodliwiania odpadów, usług sanitarnych i pokrewnych - jeżeli faktura zawiera informację, jakiego okresu rozliczeniowego dotyczy. W tym przypadku faktura może być wystawiona wcześniej niż na 30 dni przed powstaniem obowiązku podatkowego.

Podstawa prawna: art. 19 ust. 4, ust. 10 i ust. 13; § 9-10 rozporządzenia w sprawie faktur.


Jak ustrzec się błędu, skoro przepisy ustawy o VAT są niezwykle skomplikowane, a wyjaśnienia organów skarbowych często sprzeczne? Przeczytasz o tym w poradniku „Vademecum VAT”!

oprac. : Vademecum VAT Vademecum VAT

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: