eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiInterpretacje i wyjaśnienia › Akcyza na energię elektryczną a wytwarzanie prądu

Akcyza na energię elektryczną a wytwarzanie prądu

2010-01-05 08:02

Energia elektryczna zużyta do produkcji energii elektrycznej jest zwolniona z podatku akcyzowego na podstawie art. 30 ust. 6 ustawy o podatku akcyzowym. Stanowisko takie zajął Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy w interpretacji indywidualnej z dnia 21.12.2009 r. nr ITPP3/443-162/09/JK.

Przeczytaj także: Akcyza na energię elektryczną na własne potrzeby

Jakie wątpliwości wyjaśnił organ podatkowy?

We wniosku spółka wskazała, iż zajmuje się wytwarzaniem energii elektrycznej i ciepła z biogazu wysypiskowego, pozyskiwanego z miejskiego składowiska odpadów komunalnych. Biogaz jest przetwarzany w wydzielonym obiekcie. Urządzenia przetwarzające go w energię elektryczną i cieplną zasilane są elektrycznie, w związku z czym spółka kupuje prąd niezbędny do ich produkcji. Dostawca energii elektrycznej (będący jednocześnie odbiorcą całej energii wytwarzanej przez spółkę) obciąża spółkę za zużytą energię elektryczną ceną zawierającą podatek akcyzowy. Powstała wątpliwość, czy postępowanie takie jest prawidłowe, czy też opłata za energię elektryczną zużywaną do wytworzenia energii elektrycznej powinna być zwolniona z akcyzy? W przedmiotowej sprawie organ podatkowy zajął następujące stanowisko:

„(…) W świetle uregulowań art. 30 ust. 6 ustawy z dnia 6 grudnia 2008 r. o podatku akcyzowym (Dz. U. z 2009 r. Nr 3, poz. 11 ze zm.), dalej zwanej ustawą, zwalnia się od akcyzy zużycie energii elektrycznej w procesie produkcji energii elektrycznej, jak również zużycie tej energii w celu podtrzymywania tych procesów produkcyjnych.

Należy zatem stwierdzić, iż Spółka posiadająca koncesję na wytwarzanie energii elektrycznej, która nabywa dodatkowo energię elektryczną w celu jej zużycia w procesie produkcji energii elektrycznej lub do podtrzymywania procesów produkcyjnych będzie mogła skorzystać ze zwolnienia w trybie art. 30 ust. 6 ustawy.

Należy również wskazać, że zgodnie z § 3 ust. 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 24 lutego 2009 r. w sprawie zwolnień od podatku akcyzowego (Dz. U. Nr 32, poz. 228) przedmiotowe zwolnienie ma zastosowanie pod warunkiem, że podmiot zużywający zwolnioną energię elektryczną:

* prowadzi ewidencję pozwalającą na określenie ilości i sposobu wykorzystania tej energii;
* przekazuje do właściwego naczelnika urzędu celnego, do 15. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym nastąpiło zużycie zwolnionej energii, oświadczenie o ilościach i sposobie wykorzystania zwolnionej energii elektrycznej.

Jednocześnie należy nadmienić, iż oświadczenie powinno zawierać co najmniej:

* nazwę i adres siedziby podmiotu zużywającego energię elektryczną oraz jego NIP;
* ilość zużytej zwolnionej energii elektrycznej;
* cel, na który została zużyta zwolniona energia elektryczna;
* datę i miejsce sporządzenia oświadczenia oraz podpis osoby składającej oświadczenie.

(§ 3 ust. 2 wymienionego rozporządzenia).

W przypadku zakupu energii elektrycznej, która jest zużywana zgodnie z art. 30 ust. 6 ustawy, strony dokonujące transakcji powinny prowadzić dokumentację w taki sposób aby umożliwić organom podatkowym lub organowi kontroli skarbowej weryfikację ilości zakupionej energii, która podlega temu zwolnieniu.

Ponadto, mając na uwadze fakt, że stroną wniosku o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku akcyzowego jest Spółka – jako nabywca energii elektrycznej, zaznacza się, iż interpretacja nie odniesie skutków prawnych dla podmiotu sprzedającego energię na rzecz Spółki (dystrybutora). Podmiot ten, aby uzyskać interpretację indywidualną powinien wystąpić z odrębnym wnioskiem o jej udzielenie. W konsekwencji regulacje zawarte w art. 14k-14n ustawy Ordynacja podatkowa nie będą miały zastosowania dla tego podmiotu.

Reasumując, należy zgodzić się z zawartą we wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej oceną Wnioskodawcy, iż zużywając energię elektryczną do celu określonego w art. 30 ust. 6 ustawy o podatku akcyzowym, przy wypełnieniu warunków tego zwolnienia, posiada prawo do korzystania ze zwolnienia od akcyzy.(…)”


Pełną treść interpretacji można przeczytać na stronie Ministerstwa Finansów

oprac. : Ministerstwo Finansów

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: