eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiInterpretacje i wyjaśnienia › Podatek akcyzowy gdy zakup i produkcja energii elektrycznej

Podatek akcyzowy gdy zakup i produkcja energii elektrycznej

2013-07-24 13:30

Podatek akcyzowy gdy zakup i produkcja energii elektrycznej

Produkcja energii elektrycznej © peshkova - Fotolia.com

Spółka posiadająca koncesję na wytwarzanie energii elektrycznej - jest podatnikiem podatku akcyzowego, obowiązanym do rozliczenia i uiszczenia należnego podatku akcyzowego z tytułu zużycia energii elektrycznej, zarówno nabytej jak i wyprodukowanej. Zakup energii elektrycznej przez podmiot posiadający koncesję na wytwarzanie energii elektrycznej nie jest zaś przedmiotem opodatkowania podatkiem akcyzowym. Stanowisko takie zajął Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi w interpretacji indywidualnej z dnia 08.07.2013 r. nr IPTPP3/443A-18/13-4/KK.

Przeczytaj także: Akcyza na prąd z agregatu?

Jakie wątpliwości wyjaśnił organ podatkowy?

Spółka zajmuje się przede wszystkim wytwarzaniem, przesyłaniem i dystrybucją energii cieplnej. Uzyskała ona jednak także koncesję na wytwarzanie energii elektrycznej w latach 2012 – 2013, której zakres polega na wytwarzaniu tej energii w kogeneracji przy użyciu silnika spalinowego (SSP) wykorzystującego w procesie spalania gaz ziemny.
Wytwarzana energia jest zużywana do produkcji energii elektrycznej w układzie kogeneracyjnym, produkcji w tym układzie energii cieplnej, zasilania zakładu, zaś jej nadmiar jest sprzedawany firmie zewnętrznej posiadającej koncesje na sprzedaż i obrót energią elektryczną. Spółka przy tym nabywa, jako nabywca końcowy, energię elektryczną od zewnętrznego dystrybutora na własne potrzeby do wytwarzania, przesyłania i dystrybucji energii cieplnej, na cele socjalno-bytowe i obsługę nieruchomości w przypadku wyłączeń układu kogeneracyjnego. Nabywana energia służy także obsłudze pomieszczeń węzłów ciepłowniczych znajdujących się w terenie. Dostawca energii obciąża spółkę podatkiem akcyzowym z tego tytułu. Spółka podatek akcyzowy odprowadza tylko i wyłącznie od energii, którą wyprodukowała i częściowo zużyła sama. Nadmiar wyprodukowanej i niezużytej energii odsprzedaje odbiorcy zewnętrznemu, będącemu dystrybutorem energii elektrycznej. Energię tą sprzedaje więc bez podatku akcyzowego. Zadano pytanie, czy spółka winna kupować energię elektryczną od zewnętrznego dostawcy bez podatku akcyzowego, który powinna naliczać sama? W przedmiotowej sprawie organ podatkowy zajął następujące stanowisko:

„(…) Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 6 grudnia 2008 r. o podatku akcyzowym (Dz. U. 2011 r. Nr 108, poz. 626 z późn. zm.), zwanej dalej ustawą, w przypadku energii elektrycznej przedmiotem opodatkowania akcyzą jest:
1. nabycie wewnątrzwspólnotowe energii elektrycznej przez nabywcę końcowego;
2. sprzedaż energii elektrycznej nabywcy końcowemu na terytorium kraju, w tym przez podmiot nieposiadający koncesji na wytwarzanie, przesyłanie, dystrybucję lub obrót energią elektryczną w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 10 kwietnia 1997 r. - Prawo energetyczne, który wyprodukował tę energię;
3. zużycie energii elektrycznej przez podmiot posiadający koncesję, o której mowa w pkt 2;
4. zużycie energii elektrycznej przez podmiot nieposiadający koncesji, o której mowa w pkt 2, który wyprodukował tę energię;
5. import energii elektrycznej przez nabywcę końcowego;
6. zużycie energii elektrycznej przez nabywcę końcowego, jeżeli nie została od niej zapłacona akcyza w należnej wysokości i nie można ustalić podmiotu, który dokonał sprzedaży tej energii elektrycznej nabywcy końcowemu.

fot. peshkova - Fotolia.com

Produkcja energii elektrycznej

Spółka posiadająca koncesję na wytwarzanie energii elektrycznej - jest podatnikiem podatku akcyzowego, obowiązanym do rozliczenia i uiszczenia należnego podatku akcyzowego z tytułu zużycia energii elektrycznej, zarówno nabytej jak i wyprodukowanej.


Stosownie natomiast do art. 2 ust. 1 pkt 19 ustawy przez nabywcę końcowego rozumie się podmiot nabywający energię elektryczną, nieposiadający koncesji na wytwarzanie, przesyłanie, dystrybucję lub obrót energią elektryczną w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 10 kwietnia 1997 r. - Prawo energetyczne (Dz. U. z 2006 r. Nr 89, poz. 625, z późn. zm.), z wyłączeniem:
a. spółki prowadzącej giełdę towarową w rozumieniu ustawy z dnia 26 października 2000 r. o giełdach towarowych (Dz. U. z 2005 r. Nr 121, poz. 1019, ze zm.) nabywającej energię elektryczną z tytułu pełnienia funkcji opisanej w art. 5 ust. 3a ustawy z dnia 26 października 2000 r. o giełdach towarowych,
b. towarowych domów maklerskich i domów maklerskich w rozumieniu ustawy z dnia 26 października 2000 r. o giełdach towarowych nabywających energię elektryczną z tytułu pełnienia funkcji opisanej w art. 9 ust. 2 ustawy z dnia 26 października 2000 r. o giełdach towarowych lub nabywających energię elektryczną na rachunek dającego zlecenie na rynku regulowanym w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi (Dz. U. Nr 183, poz. 1538 z późn. zm.),
c. giełdowej izby rozrachunkowej lub Krajowego Depozytu Papierów Wartościowych S.A. nabywających energię elektryczną z tytułu pełnienia funkcji opisanej w art. 9 ust. 2 ustawy z dnia 26 października 2000 r. o giełdach towarowych,
d. spółki prowadzącej jednocześnie izbę rozliczeniową i izbę rozrachunkową w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi nabywającej energię elektryczną z tytułu pełnienia funkcji, o której mowa w art. 68a ust. 14 ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi lub w celu rozliczenia i rozrachunku transakcji zawieranych na rynku regulowanym.(…)

 

1 2

następna

oprac. : Ministerstwo Finansów

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: