eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiAktualności podatkowe › Zwolnienie od podatku akcyzowego dla zakładu energochłonnego

Zwolnienie od podatku akcyzowego dla zakładu energochłonnego

2016-02-02 13:32

Zwolnienie od podatku akcyzowego dla zakładu energochłonnego

Zwolnienie od podatku akcyzowego dla zakładu energochłonnego © ratmaner - Fotolia.com

W wyniku nowelizacji ustawy o podatku akcyzowym, od 1.01.2016 r. istnieje możliwość stosowania zwolnienia dla zakładu energochłonnego wykorzystującego energię elektryczną. Zakładem energochłonnym, w rozumieniu ustawy o podatku akcyzowym, jest podmiot, u którego udział kosztów wykorzystanej energii elektrycznej w wartości produkcji sprzedanej w roku podatkowym, za który składany jest wniosek o częściowy zwrot akcyzy wynosi ponad 3%. Dodatkowo zakład ten nie może być mniejszy niż zorganizowana część przedsiębiorstwa.

Przeczytaj także: Zwolnienie od akcyzy na gaz ziemny zużywany przez zakład energochłonny

Ww. zakład po spełnieniu warunków określonych w ustawie o podatku akcyzowym może korzystać ze zwolnienia od podatku akcyzowego realizowanego przez częściowy zwrot akcyzy zawartej w cenie zużytej energii elektrycznej.

Prawidłowe wyliczenie udziału kosztów wykorzystanej energii elektrycznej w wartości produkcji sprzedanej w roku podatkowym (próg energochłonności), jest niezbędne do stosowania zwolnienia od podatku akcyzowego dla zakładu energochłonnego wykorzystującego energię elektryczną. W związku z tym warto przeanalizować sposób obliczania progu energochłonności, który umożliwia skorzystanie z ww. zwolnienia.

W powyższej kwestii wypowiedział się Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach w interpretacji indywidualnej z 30.12.2015 r. (znak IBPP4/4513-124/15/MK). Organ w ww. interpretacji wyjaśnia co zaliczać należy do kosztów wykorzystanej energii elektrycznej. Zdaniem Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach ustawodawca wprost wskazał, że przy obliczaniu współczynnika na podstawie którego definiowane są zakłady energochłonne należy uwzględniać wyłącznie wartość samej nabytej i wykorzystanej energii elektrycznej.
W interpretacji organ przyjął, iż sformułowanie „udział kosztów wykorzystanej energii elektrycznej” nie odwołuje się do wartości zakupu energii, która dotyczy kwoty globalnej jaką należy ponieść aby dokonać zakupu energii (czyli uwzględniającą wszelkie opłaty dystrybucyjne, utrzymania sieci, itp.). Oznacza to, że pod uwagę powinno brać się tylko wartość samej energii, która została wykorzystana przez zakład. Inaczej mówiąc, zdaniem organu podatkowego, przy obliczaniu progu energochłonności uwzględnia się koszt nabycia wykorzystanej energii elektrycznej od zewnętrznego dostawcy wraz z podatkami z wyłączeniem podatku od towarów i usług oraz z wyłączeniem pozostałych opłat dodatkowych (m.in. opłat dystrybucyjnych).

fot. ratmaner - Fotolia.com

Zwolnienie od podatku akcyzowego dla zakładu energochłonnego

Zakład energochłonny po spełnieniu warunków określonych w ustawie o podatku akcyzowym może korzystać ze zwolnienia od podatku akcyzowego realizowanego przez częściowy zwrot akcyzy zawartej w cenie zużytej energii elektrycznej.


Dodatkowo organ stoi na stanowisku, że zwolnieniem od akcyzy dla zakładu energochłonnego wykorzystującego energię elektryczną objęta została jedynie energia elektryczna wykorzystana przez ten podmiot. Tym samym do kosztów wytworzenia energii elektrycznej wykorzystanej przez zakład energochłonny zaliczona może być tylko ta część kosztów, która została poniesiona na wytworzenie wyłącznie energii elektrycznej, która następnie została przez ten zakład energochłonny zużyta na potrzeby własne. Od kosztów wytworzenia energii elektrycznej odejmuje się więc koszt wytworzenia energii sprzedanej na zewnątrz, gdyż nie została ona faktycznie zużyta przez zakład energochłonny.
Wiele przedsiębiorców ma wątpliwość odnośnie przypadku, gdy zakład energochłonny wytwarza energię elektryczną w procesie kogeneracji (czyli wytwarza energię elektryczną i cieplną) a nadwyżkę energii sprzedaje na zewnątrz. Jak wskazano w omawianej interpretacji, w takiej sytuacji część kosztów, które zostały poniesione do wytworzenia energii cieplnej nie może być zaliczane do kosztów wytworzenia energii elektrycznej (które bierze się pod uwagę przy ustalaniu progu energochłonności).

Poddając ocenie stanowisko organu podatkowego wyrażone w omawianej interpretacji stwierdzić należy, że jest ono niekorzystne z punktu widzenia podatników i nadmiernie zaostrza ono warunki zwolnienia od akcyzy wprowadzone od 1.01.2016 r.
Zdaniem organu podatkowego, zakład energochłonny powinien bowiem zaliczać do kosztów wykorzystanej energii elektrycznej wartość zużytego wyrobu, a nie wartość ceny zakupu (netto) energii elektrycznej.

W ocenie autorki, stanowisko organu podatkowego (w zakresie w jakim przy obliczaniu wskaźnika energochłonności nie uwzględnia kosztów takich jak opłaty dystrybucyjne odnoszące się do zakupionej energii) nie jest prawidłowe, ponieważ prowadzi do sytuacji, w której koszty wykorzystanej energii elektrycznej (brane pod uwagę przy obliczaniu wskaźnika energochłonności) są mniejsze niż rzeczywiście poniesione. Tymczasem nie ma możliwości zakupu energii elektrycznej bez poniesienia kosztów jej dystrybucji, a więc również usługa dystrybucji stanowi element kalkulacyjny ceny energii elektrycznej, który powinien być obliczany przez ustalaniu wskaźnika energochłonności.

Natomiast w pozostałym zakresie, tezy zawarte w omawianej interpretacji zasługują na aprobatę. W ocenie autorki więc słuszne jest stanowisko organu podatkowego, iż przy obliczaniu współczynnika energochłonności nie można uwzględniać:
  • energii elektrycznej sprzedanej przez zakład energochłonny innym podmiotom,
  • energii elektrycznej przypadającej na proces produkcji ciepła (w przypadku produkcji energii elektrycznej w skojarzeniu),
  • wartości podatku od towarów i usług od nabywanej energii elektrycznej (zakładając, że zakład energochłonny ma prawo do odliczenia podatku naliczonego).

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: