eGospodarka.pl

eGospodarka.plPodatkiAktualności podatkowe › Samochód osobowy na cele osobiste a rozliczenie VAT

Samochód osobowy na cele osobiste a rozliczenie VAT

2011-01-03 11:45

Ustawodawca nakazuje opodatkować podatkiem VAT nie tylko odpłatną dostawę towarów i odpłatne świadczenie usług, ale w dużej mierze także czynności nieodpłatne. Dotyczy to m.in. towarów przekazanych na cele prywatne podatnika, w tym m.in. nabytych na potrzeby działalności gospodarczej samochodów osobowych. Tutaj jednak niekiedy podatku da się uniknąć.
Rozpatrzmy następującą sytuację: Podatnik zakupił samochód osobowy na potrzeby firmy, od nabycia którego odliczył, zgodnie z art. 86 ustawy o VAT jedynie część podatku naliczonego wynikającego z faktury zakupu. W styczniu 2011 roku samochód ten chce wyłączyć z firmy i przekazać na swoje cele osobiste. Czy w związku z tym będzie zobowiązany do zapłaty podatku VAT?

Art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku VAT stanowi, że opodatkowaniu tym podatkiem podlega m.in. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczeni usług na terytorium kraju. W art. 7 ust. 2 pkt 1 ustawodawca wskazał jednak, że przez odpłatną dostawę towarów należy tutaj rozumieć także przekazanie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa na cele inne niż związane z prowadzonym przez niego przedsiębiorstwem, w tym m.in. przekazanie lub zużycie towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia – jeżeli podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od tych czynności, w całości lub w części.

Jeżeli zatem przy nabyciu danego towaru podatnikowi przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego, jego przekazanie na cele osobiste należy traktować jak odpłatną dostawę towaru.

Przypomnijmy w tym miejscu, że w przypadku nabycia samochodu osobowego podatnik ma ograniczone prawo do odliczenia podatku naliczonego od tego zakupu. Zgodnie z obowiązującym do końca 2010 r. art. 86 ust. 3 ustawy o VAT odliczeniu podlegało jedynie 60% podatku naliczonego wynikającego z faktury zakupu, nie więcej niż 6 000 zł, pod warunkiem że pojazd ten był wykorzystywany wyłącznie do wykonywania czynności opodatkowanych. Dodajmy także, że przepisy art. 86 ust. 3-7 ustawy o VAT zostały uchylone z dniem 01 stycznia 2011 r. Obecnie reguły odliczania VAT od zakupu samochodów osobowych oraz innych pojazdów samochodowych zostały określone (na okres do 31 grudnia 2012 roku) w art. 3 ustawy z dnia 16 grudnia 2010 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz ustawy o transporcie drogowym (Dz. U. Nr 247 poz. 1652)

Co za tym idzie, przekazanie na cele osobiste podatnika samochodu osobowego stanowiącego składnik firmy, przy nabyciu którego przysługiwało mu prawo do odliczenia podatku naliczonego, stanowi odpłatną dostawę towarów w rozumieniu przepisów ustawy o podatku od towarów i usług.

 

1 2

następna

REKLAMA

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Najnowsze w serwisie

Kodeksy

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo:

Na skróty

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.