eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiPorady podatkowe › Samochód na wynajem: zakup i sprzedaż a VAT

Samochód na wynajem: zakup i sprzedaż a VAT

2010-11-08 12:29

Przy nabyciu samochodów osobowych podatnikom przysługuje co do zasady ograniczone prawo do odliczenia podatku naliczonego. Z drugiej strony sprzedaż takiego auta po co najmniej półrocznym okresie jest zwolniona z podatku VAT. Nie jest jednak tak zawsze. Wyjątkiem są m.in. pojazdy nabyte pod wynajem, dzierżawę bądź leasing.

Przeczytaj także: Wycofanie z firmy i sprzedaż samochodu kupionego bez VAT

Zgodnie z art. 86 ust. 3 ustawy o podatku od towarów i usług, w przypadku nabycia samochodów osobowych oraz innych pojazdów samochodowych o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony kwotę podatku naliczonego stanowi 60 % kwoty podatku określonej w fakturze lub kwoty podatku należnego z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów lub kwoty podatku należnego od dostawy towarów, dla której podatnikiem jest ich nabywca - nie więcej jednak niż 6.000 zł.

§12 ust. 1 pkt 5 rozporządzenia w sprawie VAT mówi z kolei, że zwalnia się z tego podatku dostawę samochodów osobowych i innych pojazdów samochodowych, przez podatników, którym przy ich nabyciu przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego, o którym mowa w art. 86 ust. 3 ustawy, jeżeli te samochody i pojazdy są towarami używanymi w rozumieniu art. 43 ust. 2 ustawy (tj. gdy były przez podatnika używane przez co najmniej pół roku po nabyciu prawa do rozporządzania nimi jak właściciel).

Z jednej zatem strony ustawodawca ogranicza prawo do odliczenia podatku naliczonego przy nabyciu samochodu osobowego, z drugiej zaś zezwala na pewną preferencję przy ich sprzedaży (przy czym należy pamiętać o ewentualnej korekcie odliczonego podatku przy nabyciu takiego pojazdu, gdy jego sprzedaż jest dokonywana w okresie tzw. korekty VAT).

Jak już jednak wskazano we wstępnie, ustawodawca od tej reguły przewidział kilka wyjątków, wśród których znalazły się m.in. samochody nabyte w celu ich wynajmowania czy też leasingu. Otóż zgodnie z art. 86 ust. 4 pkt 7 lit. b) ustawy o VAT, ograniczenia wynikającego z art. 86 ust. 3 nie stosuje się w przypadku, gdy przedmiotem działalności podatnika jest oddanie w odpłatne używanie tych samochodów (pojazdów) na podstawie umowy najmu, dzierżawy, leasingu lub innych umów o podobnym charakterze, i te samochody (pojazdy) są przez podatnika przeznaczone wyłącznie do wykorzystania na te cele przez okres nie krótszy niż sześć miesięcy.

Co za tym idzie, podatnikom spełniającym warunki wskazane w poprzednim akapicie przysługuje pełne prawo do odliczenia podatku naliczonego przy nabyciu samochodów osobowych.

W przypadku sprzedaży takiego pojazdu nie będzie jednak możliwe skorzystanie ze zwolnienia określonego w §12 ust. 1 pkt 5 rozporządzenia w sprawie VAT. Aby tę preferencję zastosować, podatnikowi musi bowiem przysługiwać ograniczone prawo do odliczenia podatku naliczonego przy nabyciu danego samochodu w sposób określony w art. 86 ust. 3 (czyli gdy podatnik mógł odliczyć jedynie 60% tego podatku, nie więcej jak 6 000 zł). Co za tym idzie, należy tutaj zastosować podstawową stawkę podatku.

Ważne
Aby móc odliczyć cały podatek naliczony od nabytego samochodu osobowego przeznaczonego pod wynajem muszą być spełnione wszystkie przesłanki wskazane w art. 86 ust. 4 pkt 7 lit. b) ustawy, tj. podatnik musi się trudnić wynajmem samochodów oraz samochód taki musi być przeznaczony wyłącznie do wykorzystywania w tym celu przez okres co najmniej pół roku.

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: