eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiPorady podatkowe › Oprogramowanie komputerowe: amortyzacja licencji

Oprogramowanie komputerowe: amortyzacja licencji

2011-08-11 13:10

Obecnie w każdej firmie podstawowym składnikiem majątkowym jest licencja na program komputerowy. Jeżeli firma jest duża lub działa w specyficznej branży, niejednokrotnie zdarza się, że program modyfikowany jest specjalnie na potrzeby tej firmy. Przedsiębiorca otrzymuje zatem fakturę za licencję oraz faktury za dokonywanie bieżących modyfikacji. Jak rozliczać nabycie takiego programu i koszty jego rozbudowy- czy będą to koszty bieżące czy wartość niematerialna i prawna podlegająca amortyzacji? Odpowiedź zależy od tego, kiedy program został oddany do używania i w konsekwencji- jaka jest jego wartość początkowa.

Przeczytaj także: Licencje na program komputerowy a amortyzacja

Niezbędne przesłanki
Zgodnie z art. 16b updop, amortyzacji podlegają nabyte prawa niematerialne i prawne (m.in. licencje) nadające się do gospodarczego wykorzystania w dniu przyjęcia do używania, o przewidywanym okresie używania dłuższym niż rok, wykorzystywane przez podatnika na potrzeby związane z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą albo oddane przez niego do używania na podstawie umowy licencyjnej, umowy najmu, dzierżawy lub leasingu.

Z powyższego wynika, iż programy komputerowe mogą być sklasyfikowane jako wartość niematerialna i prawna i podlegać amortyzacji pod warunkiem łącznego spełnienia następujących przesłanek:
a) programy te zostały nabyte i nadają się do gospodarczego wykorzystania w dniu wprowadzenia do ewidencji
b) ich przewidywany okres użytkowania jest dłuższy niż rok
c) są wykorzystywane w związku z działalnością gospodarczą albo oddane do używania na podstawie umowy licencyjnej (sublicencji), najmu, dzierżawy lub umowy leasingu.

Kiedy amortyzacja…
Konieczność dokonywania odpisów amortyzacyjnych od składników majątkowych uzależniona jest de facto od ich wartości początkowej- jeżeli przekracza ona 3500 zł, podatnik nie ma wyjścia i musi amortyzować taki składnik. Programy komputerowe zaliczone do wartości niematerialnych i prawnych mogą być amortyzowane tylko przy zastosowaniu metody liniowej. Ustawodawca określił, iż okres dokonywania odpisów amortyzacyjnych od licencji (sublicencji) na programy komputerowe oraz od praw autorskich nie może być krótszy niż 24 miesiące (art. 16m updop). Zatem roczna stawka amortyzacyjna nie może przekroczyć 50%.

Amortyzacja liniowa polega na dokonywaniu odpisów amortyzacyjnych w równych ratach co miesiąc. Podatnicy mogą również dokonywać odpisów amortyzacyjnych nie miesięcznie, lecz kwartalnie, przy czym możliwe jest również dokonywanie amortyzacji w formie jednorazowych odpisów na koniec roku podatkowego.

W przypadku miesięcznych odpisów amortyzacyjnych miesięczną stawkę amortyzacyjną można obliczyć według wzoru:

R = W x S / 12 m-cy

gdzie:
R – miesięczna rata amortyzacyjna,
W – wartość początkowa środka trwałego lub wartości niematerialnych i prawnych,
S – procentowa stawka amortyzacyjna.

Dokonywanie odpisów należy rozpocząć od następnego miesiąca, w którym program wprowadzono do ewidencji.

Jeżeli po rozpoczęciu amortyzacji licencji na program komputerowy poniesiono dalsze koszty związane z modyfikacją tej licencji to takie koszty powinny być rozpoznawane jako koszty bieżące, chyba że poniesione wydatki związane są z nabyciem nowej licencji.

 

1 2

następna

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: