eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiAktualności podatkowe › Zwolnienie od opłat za posiadanie psów

Zwolnienie od opłat za posiadanie psów

2013-06-27 11:44

Zwolnienie od opłat za posiadanie psów

Zwolnienie od opłaty dla posiadaczy psów © Antonio Gravante - Fotolia.com

W myśl art. 19 pkt 3 ustawy z dnia 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych (t.j. Dz. U. 2010 Nr 95 poz. 613 z poz. zm.) rada gminy, w drodze uchwały może wprowadzać inne niż wymienione w ustawie zwolnienia przedmiotowe od opłat lokalnych.

Przeczytaj także: Zwolnienie emeryta z podatku od psa

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w wyroku z dnia 31 stycznia 2013 r., sygn. akt I SA/Gl 1272/12 podzielił pogląd tego Sądu wyrażony w wyroku z dnia 19 września 2012 r., sygn. akt I SA/Gl 578/12, iż zwolnienia przedmiotowe opisane w wyżej cytowanym przepisie muszą wyłącznie dotyczyć jej przedmiotu. Zatem aby wprowadzić zwolnienie od opłaty dla posiadaczy psów, zwolnienie to winno obejmować wyłącznie kwestie związane z posiadanymi psami. Czyli musi być uzależnione od takich kryteriów czy okoliczności, które nie pozwalają zidentyfikować konkretnej osoby (podmiotu) zobowiązanej do uiszczenia opłaty.

Zdaniem Sądu przesłanki zwolnienia nie mogą nawiązywać do właściwości zobowiązanych (posiadaczy psów), np. uzależniając zwolnienie od ich statusu czy od zaliczenia ich do jakiejś klasy, wyodrębnionej w oczywisty sposób wedle kryterium podmiotowego, lecz do właściwości przedmiotu opłaty (posiadanych psów). Przedmiotowe zwolnienie to zatem takie, które dotyczy podmiotu opłaty niejako pośrednio, przysługuje mianowicie tym zobowiązanym, którzy posiadają psy (przedmiot opłaty), wyróżniające się określoną cechą warunkującą powstanie zwolnienia.

fot. Antonio Gravante - Fotolia.com

Zwolnienie od opłaty dla posiadaczy psów

W ocenie Sądu za zwolnienie przedmiotowe można uznać zwolnienie dla posiadaczy psów, które zostały nabyte ze schroniska.


W ocenie Sądu za zwolnienie przedmiotowe można uznać zwolnienie dla posiadaczy psów, które zostały nabyte ze schroniska. W tym przypadku kryterium to ma charakter przedmiotowy, ponieważ o tym, czy dany posiadacz psa będzie objęty zwolnieniem, rozstrzygać będą okoliczności związane z posiadanym przez niego psem. Ponadto zwolnienie to może motywować do nabywania psów ze schroniska, przyczyniając się w efekcie do ograniczenia zjawiska bezdomności zwierząt, którego zwalczanie należy przecież zgodnie z art. 11 ust. 1 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o ochronie zwierząt (t.j. Dz. U. 2003 Nr 106 poz. 1002 z poz. zm.) do zadań własnych gminy.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: