eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiAktualności podatkowe › Gaz łupkowy opodatkowany od 2020 roku

Gaz łupkowy opodatkowany od 2020 roku

2014-03-11 19:18

Gaz łupkowy opodatkowany od 2020 roku

Gaz łupkowy © Thibault Renard - Fotolia.com

Podatek od gazu łupkowego i innych wydobywanych w Polsce węglowodorów zacznie być pobierany od 2020 roku – zdecydował rząd. Podatek będzie się składał z dwóch części - od samego wydobycia oraz specjalnego podatku węglowodorowego od zysków. Łączne opodatkowanie ma wynieść maksimum 40 procent. W pierwszej dekadzie obowiązywania, czyli w latach 2020-2029, dochody budżetowe z tytułu nowego podatku mają wynieść od 10 do 16,1 mld zł.

Przeczytaj także: Gaz łupkowy do opodatkowania

Rząd przygotował projekt ustawy regulującej opodatkowanie wydobycia węglowodorów, w tym gazu łupkowego, pomimo tego, że przemysłowe wydobycie gazu łupkowego jeszcze nie ruszyło, a kolejne zagraniczne koncerny wydobywcze wycofują się z poszukiwań tego surowca w Polsce.

W myśl rządowej propozycji, podatek będzie składał się z dwóch części. Pierwsza z nich to podatek od wydobycia niektórych kopalin (gazu ziemnego, gazu łupkowego, ropy naftowej), którego stawka będzie zależna tylko od rodzaju eksploatowanego złoża. W przypadku gazu ziemnego ze złóż konwencjonalnych będzie to 3 proc. wartości wydobytego surowca, a w przypadku gazu łupkowego – 1,5 proc. wartości wydobytego surowca, dla ropy naftowej ze złóż konwencjonalnych podatek będzie wynosić 6 proc. wartości, a dla ropy ze złóż łupkowych – 3 proc. wartości.

Druga część podatku, to tzw. specjalny podatek węglowodorowy, który będzie płacony od zysków firm wydobywczych. Jego stawka będzie zależna od relacji przychodów (zależnych od wielkości złoża, poziomu wydobycia, cen węglowodorów) do wydatków (koszty odwiertów, operacyjne). Takie rozwiązanie oznacza, że jeśli działalność wydobywcza nie przyniesie wcale zysków, lub będą one bardzo małe, to podatku się nie zapłaci. Jeśli jednak przychody będą 1,5 razy większe od kosztów, to podatek będzie rósł proporcjonalnie do stopy zysku. Gdy zyski dwukrotnie przekroczą koszty, podatek osiągnie poziom 25 proc.

Opisane powyżej podatki zaczną być pobierane od początku 2020 r. Pięcioletnie odroczenie (czyli od dnia wejścia w życie ustawy 1 stycznia 2015 r. do końca roku 2019) poboru podatku ma zwiększyć nowe inwestycje i zmniejszyć obciążenia inwestycji już realizowanych. Rząd szacuje, że w latach 2020-2029 dochody budżetowe z tytułu obydwu podatków (węglowodorowego i od wydobycia) mogą wynieść od 10 do 16,1 mld zł. Część środków z nowych podatków trafi również do samorządów.

oprac. : Grzegorz Gacki / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (1)

  • Carmino / 2014-03-15 20:54:30

    Bardzo dobrze, ta zmiana powinna w końcu przyspieszyć ekspansję łupków w Polsce i przyciągnąć nowych inwestorów.
    A im więcej ich przyciągniemy teraz, tym więcej zaczniemy zarabiać od 2020.
    odpowiedz ] [ cytuj ]

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: