eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiInterpretacje i wyjaśnienia › Gdy podatek od darowizny znaku towarowego to nie dochodowy

Gdy podatek od darowizny znaku towarowego to nie dochodowy

2014-05-22 13:40

Gdy podatek od darowizny znaku towarowego to nie dochodowy

Gdy podatek od darowizny znaku towarowego to nie dochodowy © nenetus - Fotolia.com

Otrzymanie, na podstawie zawartej umowy darowizny z małżonkiem, znaku towarowego, który następnie będzie wykorzystywany w działalności gospodarczej wnioskodawczyni, nie będzie skutkowało po jej stronie powstaniem przychodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym - uznał Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu w interpretacji indywidualnej z dnia 06.05.2014 r. nr ILPB1/415-201/14-2/AP.

Przeczytaj także: "Likwidacja" znaku towarowego w koszty uzyskania przychodu?

Jakie wątpliwości wyjaśnił organ podatkowy?

Wnioskodawczyni na chwilę obecną nie prowadzi działalności gospodarczej, jednakże w najbliższym czasie chce taką działalność podjąć. Pozostaje ona także w związku małżeńskim, przy czym między małżonkami istnieje rozdzielność majątkowa. W najbliższej przyszłości wnioskodawczyni może otrzymać od męża znak towarowy w formie darowizny. Znak ten jest objęty prawem ochronnym, zaś jego wartość zostanie przez strony umowy darowizny określona na kwotę przekraczającą 3 500 zł, co będzie odpowiadać jego wartości rynkowej (potwierdzonej przez podmioty specjalizujące się w wycenie znaków towarowych). Tak otrzymaną wartość niematerialną i prawną wnioskodawczyni będzie wykorzystywać w prowadzonej działalności, tj. będzie się nim posługiwać tudzież przekaże go w odpłatne użyczenie w formie licencji. Możliwa jest także jego późniejsza sprzedaż. Przedmiotowy znak towarowy wnioskodawczyni zamierza amortyzować. Zadała pytanie, czy otrzymanie tego znaku spowoduje po jej stronie powstanie przychodu w podatku dochodowym? W przedmiotowej sprawie organ podatkowy zajął następujące stanowisko:

„(…) Zgodnie z przepisem art. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2012 r., poz. 361 ze zm.), ustawa reguluje opodatkowanie podatkiem dochodowym dochodów osób fizycznych.
W myśl art. 2 ust. 1 ww. ustawy, przepisów tej ustawy nie stosuje się do przychodów podlegających przepisom o podatku od spadków i darowizn.

Zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn (t.j. Dz.U. z 2009 r. Nr 93, poz. 768 ze zm.), podatkowi od spadków i darowizn, zwanemu dalej „podatkiem”, podlega nabycie przez osoby fizyczne własności rzeczy znajdujących się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub praw majątkowych wykonywanych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, tytułem m.in. darowizny.

fot. nenetus - Fotolia.com

Gdy podatek od darowizny znaku towarowego to nie dochodowy

Otrzymanie, na podstawie zawartej umowy darowizny z małżonkiem, znaku towarowego, który następnie będzie wykorzystywany w działalności gospodarczej wnioskodawczyni, nie będzie skutkowało po jej stronie powstaniem przychodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym.


Stosownie do zapisu art. 888 § 1 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (t.j. Dz.U. z 2014 r., poz. 121), przez umowę darowizny darczyńca zobowiązuje się do bezpłatnego świadczenia na rzecz obdarowanego kosztem swego majątku. Celem darowizny jest dokonanie nieodpłatnego przysporzenia na rzecz obdarowanego kosztem majątku darczyńcy. Może ona polegać zarówno na przesunięciu do majątku obdarowanego określonych przedmiotów majątkowych, jak i na innych formach dyspozycji majątkowych darczyńcy prowadzących do zmniejszenia jego majątku, a po stronie majątku obdarowanego – do zwiększenia aktywów lub zmniejszenia pasywów.

Świadczenie darczyńcy jest bezpłatne wtedy, gdy druga strona umowy nie zobowiązuje się do jakiegokolwiek świadczenia w zamian za uczynioną darowiznę. Zatem podstawowym elementem darowizny, niezbędnym do uznania, że dane świadczenie jest darowizną, jest jej nieodpłatność. Świadczenie jest nieodpłatne wówczas, gdy otrzymujący świadczenie nie świadczy nic w zamian, ani też nie zobowiązuje się do jakiegokolwiek świadczenia w przyszłości. Jedynym celem, jaki leży u podstaw darowizny, jest chęć przysporzenia majątkowego na rzecz drugiej strony. Decydujące znaczenie w kwestii opodatkowania danej czynności podatkiem od spadków i darowizn lub podatkiem dochodowym od osób fizycznych ma kwalifikacja świadczenia, a zatem treść konkretnej umowy wiążącej strony.

Z przedstawionego we wniosku opisu zdarzenia przyszłego wynika, że Wnioskodawczyni otrzyma od męża na podstawie umowy darowizny znak towarowy objęty prawem ochronnym udzielonym decyzją Urzędu Patentowego Rzeczypospolitej Polskiej.

W tej sytuacji Wnioskodawczyni powzięła wątpliwość, czy otrzymanie na podstawie umowy darowizny znaku towarowego bez żadnego świadczenia wzajemnego spowoduje powstanie u Zainteresowanej przychodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych w szczególności na podstawie art. 14, 17, 18, 19 i 20 oraz art. 25 i 25a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Z przytoczonych przepisów wynika, że nabycie przez osoby fizyczne rzeczy i praw majątkowych wykonywanych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej podlega przepisom ustawy o podatku od spadków i darowizn. Zatem również nabycie w formie darowizny wskazanego w treści wniosku znaku towarowego objętego prawem ochronnym udzielonym decyzją Urzędu Patentowego Rzeczypospolitej Polskiej, podlega przepisom ustawy o podatku od spadków i darowizn, co wyklucza możliwość opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Oznacza to, że w sytuacji otrzymania przez Zainteresowaną w formie darowizny znaku towarowego nie znajdą zastosowania wskazane przez Wnioskodawczynię przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Mając na uwadze przedstawiony we wniosku opis zdarzenia przyszłego oraz przytoczone regulacje prawne, należy wskazać, że otrzymanie na podstawie umowy darowizny znaku towarowego bez żadnego świadczenia wzajemnego nie będzie skutkowało powstaniem po stronie Wnioskodawczyni przychodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych. W szczególności po stronie Zainteresowanej nie powstanie przychód na podstawie art. 14, 17, 18, 19 i 20 oraz art. 25 i 25a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. (…)”


Pełną treść interpretacji można przeczytać na stronie Ministerstwa Finansów

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: