eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiInterpretacje i wyjaśnienia › Umowa najmu i refaktura kosztów: przychód w dacie faktury?

Umowa najmu i refaktura kosztów: przychód w dacie faktury?

2014-08-28 11:52

Umowa najmu i refaktura kosztów: przychód w dacie faktury?

Przychód w dacie faktury? © apops - Fotolia.com

W przypadku, gdy strony umowy ustaliły w niej, że refakturowane media są rozliczane w okresach rozliczeniowych, przychód z tego tytułu po stronie wynajmującego powstaje w ostatnim dniu takiego okresu. Jeżeli zaś umowa takich uregulowań nie zawiera, przychód powstanie w dacie wystawienia refaktury - uznał Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu w interpretacji indywidualnej z dnia 24.05.2013 r. nr ILPB3/423-90/13-4/JG.

Przeczytaj także: Umowa najmu: faktura za media a przychód podatkowy

Jakie wątpliwości wyjaśnił organ podatkowy?

Spółka zarządza zasobem mieszkaniowym Gminy. Ponosi one wszelkie związane z tym koszty typu media, gospodarka ściekami, wywóz i unieszkodliwianie odpadów, usługi budowlano-montażowe itp. Koszty te następnie w całości są refakturowane na Gminę, jednak nie wcześniej niż data wpływu faktury pierwotnej (gdzie część faktur wpływa po miesiącu, którego one dotyczą). W księgach rachunkowych koszty te są zaliczane do okresu, którego dotyczą. Przy refakturowaniu część usług jest grupowanych i refakturowanych zbiorczo, gdzie za datę powstania przychodu przyjmuje się datę wystawienia takiej faktury bez względu na to, jakiego okresu ona dotyczy. W umowie zawartej pomiędzy Gminą a spółką nie ma zapisu odnośnie okresów rozliczeniowych dotyczących refakturowania. Zadano pytanie, kiedy u spółki powstaje w takim przypadku przychód? W przedmiotowej sprawie organ podatkowy zajął następujące stanowisko:

„(…) Refakturowanie należy do czynności, które nie zostały zdefiniowane w prawie podatkowym. Jednak przyjęta praktyka, jak i orzecznictwo dopuszczają sytuację, w której koszty niektórych usług, których odbiorcą jest inny podmiot niż podmiot obciążony przez ich wykonawcę, mogą być w ramach zawartych umów przenoszone na faktycznego odbiorcę poprzez wystawienie tzw. refaktur.

Refakturowanie polega na zafakturowaniu odsprzedaży usług bez doliczania jakiejkolwiek marży. Celem refakturowania jest przeniesienie wyłożonych kosztów przez podmiot refakturujący, na podmiot, który z danych usług faktycznie korzystał, mimo że podmiot refakturujący fizycznie danej usługi nie świadczy.

fot. apops - Fotolia.com

Przychód w dacie faktury?

W przypadku, gdy strony umowy ustaliły w niej, że refakturowane media są rozliczane w okresach rozliczeniowych, przychód z tego tytułu po stronie wynajmującego powstaje w ostatnim dniu takiego okresu. Jeżeli zaś umowa takich uregulowań nie zawiera, przychód powstanie w dacie wystawienia refaktury.


Refakturowanie usług nastąpić może pod tymi jednak warunkami, że strony łączy umowa określająca sprzedaż o charakterze zasadniczym, zaś refakturowanie jest jedynie sprzedażą uboczną służącą realizacji zawartej umowy, odbiorca faktury jest równocześnie odbiorcą refakturowanych usług oraz pomiędzy odbiorcą, a wystawcą refaktury istnieje umowa, z której wynika, że taka usługa jest przedmiotem świadczenia i odrębnego fakturowania.

Przyjęty sposób rozliczenia powinien wynikać z zawartej umowy.

Jak stanowi art. 12 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t. j. Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397 ze zm.), przychodami, z zastrzeżeniem ust. 3 i 4 oraz art. 14, są w szczególności otrzymane pieniądze, wartości pieniężne, w tym również różnice kursowe.
Co do zasady, przychody powstają z momentem ich faktycznego otrzymania.

Stosownie natomiast do przepisu art. 12 ust. 3 ww. ustawy, za przychody związane z działalnością gospodarczą i z działami specjalnymi produkcji rolnej, osiągnięte w roku podatkowym, uważa się także należne przychody, choćby nie zostały jeszcze faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont.

Przepis ten pozwala ujmować dla celów podatkowych przychody, które jeszcze nie zostały otrzymane przez podatnika, ale są mu należne, tj. stanowią przedmiot wymagalnych świadczeń.

Zasady podatkowego rozpoznawania momentu uzyskania przychodów określonych w art. 12 ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, uregulowane zostały w art. 12 ust. 3a – 3e tej ustawy.

 

1 2

następna

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: