eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiInterpretacje i wyjaśnienia › Udziały w amerykańskiej spółce osobowej w podatku dochodowym

Udziały w amerykańskiej spółce osobowej w podatku dochodowym

2016-05-24 13:14

Przeczytaj także: Podatek dochodowy w spółce komandytowej


Wspólnikiem w Spółce komandytowej jest LLC, w której jedynym wspólnikiem jest Wnioskodawca (Wnioskodawca posiada 100% udział w zysku). LLC posiada X% udział w zysku Spółki komandytowej.

Spółka komandytowa natomiast ma zamiar zostać wspólnikiem w Spółce jawnej, w której będzie posiadać Y% udział w zysku.

LLC jest traktowana jako transparentna podatkowo, tzn. nie jest podatnikiem podatku dochodowego. Podatnikami od dochodów spółek transparentnych są w takim przypadku ich wspólnicy, analogicznie jak w przypadku polskich spółek osobowych.

W związku z powyższym, zdaniem Wnioskodawcy, przychody i koszty podatkowe osiągane na skutek działalności prowadzonej przez Spółkę jawną powinny zostać przypisane do podmiotów będących podatnikami i mających bezpośredni lub pośredni udział w tej spółce, w tym także do Wnioskodawcy, proporcjonalnie do posiadanego prawa do udziału w zysku (udziału w zysku). Przypisanie takie w odniesieniu do Wnioskodawcy nastąpi z uwagi na transparentność podatkową (brak przymiotu bycia podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych) Spółki jawnej, Spółki komandytowej oraz LLC.

Powyższe stanowisko potwierdza Dyrektor Izby Skarbowej w interpretacji indywidualnej z dnia 15 czerwca 2015 r., sygn. ITPB4/4511-31/15/MT: „W odniesieniu do pytania Wnioskodawcy należy więc wskazać, że -zgodnie z zasadą wynikającą z art. 8 ust. 1 i 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych - przychody i koszty uzyskania przychodów Wnioskodawcy z udziału w LLC, jakie należy mu przypisać z tytułu udziału LLC w Spółce komandytowej (tj. bycia przez LLC wspólnikiem Spółki komandytowej i posiadania przez LLC prawa do udziału w zysku Spółki komandytowej) należy określać w oparciu o zdarzenia gospodarcze, jakie będą miały miejsce w Spółce komandytowej, z uwzględnieniem proporcji wynikającej z poziomu prawa LLC do udziału w zyskach Spółki komandytowej i proporcji wynikającej z poziomu prawa Wnioskodawcy do udziału w zyskach LLC."

Reasumując, podmiotem zobowiązanym do rozpoznania przychodów i kosztów z tytułu przypadającego LLC prawa do udziału w zysku Spółki komandytowej, która będzie wspólnikiem Spółki jawnej jest Wnioskodawca, proporcjonalnie do posiadanego udziału w zysku LLC, Spółki komandytowej i Spółki jawnej. Dochód Wnioskodawcy w ramach opisanego zdarzenia przyszłego będzie więc należało ustalić w danym roku podatkowym według następującej formuły:
• PSPJ: suma przychodów podatkowych wypracowanych w danym roku podatkowym w Spółce jawnej
• PSPK: suma przychodów podatkowych wypracowanych w danym foku podatkowym w Spółce komandytowej
• PLLC: suma przychodów podatkowych wypracowanych w danym roku podatkowym w LLC
• KSPJ: suma kosztów podatkowych poniesionych w danym roku podatkowym w Spółce jawnej
• KSPK: suma kosztów podatkowych poniesionych w danym roku podatkowym w Spółce komandytowej
• KLLC: suma kosztów podatkowych poniesionych w danym roku podatkowym w LLC
• D: dochód wnioskodawcy za dany rok podatkowy

D = 100% * (PLLC-KLLC) + X%*[(PSPK-KSPK)+Y%*(PSPJ-KSPJ)]


w zakresie pytania nr 2 – zarówno Spółka jawna, Spółka komandytowa jak i LLC są spółkami transparentnymi dla podatku dochodowego tzn. podatnikami podatku dochodowego są poszczególni wspólnicy tych spółek, a nie sama Spółka. Wynika to z przepisów art. 8 ust. 1 i 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Wypłata z tytułu podziału zysku, stanowi odzwierciedlenie dochodu uzyskanego przez wspólników z działalności gospodarczej prowadzonej w formie spółki. Na podstawie zapisów dokonanych w prowadzonych przez Spółkę jawną księgach rachunkowych, każdy ze wspólników oblicza swój dochód z prowadzonej w formie tej spółki działalności gospodarczej, jako nadwyżkę przypadającej na niego (proporcjonalnie do jego prawa do udziału w zysku) kwoty uzyskanych przychodów nad kosztami ich uzyskania (obliczonymi z zachowaniem tej samej proporcji). W ten sam sposób dochód ustalają wspólnicy Spółki komandytowej. Od tak określonego dla celów podatkowych dochodu każdy ze wspólników ma obowiązek samodzielnie opłacać w trakcie roku zaliczki na podatek, a po zakończeniu roku podatek wynikający z osobistego (indywidualnego) rocznego zeznania podatkowego.

Wypłata zysku roku bieżącego oraz zysków lat ubiegłych przez Spółkę osobową na rzecz wspólnika będącego osoba fizyczną nie powoduje powstania przychodu podatkowego po stronie wspólnika - ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych nie przewiduje bowiem w żadnej formie opodatkowania wypłat z zysku spółek osobowych (z wyjątkiem spółek komandytowo-akcyjnych).(...)”


Pełną treść interpretacji można przeczytać na stronie Ministerstwa Finansów

poprzednia  

1 2

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: