eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiAktualności podatkowe › Znamy nowe terminy wprowadzenia obowiązkowego KSeF

Znamy nowe terminy wprowadzenia obowiązkowego KSeF

2024-04-29 08:36

Znamy nowe terminy wprowadzenia obowiązkowego KSeF

Znamy nowe terminy wprowadzenia obowiązkowego KSeF © andre - fotolia.com

O wprowadzeniu Krajowego Systemu e-Faktur wiemy od dawna. Zmiany w systemie e-faktur wejdą w życie jednak znacznie później niż planowano. Krajowy System e-Faktur od wielu miesięcy jest tematem gorących dyskusji wśród polskich przedsiębiorców. Do tej pory ważyły się losy daty jego wprowadzenia, jednak na konferencji prasowej z 26 kwietnia br. Ministerstwo Finansów ostatecznie podało nowe terminy wejścia w życie KSeF.

Przeczytaj także: Jakie zmiany w KSeF? Ministerstwo Finansów przedstawiło propozycje

Wprowadzenie KSeF przesunięte na 1 lutego 2026 roku


Przedsiębiorcy i cała branża księgowa odczują efekt tych opóźnień. Odłożone w czasie zostaną korzyści z wprowadzenia e-faktur - digitalizacja polskich przedsiębiorstw, usprawnienie procesów księgowych, bezpieczny obieg dokumentów czy szybszy zwrot VAT.
Decyzja ministerstwa o przesunięciu KSeF o prawie 2 lata jest niekorzystna z punktu widzenia polskich firm. Znacznie opóźni rewolucję cyfrową i wzrost konkurencyjności krajowych przedsiębiorców, a także wymagać będzie poniesienia dodatkowych kosztów przez firmy, które już zainwestowały w odpowiednie technologie i przeszkolenie personelu. Wielu dostawców oprogramowania do fakturowania i prowadzenia księgowości może zostać zmuszonych do ponownej integracji systemów - komentuje Rafał Strzelecki, CEO CashDirector S.A.

Jak zapewnia ministerstwo, przesunięcie ma na celu uniknięcie technicznych komplikacji i paraliżu polskiej gospodarki.

Strategia na przyszłość


Ministerstwo Finansów zdecydowało się na wprowadzenie KSeFu w dwóch turach. Decyzja o przesunięciu daty na 1 lutego 2026 roku dotyczy podmiotów, których wartość sprzedaży w poprzednim roku podatkowym przekroczyła kwotę 200 mln. Zaledwie 2 miesiące później, 1 kwietnia 2026 roku, obowiązkiem zostaną objęci pozostali przedsiębiorcy.

W praktyce oznacza to, że mniejsi przedsiębiorcy, którzy współpracują z dużymi podmiotami również będą korzystać z KSeF od 1 lutego, aby móc odbierać i weryfikować faktury wystawiane przez duże firmy.

Ministerstwo podkreśla, że mimo przesunięcia terminu prace nad implementacją KSeF nie zostaną wstrzymane, a intensyfikacja przygotowań ma na celu osiągnięcie pełnej gotowości systemu do wyznaczonych terminów.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: