eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiInterpretacje i wyjaśnienia › Telepraca obcokrajowców a koszty działalności firmy

Telepraca obcokrajowców a koszty działalności firmy

2007-02-25 00:37

Przeczytaj także: Przejęcie nieodpłatne towarów handlowych od męża w kosztach podatkowych


Jednakże odnosząc się do przedstawionego stanu faktycznego stwierdzić należy, iż faktycznie Pana zamiarem było uzyskanie interpretacji w zakresie możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wynagrodzenia wypłaconego zleceniobiorcom, nie zaś interpretacja przepisów dotyczących formy zawartej umowy.

Mając na uwadze powyższe stwierdza się co następuje: Podatnicy prowadzący podatkową księgę przychodów i rozchodów zobowiązani są do stosowania przepisów rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 26 sierpnia 2003r. w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów /Dz. U. Nr 152, poz. 1475 z późn. zm./. Zgodnie z § 12 ust. 3 pkt. 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 26 sierpnia 2003 roku w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów podstawą zapisów w księdze są dowody księgowe, którymi są:
  1. faktury VAT, w szczególności faktury VAT marża, faktury VAT RR, faktury VAT MP, dokumenty celne, rachunki oraz faktury korygujące i noty korygujące, zwane dalej "fakturami", odpowiadające warunkom określonym w odrębnych przepisach, lub
  2. inne dowody, wymienione w § 13 i 14, stwierdzające fakt dokonania operacji gospodarczej zgodnie z jej rzeczywistym przebiegiem i zawierające co najmniej:
    • wiarygodne określenie wystawcy lub wskazanie stron (nazwę i adresy) uczestniczących w operacji gospodarczej, której dowód dotyczy,
    • datę wystawienia dowodu oraz datę lub okres dokonania operacji gospodarczej, której dowód dotyczy, z tym że jeżeli data dokonania operacji gospodarczej odpowiada dacie wystawienia dowodu, wystarcza podanie jednej daty,
    • przedmiot operacji gospodarczej i jego wartość oraz ilościowe określenie, jeżeli przedmiot operacji jest wymierny w jednostkach naturalnych,
    • podpisy osób uprawnionych do prawidłowego udokumentowania operacji gospodarczych oznaczone numerem lub w inny sposób umożliwiający powiązanie dowodu z zapisami księgowymi dokonanymi na jego podstawie.

Ponadto zgodnie z § 12 ust. 4 ww. rozporządzenia oraz zgodnie z ustawą z dnia 07 października 1999r. o języku polskim (Dz.U. z 1999r. Nr 90, poz. 999 z późn.zm.) - dowód księgowy (w tym również zawarta ze zleceniobiorcą umowa) powinien być sporządzony w języku polskim.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że umowa zaczyna obowiązywać po potwierdzeniu zawarcia umowy na portalu www. , natomiast po wykonaniu umowy za pomocą portalu wystawione zostaje wezwanie do zapłaty za wykonaną pracę. Zgodnie z powyższym, aby móc wydatki poniesione na zapłatę wynagrodzeń wypłaconych zleceniobiorcom zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów muszą być spełnione wymogi wyżej określone, a więc nie jest konieczne potwierdzanie podpisem umowy zlecenia i rachunku sporządzonego w formie elektronicznej, jeżeli z innych dowodów wynika, że umowa została faktycznie wykonana i zapłata za nią została dokonana.W przedstawionym stanie faktycznym i obowiązującym stanie prawnym wynagrodzenia telepracowników mogą stanowić koszty uzyskania przychodów prowadzonej działalności gospodarczej zgodnie z art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych /Dz. U. Z 2000r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm./ (…)”


Pełną treść postanowienia/decyzji można przeczytać na stronie Ministerstwa Finansów

poprzednia  

1 2

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: