eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiInterpretacje i wyjaśnienia › Usługi transportowe: faktura VAT za przestój?

Usługi transportowe: faktura VAT za przestój?

2008-01-23 13:14

Przestój spowodowany oczekiwaniem na rozładunek, jest czynnością ściśle związaną ze świadczeniem usługi transportowej i podlega opodatkowaniu według stawki właściwej dla usługi zasadniczej. Należy go udokumentować fakturą VAT. Stanowisko takie zajął Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji indywidualnej z dnia 16.01.2008 r. nr IP-PP2-443-542/07-2/BM.

Przeczytaj także: Gmina nie zapłaci VAT od opłat za dworzec autobusowy

Jakie wątpliwości wyjaśnił organy podatkowy?

W zapytaniu podatnik wyjaśnił, że świadczy usługi transportowe. W trakcie ich wykonywania miał miejsce przestój spowodowany z winy zleceniodawcy. Zgodnie ze zleceniem transportowym i podbitą kartą postoju, podatnik obciążył zleceniodawcę za przestój fakturą VAT. Zleceniodawca uznał jednak, że za przestój powinna zostać wystawiona nie faktura a nota obciążeniowa. W związku z powyższym podatnik wystąpił z zapytaniem, w jaki sposób należy udokumentować przestój z winy zleceniodawcy? W przedmiotowej sprawie organ podatkowy zajął następujące stanowisko:

„(…) Zgodnie z art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54 poz. 535) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, podlega:

1. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju;
2. eksport towarów;
3. import towarów;
4. wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju;
5. wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.

Stosownie do art. 7 ust. 1 w/w ustawy, przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel.
W myśl art. 8 ust. 1 w/w ustawy, przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż Wnioskodawca, zgodnie ze zleceniem transportowym oraz podbitą kartą postoju, obciążył zlecającego wykonanie usługi transportowej opłatą za przestój w usłudze, spowodowany z jego winy. Spółka, wychodząc z założenia, iż postój samochodu (przerwa w usłudze transportowej) spowodowany oczekiwaniem na rozładunek, jest czynnością ściśle związaną ze świadczeniem usługi transportowej (stanowi integralną część tej usługi) i podlega opodatkowaniu według stawki właściwej dla usługi zasadniczej, udokumentowała obciążenie zleceniodawcy fakturą VAT .

W związku z powyższym należy stwierdzić, że Wnioskodawca postąpił prawidłowo wystawiając przedmiotową fakturę. Zgodnie bowiem z art. 106 ust. 1 w/w ustawy, podatnicy, o których mowa w art. 15, są obowiązani wystawić fakturę stwierdzającą w szczególności dokonanie sprzedaży, datę dokonania sprzedaży, cenę jednostkową bez podatku, podstawę opodatkowania, stawkę i kwotę podatku, kwotę należności oraz dane dotyczące podatnika i nabywcy, z zastrzeżeniem ust. 2, 4 i 5 oraz art. 119 ust. 10 i art. 120 ust. 16. (…)”


Pełną treść interpretacji można przeczytać na stronie Ministerstwa Finansów

Przeczytaj także

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: