eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiInterpretacje i wyjaśnienia › Sprzedaż gruntów a zwolnienie podmiotowe z VAT

Sprzedaż gruntów a zwolnienie podmiotowe z VAT

2008-09-17 06:14

Przeczytaj także: Utrata zwolnienia a odliczenie VAT


W myśl art. 96 ust. 1 ustawy, podmioty, o których mowa w art. 15, są obowiązane przed dniem wykonania pierwszej czynności określonej w art. 5 złożyć naczelnikowi urzędu skarbowego zgłoszenie rejestracyjne (...).

Art. 41 ust. 1 ustawy określa, że stawka podatku wynosi 22%, z zastrzeżeniem ust. 2 12c, art. 83, art. 119 ust. 7, art. 120 ust. 2 i 3, art. 122 i art. 129 ust. 1.

Z przedstawionych przez Wnioskodawcę informacji wynika, iż w prowadzonej przez siebie działalności, korzysta on ze zwolnienia przedmiotowego świadcząc usługi medyczne oraz zwolnienia podmiotowego w stosunku do przychodów osiągniętych z czynności niekorzystających ze zwolnienia, których wartość nie przekraczała kwoty, o której mowa w art. 113 ust. 1 ustawy. Zainteresowany planuje dokonać sprzedaży działki budowlanej uznanej przez niego za środek trwały, który zaewidencjonował w prowadzonej ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych.

W art. 113 ust. 13 ustawy zawarte zostały czynności, w stosunku do których nie stosuje się zwolnień wynikających z art. 113 ust. 1 i 9 ustawy. Jedno z wyłączeń dotyczy dostawy terenów budowlanych oraz przeznaczonych pod budowę – art. 113 ust. 13 pkt 1 lit. d ustawy. Nie ma przy tym znaczenia zakres wykonywanych czynności wyłączających możliwość korzystania ze zwolnienia podmiotowego. Dokonanie którejkolwiek z czynności wskazanej w ust. 13 ww. artykułu, w tym dokonanie dostawy terenów budowlanych oraz przeznaczonych pod zabudowę, choćby w minimalnym zakresie, skutkuje utratą prawa do zwolnienia.

W przedmiotowej sprawie, dokonanie przez Wnioskodawcę dostawy nieruchomości – działki budowlanej, spowoduje więc utratę zwolnienia, niezależnie od wielkości sprzedaży podlegającej opodatkowaniu.

Zwolnienie podmiotowe dotyczy wszelkiej działalności podatnika i do ustalenia wartości granicznej sprzedaży, należy sumować wartości sprzedaży w poszczególnych rodzajach działalności tak, aby uzyskać całkowitą wartość sprzedaży osiągniętą przez podatnika.
Zgodnie z obowiązującymi przepisami, do wartości sprzedaży opodatkowanej nie wlicza się m.in. dostawy towarów, które na podstawie przepisów o podatku dochodowym są zaliczane przez podatnika do środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych podlegających amortyzacji. Odwołanie się do przepisów dotyczących zaliczania towarów do środków trwałych powoduje, że zasada ta nie ma zastosowania do składników majątku, które są zaliczane do środków trwałych lecz amortyzacji nie podlegają, np.: grunty.

Na podstawie przytoczonej podstawy prawnej stwierdzić należy, iż w przedmiotowej sprawie nie znajduje zastosowania art. 113 ust. 2 ustawy, gdyż zgodnie z przepisami podatku dochodowego, na które powołuje się ustawa, amortyzacji nie podlegają grunty, pomimo iż zaliczane są do środków trwałych.

Decydujące znaczenie ma jednak w tym przypadku regulacja art. 113 ust. 13 ustawy, która natychmiastowo wyłącza zwolnienie podmiotowe podatników dokonujących dostawy terenów budowlanych oraz przeznaczonych pod zabudowę.

Reasumując stwierdzić należy, iż Wnioskodawca dokonując dostawy nieruchomości – działki budowlanej, utraci prawo do korzystania ze zwolnienia podmiotowego.

W związku z tym, przed dniem dokonania tej dostawy będzie zobowiązany złożyć naczelnikowi urzędu skarbowego zgłoszenie rejestracyjne, o którym mowa w art. 96 ust. 1 ustawy.

W świetle powyższego, dostawa przedmiotowej działki podlegać będzie opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług – w myśl art. 5 ust. 1 pkt 1, w związku z art. 2 pkt 6 ustawy. Stawka podatku zgodnie z art. 41 ust. 1 ustawy wynosi 22%.(…)”


Pełną treść interpretacji można przeczytać na stronie Ministerstwa Finansów

poprzednia  

1 2

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: