eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiInterpretacje i wyjaśnienia › 7-proc. stawka VAT na alarm w mieszkaniu

7-proc. stawka VAT na alarm w mieszkaniu

2008-11-03 07:19

Przeczytaj także: Systemy alarmowe: montaż a rozliczenie VAT


Jeżeli powyższe roboty budowlano-montażowe wykonywane są w określonych w art. 2 pkt 12 ustawy o VAT obiektach budownictwa mieszkaniowego lub innych obiektach wymienionych w art. 43 ust. 12a – lub § 5 ust. 1a całość wykonywanej usługi opodatkowana będzie stawką VAT- w wysokości 7%.

Spółka dokonuje instalacji systemów zabezpieczeniowych, takich jak: systemy alarmowe, systemy telewizji przemysłowej, systemy sygnalizacji pożaru, dźwiękowe systemy ostrzegawcze, systemy sterowania oddymianiem, systemy prześwietlenia, wykrywanie metali i materiałów wybuchowych, instalacje techniczne i sieci strukturalne, systemy domofonowe i videodomofonowe, systemy zarządzania bezpieczeństwem, systemy zarządzania budynkiem. W odniesieniu do tych robót spółka stosuje stawkę podatku VAT w wysokości 22%, bez względu na to w jakich obiektach budowlanych wykonywane są instalacje.

Z przedstawionego przez Spółkę zdarzenia przyszłego wynika, że wykonywane są roboty związane z montażem i konserwacją systemów zabezpieczeniowych sklasyfikowane w grupowaniu PKWiU 45.31.4. – Roboty budowlane instalacyjne elektryczne pozostałe. Usługi te świadczone są w obiektach budownictwa mieszkaniowego.

Zgodnie z Polską Klasyfikacją Wyrobów i Usług w Dziale 45 mieszczą się roboty budowlane. Dział ten obejmuje:

1. prace polegające na wznoszeniu nowych budynków mieszkalnych i niemieszkalnych oraz budowli, począwszy od przygotowania terenu przez zróżnicowany zakres robót ziemnych, fundamentowych (stan zerowy), wykonywanie elementów nośnych, przegród budowlanych, układanie i pokrywanie dachów (stan surowy) do robót montażowych, instalacyjnych i wykończeniowych,
2. prace związane z przebudową, rozbudową, nadbudową, modernizacją, rozbiórką, odbudową, remontem i konserwacją już istniejących budynków mieszkalnych i niemieszkalnych oraz budowli, prace związane z inżynierią lądową i wodną,
3. montaż i wznoszenie budynków i budowli z prefabrykatów, montaż i wznoszenie konstrukcji stalowych.

Zatem świadczone przez Wnioskodawcę usługi należą do działu 45 PKWiU „Roboty budowlane”. W oparciu o powyższe ustalenia stwierdza się, że świadczone usługi zaklasyfikowane są do PKWiU 45, mieszczą się w pojęciu robót budowlanych, i tym samym, zgodnie z § 5 ust. 1a pkt 1 rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług będą korzystały z preferencyjnej 7% stawki podatku VAT.

Zatem, o ile Wnioskodawca prowadzi prace w zakresie robót budowlano–montażowych oraz remontów i robót konserwacyjnych, a budynki mieszczą się wg Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych w dziale 11 określoną rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 18 marca 1997 r. (Dz. U. Nr 42, poz. 264 ze zm., to usługi te podlegają opodatkowaniu 7% stawką podatku od towarów i usług. W przypadku natomiast instalacji systemów zabezpieczeniowych, takich jak: systemy alarmowe, systemy telewizji przemysłowej, systemy sygnalizacji pożaru, dźwiękowe systemy ostrzegawcze, systemy sterowania oddymianiem, systemy prześwietlenia, wykrywanie metali i materiałów wybuchowych, instalacje techniczne i sieci strukturalne, systemy domofonowe i videodomofonowe, systemy zarządzania bezpieczeństwem, systemy zarządzania budynkiem w obiektach innych niż obiekty budownictwa mieszkaniowego stosuje się stawkę podstawową w wysokości 22%, zgodnie z art. 41 ust. 1 ustawy o VAT.

Należy ponadto zauważyć, iż Minister Finansów nie jest uprawniony do zajmowania stanowiska w zakresie prawidłowości przyporządkowania usług do właściwego grupowania statystycznego, w związku z tym niniejszej odpowiedzi udzielono wyłącznie w oparciu o grupowanie wskazane przez Spółkę w treści złożonego wniosku. Za prawidłową klasyfikację usługi odpowiedzialny jest świadczący usługę.(…)”


Pełną treść interpretacji można przeczytać na stronie Ministerstwa Finansów

poprzednia  

1 2 3

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: