eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiInterpretacje i wyjaśnienia › Systemy alarmowe: montaż a rozliczenie VAT

Systemy alarmowe: montaż a rozliczenie VAT

2010-08-19 07:25

Dla usług montażu, demontażu, wymiany, naprawy, remontu systemu alarmowego, mieszczących się w PKWiU 45, obowiązek podatkowy w podatku VAT powstanie na zasadach określonych dla usług budowlanych. Z kolei w stosunku do usług konserwacji systemu alarmowego obowiązek ten powstanie na zasadach ogólnych. Stanowisko takie zajął Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach w interpretacji indywidualnej z dnia 17.02.2010 r. nr IBPP2/443-934/09/UH.

Przeczytaj także: 7-proc. stawka VAT na alarm w mieszkaniu

Jakie wątpliwości wyjaśnił organ podatkowy?

Wnioskodawca w ramach prowadzonej firmy zamierza wykonywać usługi montażu systemów alarmowych. W skład wykonywanych prac będą wchodzić wszelkie czynności oraz materiały niezbędne do wykonania usługi montażu systemu alarmowego zaś cena podana w zawartej umowie będzie dotyczyć wykonania usługi jako całości świadczenia na rzecz zamawiającej firmy bez wyodrębniania wartości usługi i zużytych materiałów. Podobnie wnioskodawca będzie wystawiał faktury VAT. Odrębna pozycja będzie natomiast przewidziana dla konserwacji systemu alarmowego. Wnioskodawca wskazał, że montaż systemów alarmowych mieści się w grupie robót budowlanych (PKWiU 45.31.22 roboty związane z instalowaniem systemów przeciwwłamaniowych oraz 45.31.11 roboty instalacyjne elektryczne w budynkach mieszkalnych). Usługi te będą świadczone zarówno dla firm jak i osób prywatnych. Zamontowane systemy alarmowe będą ponadto objęte umową na okresową konserwację i bieżące naprawy. Powstała wątpliwość, jak określić moment powstania obowiązku podatkowego dla świadczonych usług montażu systemu alarmowego a jak dla napraw i konserwacji? Czy w przypadku montażu systemu alarmowego w budynkach/lokalach mieszkalnych należy stosować stawkę VAT 7%? W przedmiotowej sprawie organ podatkowy zajął następujące stanowisko:

„(…) W myśl art. 19 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), zwanej dalej również ustawą o VAT, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wydania towaru lub wykonania usługi, z zastrzeżeniem ust. 2–21, art. 14 ust. 6, art. 20 i art. 21 ust. 1.

Od powyższej ogólnej zasady, ustawodawca, w sytuacjach wskazanych w tej ustawie, określił szczególny moment powstania obowiązku podatkowego.

Stosownie do art. 19 ust. 13 pkt 2 lit. d ww. ustawy, obowiązek podatkowy w przypadku usług budowlanych lub budowlano–montażowych powstaje z chwilą otrzymania całości lub części zapłaty, nie później jednak niż 30. dnia, licząc od dnia wykonania tych usług.

Oznacza to, że z tytułu wykonania usługi budowlanej lub budowlano-montażowej dla powstania obowiązku podatkowego znaczenie ma termin zapłaty, ale tylko wówczas, gdy kontrahent dokona płatności za wykonaną na jego rzecz usługę przed upływem 30 dni od dnia jej wykonania (podpisania protokołu odbioru robót), gdyż 30. dnia obowiązek podatkowy powstaje niezależnie od tego, czy zapłaty dokonano, czy nie.(…)

Mając na uwadze przedstawiony we wniosku stan faktyczny oraz przywołane powyżej przepisy prawa należy stwierdzić, iż o ile usługi, o których mowa we wniosku tj. usługi montażu, demontażu, wymiany, naprawy, remontu systemu alarmowego, faktycznie mieszczą się w PKWiU 45, to będzie miał do nich zastosowanie przepis art. 19 ust. 13 pkt 2 lit. d ustawy o VAT.(…)

Odnosząc się do kwestii określenia momentu powstania obowiązku podatkowego dla usługi konserwacji systemu alarmowego stwierdza się co następuje:

Zgodnie z art. 19 ust. 1 ustawy o VAT, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wydania towaru lub wykonania usługi, z zastrzeżeniem ust. 2-21, art. 14 ust. 6, art. 20 i art. 21 ust. 1.

Usługa jest wykonana, gdy usługodawca zrealizował wszystkie czynności składające się na określony rodzaj usługi.

Z treści wniosku wynika, iż Wnioskodawca będzie świadczył usługi konserwacji i naprawy zamontowanych systemów alarmowych na podstawie zawartej umowy.

Zamontowane systemy alarmowe będą objęte umową na okresową konserwację i bieżące naprawy.

Wykonanie usługi konserwacji systemu alarmowego będzie dokumentowane przez Wnioskodawcę w odrębnej pozycji faktury VAT.

Wobec powyższego obowiązek podatkowy dla wykonanej usługi konserwacji systemu alarmowego powstanie z chwilą wykonania usługi, zgodnie z art. 19 ust. 1 ustawy o VAT.(…)

Odnosząc się do kwestii zastosowania, w sytuacji przedstawionej we wniosku, prawidłowej stawki podatku od towarów i usług, stwierdza się co następuje:

Opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, na podstawie art. 5 ust. 1 pkt 1 ww. ustawy o podatku od towarów i usług, podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Przez dostawę towarów, w myśl art. 7 ust. 1 ww. ustawy, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel.

 

1 2 3

następna

Przeczytaj także

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: