eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiAktualności podatkowe › Podatek od sprzedaży nieruchomości a zakup gruntu rolnego

Podatek od sprzedaży nieruchomości a zakup gruntu rolnego

2009-09-29 11:52

Przeczytaj także: Sprzedaż nieruchomości i zakup gruntu a podatek


Dodał on, iż w świetle art. 2 pkt 12 u.p.z.p., w art. 4 ustawy z 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami (regulującego definicję działki budowlanej) oraz art. 3 pkt 11 ustawy z 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane (zawierającego pojęcie dysponowania nieruchomością gruntową na cele budowlane) zakupiona działka spełniania wymogi „gruntu pod zabudowę budynku mieszkalnego”, co potwierdza pismo Urzędu Miejskiego z października 2008 r. oraz Uchwała Rady Miejskiej z września 2008 r. w sprawie zmiany Studium Uwarunkowań i Kierunków Zagospodarowania Przestrzennego. Pełnomocnik podnosił także, że zgodnie z definicją zawartą w Kodeksie cywilnym, nabyta nieruchomość gruntowa nie stanowi gruntu rolnego ani gospodarstwa rolnego. Użyta nazwa w ewidencji gruntów powstała z zaszłości i nie aktualizacji ewidencji geodezyjnej z powodu braku planu zagospodarowania przestrzennego, a nie faktycznego przeznaczenia gruntu.

WSA w Białymstoku rację przyznał organom podatkowym. Sąd podkreślił, iż zgodnie z przepisami ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym do końca 2006 r. w zakresie zwolnienia z podatku przychodu uzyskanego ze sprzedaży nieruchomości, konieczne jest jego przeznaczenie w terminie 2 lat od daty sprzedaży na cele mieszkaniowe, w tym m.in. na zakup na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej gruntu lub udziału w gruncie, prawa użytkowania wieczystego gruntu lub udziału w takim prawie przeznaczonych pod budowę budynku mieszkalnego, w tym również gruntu lub udziału w gruncie albo prawa wieczystego użytkowania gruntu lub udziału w takim prawie z rozpoczętą budową budynku mieszkalnego.

Dla zwolnienia przewidzianego w tym uregulowaniu wymagane jest zatem łączne spełnienie dwóch przesłanek:
  1. przychód ze sprzedaży nieruchomości musi być wydatkowany na nabycie gruntu przeznaczonego pod budowę budynku mieszkalnego oraz
  2. czynność wydatkowania przychodów uzyskanych ze sprzedaży nieruchomości na nabycie takiego gruntu, musi nastąpić w okresie 2 lat od dnia sprzedaży nieruchomości.

Ustawa o podatku dochodowym nie zawiera jednak wyjaśnienia pojęcia gruntu przeznaczonego pod zabudowę budynku mieszkalnego. Należy go zatem szukać w innych przepisach. Kwestie przeznaczenia terenu na określone cele reguluje ustawa o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym. Stąd też to przede wszystkim w tej ustawie należy szukać odpowiedzi na pytanie, czy dany grunt może być przeznaczony pod zabudowę mieszkaniową. Zdaniem sądu oparcie się pełnomocnika skarżącego na definicjach działki budowlanej z ustawy o gospodarce nieruchomościami oraz na pojęciu prawa do dysponowania nieruchomością na cele budowlane z ustawy - Prawo budowlane, nie ma w realiach niniejszej sprawy racji bytu. Tylko przywołana u.p.z.p. określa bowiem zakres i sposoby postępowania w sprawach przeznaczania terenów na określone cele oraz ustalania zasad ich zagospodarowania i zabudowy. Ta natomiast w art. 4 wskazuje, iż ustalenie przeznaczenia terenu następuje w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego, który jest podstawowym środkiem polityki planowania zagospodarowania i zabudowy m.in. terenów należących do gminy. W przypadku braku miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego określenie sposobów zagospodarowania i warunków zabudowy terenu następuje natomiast w drodze decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu.

Przedmiotowy grunt w dacie jego zakupu nie był objęty planem zagospodarowania przestrzennego, ani też nie była wydana dla niego decyzja o warunkach zabudowy. Tym samym nie można mówić o jego przeznaczeniu pod budowę budynku mieszkalnego.

poprzednia  

1 2

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: