eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiInterpretacje i wyjaśnienia › Przekazanie gospodarstwa rolnego a podatek VAT

Przekazanie gospodarstwa rolnego a podatek VAT

2009-11-05 06:58

Przekazanie następcy gospodarstwa rolnego w zamian za rentę strukturalną nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Stanowisko takie zajął Urząd Skarbowy w Gorzowie Wielkopolskim w postanowieniu z dnia 31.12.2004 r. nr PP-443/307/04.

Przeczytaj także: Rozliczenie VAT gdy sprzedaż towarów poza Unią Europejską

Jakie wątpliwości wyjaśnił organ podatkowy?

Podatnicy zaprzestali prowadzenia działalności (ogrodnictwo, działy specjalne) w związku z przekazaniem synowi gospodarstwa rolnego w zamiana za otrzymaną rentę strukturalną. W skład gospodarstwa wchodzi nieruchomość rolna, budynek gospodarczy, budynek kotłowni oraz maszyny, urządzenia i środki transportowe, stanowiące zorganizowaną całość gospodarczą. Przekazane gospodarstwo zachowa ten sam profil produkcji, system rozliczeń z budżetem oraz kontynuację współpracy z innymi stałymi podmiotami. Powstała wątpliwość, czy przekazanie takie będzie opodatkowane podatkiem VAT? W przedmiotowej sprawie organ podatkowy zajął następujące stanowisko:

„(…) Zgodnie z art. 6 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535), przepisów ustawy nie stosuje się między innymi do transakcji zbycia przedsiębiorstwa lub zakładu (oddziału) samodzielnie sporządzającego bilans.

Definicję „przedsiębiorstwa” określa art. 55 ust. 1 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964r. Kodeks Cywilny (Dz. U. Nr 16, poz. 93 ze zm.), który stanowi, iż przedsiębiorstwo jest zorganizowanym zespołem składników niematerialnych i materialnych przeznaczonych do prowadzenia działalności gospodarczej i obejmuje ono między innymi:
- oznaczenie indywidualizujące przedsiębiorstwo,
- własność nieruchomości lub ruchomości, w tym: urządzeń, materiałów, towarów i wyrobów oraz inne prawa rzeczowe do nieruchomości lub ruchomości,
- wierzytelności, prawa z papierów wartościowych i środki pieniężne,
- koncesje, licencje i zezwolenia,
- patenty i inne prawa własności przemysłowej,
- księgi i dokumenty związane z prowadzeniem działalności gospodarczej.

Gospodarstwo rolne jest „określoną jednostką gospodarczą odpowiednio zorganizowaną, pozostającą pod zarządem osoby fizycznej lub prawnej , której celem jest produkcja rolna.

Zgodnie z art. 553 kodeksu cywilnego za gospodarstwo rolne uważa się „grunty rolne wraz z gruntami leśnymi , budynkami lub ich częściami, urządzeniami i inwentarzem, jeżeli stanowią lub mogą stanowić zorganizowaną całość gospodarczą oraz prawami i obowiązkami związanymi z prowadzeniem gospodarstwa rolnego”.

Biorąc pod uwagę zapis art. 6 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r o podatku od towarów i usług oraz formę organizacyjną prowadzonego gospodarstwa rolnego przekazanie gospodarstwa synowi za otrzymaną rentę strukturalną nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.(…)”


Pełną treść postanowienia/decyzji można przeczytać na stronie Ministerstwa Finansów

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: