eGospodarka.pl

eGospodarka.plPodatkiPorady podatkowe › Jak Google nie płaci podatków czyli otwarcie spółki w Irlandii

Jak Google nie płaci podatków czyli otwarcie spółki w Irlandii

2018-01-23 13:42

Jak Google nie płaci podatków czyli otwarcie spółki w Irlandii

Irlandia rajem dla firm? © luzitanija - Fotolia.com

Podwójna struktura optymalizacji podatkowej uchroniła większość przychodów Google przed opodatkowaniem. Światowy gigant uniknął opodatkowania 16 mld euro w 2016 roku. Rosnący fiskalizm ze strony rządów wielu państw skłania przedsiębiorców do wyboru przyjaznych jurysdykcji do prowadzenia biznesu.

Przeczytaj także: Założenie firmy za granicą = oszczędności w podatku dochodowym i ZUS

Kontrole związane z uszczelnianiem systemu podatkowego, rosnąca biurokracja oraz wysokie podatki - to główne powody, dla których firmy przenoszą swoją działalność za granicę. Przeciwną drogę obrał rząd Irlandii, który robi wszystko, aby ułatwić firmom prowadzenie biznesu, stale upraszczając system podatkowy oraz wprowadzając kolejne udogodnienia dla przedsiębiorców.

Google optymalizuje podatki w Irlandii


Google wykorzystało strukturę optymalizacji nazywaną “Double Irish” lub “Dutch Sandwich”, dzięki czemu spółka uchroniła większość ze swoich przychodów przed opodatkowaniem. Irlandzka spółka Google odpowiada za przyjmowanie większości przychodów reklamowych giganta, następnie transferuje środki do specjalnej spółki Google Netherlands, która kolejno transferuje je do spółki zarejestrowanej na Bermudach (należącej do irlandzkiej spółki Google). Kwota jaką Google przetransferował w ten sposób w 2016 była o 7% większa od kwoty przetransferowanej w 2015 roku. Przedstawiciel Zarządu Google oświadczył iż spółka płaci wszelkie należne podatki i postępuje w zgodzie z prawem podatkowym każdego kraju, w którym działa na całym świecie.
Google pozostaje pod presją ze strony rządzących, którzy pod lupę wzięli podatki płacone przez giganta. W zeszłym roku Google uchroniło się od zapłaty 1,12 mld euro podatku od reklam sprzedawanych na terenie Francji.

Unia Europejska szuka nowych sposobów, by zwiększyć opodatkowanie amerykańskich firm technologicznych. Zgodnie z doniesieniami władz Stanów Zjednoczonych - efektywna stopa podatkowa dla Google wyniosła w 2016 roku 19,3%. Jest to możliwe dzięki częściowemu zastosowaniu optymalizacji podatkowej dla dochodów osiągniętych poza terenem USA, właśnie m.in. poprzez prowadzenie działalności w Irlandii.

fot. luzitanija - Fotolia.com

Irlandia rajem dla firm?

Irlandia przyciąga inwestorów poprzez uproszczenia systemu podatkowego jak też niskie podatki i zwolnienia dla nowych firm. I tak stawka CIT wynosi tam zaledwie 12,5%, ZUSy są niższe niż w Polsce i płaci się je pod warunkiem uzyskania zysku. Nadto przez pierwsze trzy lata istnienia biznesu można korzystać ze zwolnienia z podatku.


Irlandia dobra nie tylko dla korporacji


Dzięki niezwykle przyjaznej polityce wobec przedsiębiorców Irlandia stała się w ostatnim czasie najpopularniejszym kierunkiem dla osób prowadzących działalność za granicą. Według raportu “The World Bank’s Doing Business’ report” Irlandia jest absolutnym numerem jeden pod kątem stworzenia biznesowi najlepszych warunków do rozwoju. Swoją siedzibę w Irlandii poza Google znalazły m.in. Facebook, Apple, Starbucks.
Liberalne przepisy i atrakcyjne stawki opodatkowania sprawiły, że Irlandia stała się celem biznesowym nie tylko dla międzynarodowych korporacji, ale także dla małych i średnich firm. Polscy przedsiębiorcy decydujący się na przeniesienie swojej działalności do Irlandii i założenie irlandzkiej spółki LTD (odpowiednik polskiej spółki z o.o.) wymieniają cztery główne powody dla których podjęli swoją decyzję.

Pierwszym z nich jest podstawowa niska stawka podatku CIT, która wynosi jedynie 12,5%.

Kolejnym czynnikiem jest bardzo wysoka kwota wolna od podatku, wyższa nawet niż w Wielkiej Brytanii, wynosząca aż 16 500 euro, czyli blisko 68 940 zł (stan na dzień 09.01.2018). Dzięki tak preferencyjnym warunkom dochody udziałowców spółki mogą być w praktyce w ogóle nieopodatkowane.

Minimalne składki na ubezpieczenie społeczne (USC – Universal Social Charge) płacone w wysokości 0,5%, 2,5%, 8% i 11% wysokości dochodu są dodatkową zachętą dla przedsiębiorców szukających optymalizacji kosztów. Jeżeli przedsiębiorca nie wykazuje zysku - jest zwolniony z opłaty składek, w przeciwieństwie do stałej kwoty składek ZUS dla przedsiębiorcy prowadzącego działalność gospodarczą w Polsce.

Czwartym i chyba najważniejszym punktem na liście korzyści z przeniesienia firmy do Irlandii jest trzyletnie zwolnienie z podatku dochodowego dla nowo powołanych spółek, które nie wykazują w tym okresie zysku większego niż 1 mln euro.

Firma w Irlandii - dobra także dla polskich przedsiębiorców?


Agnieszka Moryc, Dyrektor Zarządzająca biura podatkowego Admiral Tax, przyznaje, że Irlandia cieszy się bardzo dużą popularnością wśród polskich przedsiębiorców przenoszących swój biznes za granicę. “Założenie spółki w Irlandii wiąże się z szeregiem korzyści. Przede wszystkim podatek CIT wynosi tu zaledwie 12,5 proc., a zatem nieporównywalnie mniej niż w Polsce, gdzie podstawowa stawka CIT wynosi 19 proc. Aby założyć firmę w Irlandii wystarczy jeden udziałowiec, który jest obywatelem kraju należącego do Europejskiego Obszaru Gospodarczego, a nie-rezydenci mogą nawet skorzystać z uproszczonych metod rejestracji. Spółka musi jednak posiadać tzw. Sekretarza, który odpowiada przed irlandzkim urzędem za sprawy finansowe i za terminowe rozliczenia spółki. Sekretarzem również może być biuro księgowego spółki”.

Mateusz Górka

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: