eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiInterpretacje i wyjaśnienia › Posiłki profilaktyczne: talony a podatek dochodowy

Posiłki profilaktyczne: talony a podatek dochodowy

2010-06-19 06:41

Jeżeli wydawane pracownikom bony, talony, kupony lub inne dowody uprawniają do uzyskania na ich podstawie tylko i wyłącznie posiłków, artykułów spożywczych lub napojów bezalkoholowych, a pracodawca, mimo ciążącego na nim obowiązku wynikającego z przepisów o bezpieczeństwie i higienie pracy, nie ma możliwości wydania pracownikom tych posiłków, artykułów spożywczych lub napojów bezalkoholowych, to wartość tychże bonów, talonów, kuponów lub innych dowodów jest wolna od podatku dochodowego. Stanowisko takie zajął Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy w interpretacji indywidualnej z dnia 19.05.2010 r. nr ITPB2/415-179/10/IB.

Przeczytaj także: Praca w nadgodzinach: posiłek od pracodawcy bez podatku

Jakie wątpliwości wyjaśnił organ podatkowy?

Spółka zatrudnia pracowników, którym zgodnie z przepisami jest obowiązana zapewniać posiłki i napoje profilaktyczne. Stanowiska, których obowiązek ten dotyczy, zostały wskazane w Układzie Zbiorowym Pracy. Tam też zapisano zasady wydawania oraz warunki uzasadniające zapewnienie przyrządzenia posiłków przez pracownika we własnym zakresie z otrzymanych produktów. W celu wykonania wskazanych obowiązków pracodawcy, spółka zawarła umowy z punktami gastronomicznymi i ze sklepami ogólnospożywczymi, na podstawie których sklepy te i punkty gastronomiczne są zobowiązane do prowadzenia sprzedaży towarów handlowych oraz produkowanych we własnym zakresie ciepłych i zimnych posiłków. W obiektach tych uprawnieni pracownicy nabywają posiłki profilaktyczne w formie gotowych posiłków albo produktów spożywczych służących do ich przyrządzenia przez pracownika we własnym zakresie. Obecnie spółka zamierza zmienić przyjętą formę wykonania wskazanych obowiązków. Planuje ona zawrzeć jedną umowę z siecią sklepów, w których realizowane będą kupony żywieniowe umożliwiające nabycie produktów celem przyrządzenia posiłków przez pracownika we własnym zakresie. Uprawniony pracownik na podstawie kuponu żywieniowego mógłby w dowolnym i dogodnym dla siebie czasie zrealizować kupon żywieniowy w jednym ze sklepów zawartych w wykazie dostawcy kuponów. Powstała wątpliwość, czy otrzymanie przez pracownika bonów, talonów, kuponów lub innych dowodów uprawniających do uzyskania na ich podstawie posiłków, artykułów spożywczych lub napojów bezalkoholowych w punktach posiadających posiłki o zawartości odżywczej wskazanej w § 2 pkt 1 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 28 maja 1996 r. w sprawie profilaktycznych posiłków i napojów (Dz. U. Nr 60, poz. 279) uprawnia do skorzystania ze zwolnienia, o którym mowa w art. 21 ust. 1 pkt 11b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych? W przedmiotowej sprawie organ podatkowy zajął następujące stanowisko:

„(…) Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz. U. z 2010 r. Nr 51, poz. 307 ze zm.) opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Stosownie do art. 21 ust. 1 pkt 11b ww. ustawy wolna od podatku dochodowego jest wartość otrzymanych przez pracownika od pracodawcy bonów, talonów, kuponów lub innych dowodów uprawniających do uzyskania na ich podstawie posiłków, artykułów spożywczych lub napojów bezalkoholowych, w przypadku gdy pracodawca, mimo ciążącego na nim obowiązku wynikającego z przepisów o bezpieczeństwie i higienie pracy, nie ma możliwości wydania pracownikom posiłków, artykułów spożywczych lub napojów bezalkoholowych.

 

1 2

następna

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: