eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiInterpretacje i wyjaśnienia › Przekształcenie spółki: podatek od zysku

Przekształcenie spółki: podatek od zysku

2011-04-14 07:26

Przeczytaj także: Przekształcenie spółki z o.o. w jawną: płatnik podatku


Podkreślić należy, że przepisy prawa podatkowego stanowią pełną autonomiczną całość, w stosunku do której inne regulacje prawne mogą być traktowane jako przepisy szczególne tylko wówczas, gdy przepisy prawa podatkowego tak stanowią. Dokonując interpretacji przepisów prawa podatkowego należy powoływać się przede wszystkim na przepisy ustaw podatkowych, ponieważ w ich treści jest uregulowany - z założenia - podmiot, przedmiot, podstawa i sposób opodatkowania, a nie na przepisy ustawy Kodeks spółek handlowych.

Stosownie do treści art. 24 ust. 5 pkt 8 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2010 r. Nr 51, poz. 307 ze zm.) dochodem (przychodem) z udziału w zyskach osób prawnych jest dochód (przychód) faktycznie uzyskany z tego tytułu, w tym także wartość niepodzielonych zysków w spółkach kapitałowych w przypadku przekształcenia tych spółek w spółki osobowe; przychód określa się na dzień przekształcenia.

Oznacza to, iż opodatkowaniu – z udziału w zyskach osób prawnych – podlega wartość otrzymanych świadczeń z tego tytułu (przychodu bądź dochodu). Odrębną zaś kategorią, również objętą dyspozycją art. 24 ust. 5 pkt 8 ww. ustawy, jest – w przypadku przekształcania spółek kapitałowych w spółki osobowe – wartość niepodzielonych zysków w tych spółkach kapitałowych. Tak więc, w przypadku zajścia tego zdarzenia (przekształcenia spółki kapitałowej w spółkę osobową) skutek podatkowy wystąpi również w przypadku, gdy zysk spółki kapitałowej nie zostanie jej udziałowcom (wspólnikom spółki przekształconej) postawiony fizycznie do dyspozycji, lecz zasili kapitały spółki osobowej. Wyżej powołany przepis w sposób literalny określa datę powstania przychodu na dzień przekształcenia.

Pod pojęciem „niepodzielnych zysków”, użytym w powołanym wyżej przepisie należy rozumieć wartości niepodzielonych między udziałowców wszelkich zysków spółki kapitałowej. Wprowadzając bowiem zapis o niepodzielonych zyskach ustawodawca objął nim cały zbiór zysków wypracowanych przez spółki kapitałowe, lecz niewypłaconych wspólnikom przed datą przekształcenia w spółki osobowe, dotyczy to również zysków przekazanych na kapitał rezerwowy i zapasowy.

Zatem w sytuacji przekształcenia spółki kapitałowej w spółkę osobową cała wartość niepodzielonych zysków podlega opodatkowaniu na podstawie ww. przepisu.

Należy zauważyć, że wspólnik ma prawo do udziału w zysku wynikającym z rocznego sprawozdania finansowego, gdy jest on przeznaczony do podziału (art. 191 § 1 k.s.h.). Wspólnicy mogą w uchwale czy też w umowie spółki postanowić, że nie będą dzielić zysku między siebie przez określony czas w określonych warunkach, że będą przeznaczać zysk na inne cele niż podział między wspólników. Z chwilą podjęcia uchwały przez wspólników co do podziału zysku mają oni prawo kształtujące, roszczenie o wypłatę dywidendy, w stosunku do udziałów, jakie wspólnicy posiadają w kapitale zakładowym. Możliwe jest ponadto nie dzielenie zysku w ten sposób, ale rozporządzenie czystym zyskiem. Rozporządzenie to prowadzi do przeznaczenia go na inne cele niż do podziału między wspólników. Takim innym celem może być przekazanie środków na inne fundusze np. rezerwowe, zapasowe.

Na podstawie powyższego stwierdzić należy, iż

* zysk podzielony wypracowany przez spółkę z o.o. lecz niewypłacony wspólnikom będzie podlegał opodatkowaniu w myśl art. 24 ust. 5 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym,
* z chwilą podjęcia uchwały o podziale zysku wspólnicy mają prawo kształtujące roszczenie o wypłatę dywidendy nie muszą oni jednak realizować tego roszczenia. Skoro roszczenie nie zostało zrealizowane (nie wypłacono wspólnikom podzielonego zysku) w momencie przekształcenia spółki z o.o. w spółkę komandytową, na dzień przekształcenia niewypłacone wspólnikom dywidendy gromadzone na kapitałach własnych – odpowiadają pojęciu „niepodzielone zyski”.
* podzielenie zysku wypracowanego przez spółkę z o.o. lecz jego niewypłacenie wspólnikom ale zgromadzenie na kapitale zapasowym, na dzień przekształcenia spowoduje powstanie zobowiązania podatkowego.

W związku z powyższym, w przypadku przekształcenia spółki z o.o. w spółkę komandytową, równowartość niepodzielonych zysków stanowić będzie u wspólników spółki będących osobami fizycznymi dochód, o którym mowa w art. 30a ust. 1 pkt 4 (tj. z dywidend i innych przychodów z tytułu udziału w zyskach osób prawnych).

Zatem zysk spółki z o.o. podzielony uchwałą wspólników, ale niewypłacony będzie podlegał opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych w sytuacji, gdy spółka zostanie – jak to ma miejsce w przedmiotowej sprawie – przekształcona w spółkę komandytową.

Podobnie zysk spółki z o.o. podzielony i przekazany na kapitał zapasowy spółki będzie podlegał opodatkowaniu podatkiem dochodowym do osób fizycznych w sytuacji, gdy spółka zostanie przekształcona w spółkę komandytową.(…)”


Pełną treść interpretacji można przeczytać na stronie Ministerstwa Finansów

poprzednia  

1 2

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: