eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiAktualności podatkowe › Spółka komandytowo-akcyjna: dochód akcjonariusza

Spółka komandytowo-akcyjna: dochód akcjonariusza

2012-06-20 12:49

Spółka komandytowo-akcyjna: dochód akcjonariusza

Spółka komandytowo-akcyjna: dochód akcjonariusza © Petr Kurgan - Fotolia.com

Obecnie jedną z form prowadzenia działalności gospodarczej jest spółka komandytowo-akcyjna, zawiązywana z jednej strony przez osoby fizyczne (będące komandytariuszami) oraz spółkę akcyjną (w roli komplementariusza). Przy tego typu formie prawnej powstaje jednak istotny problem w zakresie opodatkowania dochodów akcjonariusza, w tym w jakim momencie należy określić przychód.

Przeczytaj także: Podatek dochodowy od spółki komandytowo-akcyjnej

Wiele wątpliwości budziła kwestia jak powinny być opodatkowane dochody uzyskiwane przez akcjonariuszy w spółkach komandytowo- akcyjnych. Wypowiada się na ten temat Minister Finansów w jednej z ostatnich ogólnych interpretacji podatkowych.

Charakter spółki komandytowo- akcyjnej
Zgodnie z przepisami polskiego kodeksu spółek handlowych, spółka komandytowo- akcyjna zaliczana jest do spółek osobowych, jednakże zastosowanie mają regulacje zarówno co do spółki jawnej jak i spółki akcyjnej. Stosownie do art. 126 k.s.h. w zakresie stosunku prawnego komplementariuszy oraz wkładów stosuje się odpowiednio przepisy dotyczące spółki jawnej, natomiast w pozostałych przypadkach przepisy dotyczące spółki akcyjnej.

Prawo do udziału w zysku
Kodeks spółek handlowych przewiduje uprawnienie do udziału w zysku przez akcjonariuszy, po sporządzeniu sprawozdania finansowego zbadanego przez biegłego rewidenta. Najpóźniej do dnia 30 czerwca każdego roku, spółki zobowiązane są odbyć zebrania wspólników (w przypadku SKA- walne zgromadzenia), na których zatwierdzane jest sprawozdanie finansowe. W przypadku, gdy dokumenty finansowe wykazują zysk, wspólnicy poprzez podjęcie uchwały decydują o przeznaczeniu zysku.

Kto jest uprawniony do udziału w zysku?
Podmiotami uprawnionymi do udziału w dywidendzie za dany rok obrotowy są akcjonariusze, którym przysługiwały akcje w dniu podjęcia uchwały o podziale zysku. Uchwała walnego zgromadzenia najczęściej określa również dzień wypłaty dywidendy, nie jest to jednak jej element obligatoryjny. Jeżeli nie został wskazany konkretny dzień, wówczas uprawnienie do jego wyznaczenia ma rada nadzorcza.

fot. Petr Kurgan - Fotolia.com

Spółka komandytowo-akcyjna: dochód akcjonariusza

Kodeks spółek handlowych przewiduje uprawnienie do udziału w zysku przez akcjonariuszy, po sporządzeniu sprawozdania finansowego zbadanego przez biegłego rewidenta

Rozbieżności co do opodatkowania komplementariusza i akcjonariusza
Wiele wątpliwości budzi kwestia jak powinny być opodatkowane dochody akcjonariuszy w spółce komandytowo- akcyjnej. Wielokrotnie wypowiadały się na ten temat WSA oraz NSA w uchwale z 16 stycznia 2012 r. Linia orzecznicza nie była zbieżna, toteż Minister Finansów wydał interpretacje ogólną w tej sprawie (sygn. DD5/033/1/12/KSM/DD-125). Z interpretacji należy wnioskować, iż dochody uzyskiwane przez akcjonariusza należy traktować jak dochody z prowadzenia działalności gospodarczej, co oznacza, iż podatnik obowiązany jest odprowadzać zaliczki na podatek dochodowy. Co więcej uznano, iż bez znaczenia z podatkowego punktu widzenia pozostaje fakt czy akcjonariuszem jest osoba fizyczna czy osoba prawna. Konsekwencje pozostają bowiem analogiczne. Analizując przepisy zarówno ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych jak i od osób prawnych, Minister doszedł do wniosku, iż opodatkowaniu podlegają "przychody należne", które nie mają swojej definicji. Zważywszy na brzmienie przepisów kodeksu spółek handlowych należy dojść do wniosku, iż "Zatem z datą podjęcia uchwały przez walne zgromadzenie spółki komandytowo-akcyjnej o wypłacie dywidendy albo – jeżeli określony został dzień dywidendy – w tym dniu, przychód akcjonariusza z tytułu udziału w zysku takiej spółki staje się jego przychodem należnym, podlegającym z tą datą opodatkowaniu".

Podsumowanie
W konsekwencji uznano, iż:
  • przychód akcjonariusza w SKA ma charakter prowadzenia działalności gospodarczej,
  • przychody należne podlegają opodatkowaniu w dniu podjęcia uchwały przez walne zgromadzenie,
  • akcjonariusz powinien odprowadzać co miesiąc zaliczkę na podatek dochodowy


Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: