eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiPorady podatkowe › Korekta zeznań i deklaracji podatkowych

Korekta zeznań i deklaracji podatkowych

2011-07-25 11:50

Przeczytaj także: Ordynacja podatkowa: w 2016 r. korekty deklaracji bez uzasadnienia


Korekta zeznania wyłącza odpowiedzialność karną skarbową
Warto też wiedzieć, że dzięki korekcie deklaracji (zeznania) możesz uniknąć odpowiedzialności karnej skarbowej w związku z nieprawidłowym rozliczeniem się z podatku.

Jeśli zatem złożysz korektę zeznania i wyjaśnisz na piśmie przyczyny tej korekty, a ponadto zapłacisz zaległość podatkową (jeśli będzie istniała), to nie poniesiesz konsekwencji swoich błędów. Przepisy Kodeksu karnego skarbowego stanowią bowiem, że nie podlega karze za przestępstwo skarbowe bądź wykroczenie skarbowe, ten kto złożył prawnie skuteczną, w rozumieniu przepisów ordynacji podatkowej lub ustawy o kontroli skarbowej, korektę deklaracji podatkowej wraz z uzasadnieniem przyczyny korekty i w całości uiścił, niezwłocznie lub w terminie wyznaczonym przez uprawniony organ, należność publicznoprawną uszczuploną lub narażoną na uszczuplenie (art. 16a kks). W takiej sytuacji do uchylenia się od ewentualnej odpowiedzialności karnej nie jest konieczne złożenie przez Ciebie tzw. czynnego żalu.

Negatywny wpływ korekty na niektóre uprawnienia podatnika
Należy zauważyć, że korygowanie deklaracji (zeznań) negatywnie wpływa na niektóre uprawnienia podatników. W szczególności ma istotny wpływ na bieg terminów podatkowych. Jeśli zatem postanowiłeś złożyć np. korektę rocznego PIT, musisz liczyć się tym, że fakt ten niekorzystnie wpłynie na termin zwrotu ewentualnej nadpłaty podatku wynikającej z tego zeznania. Co do zasady urząd skarbowy (a formalnie naczelnik urzędu skarbowego) ma 3 miesiące na dokonanie zwrotu nadpłaty, licząc od dnia złożenia zeznania. Jeśli jednak do organu podatkowego wpłynie korekta tego zeznania z wykazaną nadpłatą, to wspomniany trzymiesięczny termin zwrotu liczony jest od dnia jej skorygowania.

Ponadto powinieneś mieć świadomość tego, że złożenie korekty zeznania może uniemożliwić Ci także skorzystanie z niektórych przywilejów podatkowych. Odnosi się to np. do możliwości wspólnego rozliczenia się ze współmałżonkiem bądź w sposób przewidziany dla osób samotnie wychowujących dzieci. Skorzystanie z omawianych preferencji jest bowiem możliwe tylko wtedy, gdy stosowny wniosek w tym zakresie został złożony w terminie przewidzianym na złożenie zeznania. W stosunku do zeznań PIT za 2010 r. terminem tym jest 2 maja 2011 r. Zatem w sytuacji, gdy w pierwotnie złożonym zeznaniu podatnik nie wskazał, że rozlicza się wspólnie z małżonkiem albo w sposób przewidziany dla osób samotnie wychowujących dzieci, to nie może tego uczynić w składanej korekcie, jeżeli następuje to już po upływie ustawowego terminu na złożenie zeznania. Wskazana przeszkoda nie wystąpi natomiast w przypadku, gdy omawiany termin jeszcze nie upłynął.

Korekta a odsetki od zaległości podatkowych
Chociaż złożenie prawnie skutecznej korekty deklaracji wyłącza odpowiedzialność karną skarbową (przy spełnieniu pozostałych warunków określonych w ustawie), to jednak nie chroni przed zapłatą ewentualnych odsetek od zaległości podatkowej.

Ustawodawca przewidział jednak pewne korzyści dla podatników, którzy złożą korektę i szybko zapłacą swój dług względem fiskusa. Korzyści te polegają na obniżeniu w takiej sytuacji wysokości płaconych odsetek za zwłokę. Mianowicie podatnik, który złożył prawnie skuteczną korektę deklaracji podatkowej wraz z uzasadnieniem przyczyn korekty i w ciągu 7 dni od złożenia korekty uregulował w całości zaległość podatkową, ma prawo skorzystać z obniżonej stawki odsetek za zwłokę - w wysokości 75% podstawowej stawki obowiązującej w tym zakresie. Możliwość stosowania w stosunku do takich podmiotów obniżonych odsetek za zwłokę istnieje od 1 stycznia 2009 r.

Dokonywanie korekty z urzędu przez organ podatkowy
Prawo do korekty zeznań (deklaracji podatkowych) przysługuje nie tylko podatnikom, płatnikom i inkasentom. Tego rodzaju uprawnienia mają także organy podatkowe, z tym zastrzeżeniem, że wolno im z nich korzystać wyłącznie w przypadku prostowania niewielkich pomyłek w zeznaniach.

W przypadku stwierdzenia, że deklaracja zawiera błędy rachunkowe bądź inne oczywiste pomyłki, albo że wypełniono ją niezgodnie z ustalonymi wymaganiami fiskus ma bowiem prawo dokonać jej korekty z urzędu - przez dokonanie stosownych poprawek lub uzupełnień - jedynie wtedy, gdy zmiana wysokości zobowiązania podatkowego (kwoty nadpłaty, kwoty zwrotu podatku lub wysokości straty) w wyniku tej korekty nie przekracza 1.000 zł (art. 274 op).

W pozostałych przypadkach organ podatkowy powinien zwrócić się do składającego deklarację o jej skorygowanie oraz złożenie niezbędnych wyjaśnień, wskazawszy przyczyny, z powodu których informacje zawarte w deklaracji zostały poddane w wątpliwość.

Jeżeli jednak dojdzie do korekty zeznania (deklaracji) z urzędu, organ podatkowy ma obowiązek uwierzytelnić kopię skorygowanej deklaracji, a następnie doręczyć ją podatnikowi wraz z informacją o dokonanych zmianach. Wymaga przy tym podkreślenia, że podatnik nie musi zgodzić się ze zmianami dokonanymi w tym zakresie przez fiskusa. Jeśli je kwestionuje powinien wnieść sprzeciw do organu, który dokonał korekty, w terminie 14 dni od otrzymania wspomnianej wcześniej kopii. Konsekwencją wniesienia sprzeciwu jest anulowanie tej korekty. Jeśli natomiast sprzeciw nie zostanie wniesiony we wskazanym terminie, korekta dokonana przez organ będzie wywoływać takie same skutki prawne jak korekta deklaracji złożona przez podatnika.

Podstawa prawna:
  • art. 3 pkt 5, art. 77, art. 81, art. 81b, art. 274 ustawy z 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz.U. z 2005 r. nr 8, poz. 60 ze zm.),
  • art. 16a ustawy z 10 września 1999 r. - Kodeks karny skarbowy (tekst jedn.: Dz.U. z 2007 r. nr 111, poz. 765 ze zm.).


Czy wiesz jak rozliczać podatki dochodowe? Odpowiedź znajdziesz w poradniku "Podatki dochodowe w praktyce". Znajdziesz w nim porady i praktyczne przykłady dotyczące rozliczeń podatkowych w firmie.

poprzednia  

1 2

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: