eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiPorady podatkowe › Rozliczenie podatku: błędna stawka VAT na fakturze

Rozliczenie podatku: błędna stawka VAT na fakturze

2012-01-14 09:30

Przeczytaj także: Skutki błędnej stawki VAT na fakturze


3. Jak skorygować błędną stawkę VAT na fakturze?

Zawyżona stawka VAT

Aby skutecznie poprawić błąd polegający na zastosowaniu do danej sprzedaży zawyżonej stawki VAT, sprzedawca powinien przede wszystkim wystawić faktury korygujące do wszystkich błędnie wystawionych faktur VAT. Wystawione faktury korygujące przesłać należy do nabywcy, który zmniejszy na ich podstawie podatek naliczony w rozliczeniu za okres, w którym otrzymał faktury korygujące (art. 86 ust. 10a).

W myśl art. 29 ust. 4a ustawy o VAT, w sytuacji gdy stwierdzono pomyłkę na fakturze pierwotnej, skutkującej zawyżeniem kwoty podatku należnego, obniżenia podstawy opodatkowania podatnik dokonuje pod warunkiem posiadania, przed upływem terminu do złożenia deklaracji podatkowej za dany okres rozliczeniowy, w którym nabywca towaru lub usługi otrzymał korektę faktury, potwierdzenia otrzymania korekty faktury przez nabywcę. Jeżeli natomiast podatnik uzyska potwierdzenie otrzymania przez nabywcę towaru lub usługi korekty faktury po terminie złożenia deklaracji podatkowej za dany okres rozliczeniowy, to będzie mógł uwzględnić korektę faktury za okres rozliczeniowy, w którym potwierdzenie to uzyskał.

Przykład
Jan K. wystawił w dniu 26 września 2011 r. na rzecz spółki Beta fakturę VAT ze stawką 23%, zamiast 8%. W dniu 21 listopada 2011 r. wystawił fakturę korygującą, wpisując prawidłową stawkę VAT (8%) od tej sprzedaży.

Spółka Beta otrzymała fakturę korygującą w dniu 28 listopada 2011 r. Jeżeli potwierdzenie odbioru faktury korygującej wpłynie do podatnika do dnia 27 grudnia 2011 r., czyli przed terminem do złożenia deklaracji za miesiąc, w którym nabywca otrzymał fakturę korygującą, wówczas obniżenia podatku należnego należy dokonać w rozliczeniu za listopad.

W sytuacji gdyby potwierdzenie to wpłynęło do podatnika w dniach 28-31grudnia 2011 r., wówczas obniżenie podatku należnego powinno być dokonane w deklaracji za grudzień.

Jeżeli natomiast potwierdzenie to wpłynie do podatnika w jednym z kolejnych miesięcy, wówczas obniżenie podatku należnego będzie miało miejsce w deklaracji za ten miesiąc, w którym potwierdzenie wpłynie do podatnika.


Należy podkreślić, że w sytuacji zastosowania na fakturze zawyżonej stawki VAT, sprzedawca nie ma prawa korygowania złożonych pierwotnie deklaracji. Jeżeli bowiem na pierwotnej fakturze wpisano zawyżoną stawkę VAT, to podatnik (wystawca faktury) był zobowiązany do odprowadzenia tego zawyżonego podatku, a nabywca miał prawo do jego odliczenia. Korekta rozliczenia dokonywana jest zatem w bieżąco składanej deklaracji.

Zaniżona stawka VAT
Ustawa o VAT nie precyzuje zasad dotyczących przypadków, gdy podatnik jest zobowiązany do podwyższenia VAT. Logiczne jest jednak to, że w przypadku zaniżenia stawki VAT w fakturze pierwotnej, a co za tym idzie zaniżenia zobowiązania podatkowego, skorygowana faktura powinna być ujęta w deklaracji podatkowej za okres wystawienia faktury pierwotnej. Wówczas bowiem doszło do zaniżenia zobowiązania podatkowego i powstała zaległość podatkowa, którą należy uregulować wraz z odsetkami za zwłokę.

Przykład
We wrześniu 2011 r. podatnik wystawił na rzecz firmy Beta fakturę VAT stosując zaniżoną - 8% stawkę podatku VAT, zamiast 23%. Podatnik zauważył błąd w dniu 21 listopada 2011 r. i wystawił fakturę korygującą, stosując już właściwą - czyli 23% stawkę VAT.

Niezależnie od terminu otrzymania potwierdzenia odbioru faktury korygującej, podatnik powinien skorygować deklarację podatkową za miesiąc, w którym wystawił fakturę pierwotną, czyli za wrzesień 2011 r., wówczas bowiem zaniżone zostało zobowiązanie podatkowe.


4. Prawo nabywcy do odliczenia VAT z faktury zawierającej błędną stawkę podatku
Jak już wspomniano, odpowiedzialność za poprawne wystawienie faktury VAT spoczywa na wystawcy tego dokumentu. To na nim ciąży obowiązek wpisania na fakturze wymaganych danych, w szczególności: daty dokonania sprzedaży, ceny jednostkowej bez podatku, podstawy opodatkowania, stawki i kwoty podatku oraz danych dotyczących podatnika i nabywcy. Nabywca nie jest obowiązany do weryfikacji stawki podatku VAT na otrzymanych fakturach. Może jedynie zwrócić się z prośbą do wystawcy o sprawdzenie jej poprawności, w przypadku wątpliwości.

Nabywca towaru czy usługi - co do zasady - nie ma możliwości korygowania błędnej faktury, poza sytuacjami, w których ma prawo do wystawienia noty korygującej. Zgodnie z § 15 rozporządzenia w sprawie faktur, jeśli nabywca otrzymał fakturę, która zawiera pomyłki dotyczące jakiejkolwiek informacji wiążącej się ze sprzedawcą lub nabywcą lub oznaczeniem towaru i usługi, z wyjątkiem danych określonych w § 5 ust. 1 pkt 6-12, ma prawo wystawić notę korygującą. Warto podkreślić, że wśród wyjątków, których skorygowanie poprzez wystawienie noty korygującej jest niemożliwe, jest stawka i kwota podatku VAT. Nabywca nie posiada zatem uprawnienia do skorygowania stawki podatku VAT poprzez wystawienie noty korygującej.

Żaden z przepisów ustawy o VAT - w tym art. 88 ust. 3a ustawy o VAT - nie wymienia otrzymania faktury z zawyżoną stawką podatku VAT - jako przypadku pozbawiającego podatnika (nabywcę) do odliczenia podatku naliczonego. Dlatego też niezależnie od tego, że na fakturze zawyżona została stawka podatkowa - nabywca ma prawo do odliczenia podatku naliczonego w kwocie wykazanej na fakturze, jeśli tylko zakup związany był z działalnością opodatkowaną.

Wyjątkiem jest sytuacja, w której wystawca opodatkowałby dostawę, co do zasady zwolnioną z VAT lub niepodlegającą opodatkowaniu. W takim bowiem przypadku wystawca musiałby odprowadzić VAT należny (art. 108 ust. 1 ustawy o VAT), natomiast nabywca nie miałby prawa do odliczenia tego podatku, bowiem zabrania tego art. 88 ust. 3a pkt 2 ustawy o VAT.


Wydawnictwo Podatkowe GOFIN – wydawca czasopism, Gazety Podatkowej i serwisów internetowych dostarczających specjalistycznej wiedzy z zakresu podatków, rachunkowości, ubezpieczeń i prawa pracy.

poprzednia  

1 2

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: