eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiPorady podatkowe › Odliczenie VAT gdy samochód ratowniczo-gaśniczy

Odliczenie VAT gdy samochód ratowniczo-gaśniczy

2012-06-08 12:19

Przeczytaj także: Samochód osobowy: działalność mieszana a VAT


Powyższa kwestia była początkowo jednak niejednolicie pojmowana w orzecznictwie ETS, które opowiadało się za koniecznością istnienia bezpośredniego związku z działalnością opodatkowaną (tak: ETS w sprawie C-4/94 z 6 kwietnia 1995 r.). Jednak jak słusznie zauważył, w jednym z późniejszych orzeczeń, ETS w sprawie C-456/03: „podatek naliczony dotyczący bezpośrednio czynności niepodlegających opodatkowaniu (emisji akcji), lecz związany z całością opodatkowanej działalności podatnika, może podlegać odliczeniu.”

Podsumowując, do problematyki związku pomiędzy podatkiem naliczonym a czynnościami opodatkowanymi należy podchodzić racjonalnie, a zatem brak jest wymogu, aby istniał bezpośredni związek jako warunek odliczenia podatku naliczonego. Tytułem przykładu można przytoczyć wiele transakcji zakupu towarów i usług, które nie są bezpośrednio związane w wykonywaniem działalności opodatkowanej jak m.in. sprzątanie biura, usługi księgowe, zakup wody dla pracowników- w takim przypadku podatnikowi niewątpliwie przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego, chociaż występuje tu jedynie pośredni związek między podatkiem naliczonym, a konkretnymi czynnościami opodatkowanymi wykonywanymi przez podatnika.

W analizowanej sytuacji istotny będzie również fakt, iż obowiązek posiadania wozu strażackiego nałożony został na spółkę mocą ustawy. W konsekwencji, przyjąć należy, iż posiadanie przez spółkę takiego pojazdu jest wymogiem niezbędnym prowadzenia działalności gospodarczej. Na zasadzie analogii można wskazać, iż powszechnie akceptowane jest przez organy podatkowe stanowisko, iż uprawnione jest skorzystanie z prawa do odliczenia podatku naliczonego z faktur dokumentujących nabycie napojów dla pracowników, do nabycia których zobowiązują pracodawców przepisy prawa pracy. Tak przykładowo wypowiedział się Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, w interpretacji indywidualnej z 10 listopada 2011r., sygn. IPPP3/443-1101/11-3/KT: „(…) warunkiem skorzystania przez Spółkę z prawa do odliczenia podatku naliczonego wynikającego z faktur dokumentujących zakupione napoje, które Spółka przekazuje nieodpłatnie pracownikom w celu ich zużycia podczas wykonywanej pracy, jest wykorzystanie nabytych towarów do wykonywania czynności opodatkowanych. W przedmiotowej sprawie przyjąć należy, iż powyższy warunek został spełniony, z uwagi na to, iż nabywane napoje, w sytuacji, gdy obowiązek zapewnienia ich pracownikom wynika z przepisów prawa pracy, służą niewątpliwie wykonywaniu działalności opodatkowanej. A zatem Spółce przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego w związku z nabywaniem tych towarów”.

Podsumowując, w przedstawionym przykładzie spółka będzie miała prawo do odliczenia VAT od przedmiotowego nabycia, pomimo istnienia jedynie pośredniego związku nabytego pojazdu z wykonywaniem działalności opodatkowanej.

Sfinansowanie w części dotacją a prawo do odliczenia VAT
Sfinansowanie zakupów dotacjami nie powoduje utraty prawa do odliczenia podatku naliczonego zawartego w cenie tych zakupów, o ile zakupy te służą do działalności opodatkowanej. Takie stanowisko potwierdzają organy podatkowe oraz sądy. Jak zauważył, przykładowo Europejski Trybunał Sprawiedliwości w wyroku z 6 października 2005 r., w sprawie sygn. C-204/03 Komisja Wspólnot Europejskich przeciwko Królestwu Hiszpanii „(…) ustanawiając przepis szczególny ograniczający możliwość odliczenia podatku VAT naliczonego od zakupu towarów lub usług finansowanych z pomocą subwencji, Królestwo Hiszpanii uchybiło zobowiązaniom, które na nim ciążą na mocy prawa wspólnotowego”.

Podobnie wypowiedział się ETS w wyroku z dnia 23 kwietnia 2009 r., sygn. C-74/08, w którym stwierdzono, że „niezgodne z przepisami unijnymi są regulacje krajowe, które – w przypadku nabycia towarów subwencjonowanych z funduszy publicznych, dopuszczają odliczenie związanego z tym podatku od wartości dodanej jedynie do wysokości części nieobjętej subwencją.”

Fakt sfinansowania nabycia pojazdu ratowniczo-gaśniczego w części dotacją nie wpłynie zatem na prawo do odliczenia podatku naliczonego od przedmiotowego nabycia.

poprzednia  

1 2

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: