eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiPorady podatkowe › 25-dniowy termin zwrotu podatku VAT

25-dniowy termin zwrotu podatku VAT

2012-06-08 12:16

25-dniowy termin zwrotu podatku VAT

Zwrot podatku VAT © pieniądze jacekbieniek - Fotolia.com

Najkrótszy termin zwrotu podatku VAT, o jaki wnioskować może podatnik, wynosi 25 dni. Aby jednak było możliwe jego zastosowanie, trzeba m.in. uregulować zobowiązania dotyczące wykazanego w deklaracji podatku naliczonego. Z przepisów można wywnioskować, w jakim terminie z tego obowiązku trzeba się wywiązać. Spóźnienie (nawet o kilka dni) spowoduje, że fiskus zwróci podatek w ciągu dni 60.

Przeczytaj także: Brak sprzedaży: rozliczenie i deklaracja VAT

To, jakie warunki należy spełnić, aby ubiegać się o zwrot podatku w terminie 25 dni od złożenia deklaracji VAT, określa art. 87 ust. 6 ustawy o VAT. I tak zwrot w tym terminie przysnuje na wniosek podatnika złożony wraz z deklaracją podatkową. Aby jednak urząd skarbowy dokonał go w tak krótkim czasie, wykazane w deklaracji kwoty podatku naliczonego muszą wynikać z:
  1. faktur dokumentujących kwoty należności, które zostały w całości zapłacone
  2. dokumentów celnych, deklaracji importowej oraz decyzji, o których mowa w art. 33 ust. 2 i 3 oraz art. 34, i zostały przez podatnika zapłacone,
  3. importu towarów rozliczanego zgodnie z art. 33a, wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, świadczenia usług, dla którego podatnikiem jest ich usługobiorca, lub dostawy towarów, dla której podatnikiem jest ich nabywca, jeżeli w deklaracji podatkowej została wykazana kwota podatku należnego od tych transakcji

Co za tym idzie, aby ubiegać się o zwrot podatku VAT w tak krótkim czasie, konieczne jest opłacenie wszystkich faktur dokumentujących dokonane zakupy (w obrocie krajowym), a wykazane w deklaracji VAT. Przepisy nie mówią o tym, kiedy dokładnie zapłata taka winna nastąpić, co za tym idzie należałoby przyjąć, iż skoro ustawodawca wymaga, aby wykazane w deklaracji VAT kwoty były zapłacone, winny być uregulowane do dnia złożenia tej deklaracji w urzędzie skarbowym.

Trzeba przy tym pamiętać, że z reguły organy podatkowe sprawdzają, czy podatnik faktycznie jest uprawniony do zwrotu podatku w tak krótkim czasie. Dokonują tego poprzez kontrolę podatkową tudzież czynności sprawdzające, wzywając w tym drugim przypadku podatnika do okazania wykazanych w deklaracji faktur zakupowych oraz ich dowodów zapłaty.

fot. pieniądze jacekbieniek - Fotolia.com

Zwrot podatku VAT

Najkrótszy termin zwrotu podatku VAT, o jaki wnioskować może podatnik, wynosi 25 dni

Co się stanie, gdy jakaś zapłata we wskazanym terminie podatnikowi umknie (np. do dnia złożenia deklaracji nie zapłaci wykazanych w niej jednej czy dwóch faktur zakupu)? W takim przypadku organ podatkowy stwierdzi, że podatnik nie jest uprawniony do otrzymania zwrotu podatku VAT w tak krótkim terminie i dokonana tego zwrotu w ustawowym terminie 60 dni. Co ważne, jeżeli podatnik zauważy powyższe podczas przygotowywania dokumentów do weryfikacji przez urząd skarbowy i szybko ureguluje zobowiązania wynikające z niezapłaconych faktur i tak otrzyma zwrot w terminie podstawowym. Organ podatkowy bowiem słusznie stwierdzi, iż w chwili składania deklaracji podatnik nie miał prawa do ubiegania się o zwrot podatku w terminie przyspieszonym.

Pewnym wyjściem z takiej sytuacji wydaje się być szybkie uregulowanie kwot wynikających z nieopłaconych faktur oraz złożenie korekty deklaracji VAT (tę można złożyć podczas trwania czynności sprawdzających). Trzeba jednak pamiętać, że działanie takie spowoduje liczenie terminu zwrotu podatku na nowo od dnia złożenia korekty. Co za tym idzie, organ podatkowy będzie miał ponownie 25 dni na dokonanie zwrotu i jak łatwo policzyć faktyczny zwrot może tutaj nastąpić w terminie zbliżonym do terminu podstawowego (60-dniowego) liczonego od dnia złożenia pierwotnej deklaracji. Warto przy tym pamiętać, iż z powyższej możliwości złożenia korekty nie można skorzystać, jeżeli organ podatkowy wszczął wobec podatnika nie czynności sprawdzające, a kontrolę podatkową. Zgodnie bowiem z art. 81b §2 Ordynacji podatkowej, korekta złożona w czasie trwania kontroli podatkowej nie wywołuje skutków prawnych.

oprac. : Krzysztof Skrzypek / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: