eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiAktualności podatkowe › Nowe nazwy faktur VAT w 2013 r. i zawarte na nich dane

Nowe nazwy faktur VAT w 2013 r. i zawarte na nich dane

2012-12-27 13:37

Nowe nazwy faktur VAT w 2013 r. i zawarte na nich dane

Faktura VAT © lagom - Fotolia.com

Nowelizacja rozporządzenia w sprawie wystawiania faktur VAT przewiduje istotne zmiany w zakresie nazywania tych dokumentów. Na fakturze nie będzie już musiało być oznaczenia "FAKTURA VAT". Z drugiej strony dla dokumentowania różnych przypadków szczególnych (np. sprzedaży VAT marża), konieczne będzie podawanie nazwy faktury dla danej transakcji przewidzianej.

Przeczytaj także: Jak zmienią się zasady wystawiania faktur w 2013 r.?

Obecnie obowiązujący § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 28 marca 2011 r. w sprawie m.in. wystawiania faktur mówi, że czynni podatnicy VAT wystawiają faktury oznaczone wyrazami „FAKTURA VAT”. Ogłoszone w Dzienniku Ustaw z 2012 r. w poz. 1428 rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 11 grudnia 2012 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług, nowelizuje jednak powyższy przepis mówiąc jedynie, że podatnicy wystawiają faktury.

W rozporządzeniu nowelizującym ustawodawca określił przy tym na nowo zakres informacji, jaki winien się znaleźć na fakturze. Część zmian jest kosmetyczna, inne z kolei są bardzo istotne. Określają bowiem one nowe informacje, jakie winny znaleźć się na fakturach dokumentujących niektóre czynności odbiegające od zwykłych reguł (np. sprzedaż w systemie marży, czy sprzedaż dokonywana przez podatników rozliczających się metodą kasową).

fot. lagom - Fotolia.com

Faktura VAT

Nowelizacja rozporządzenia w sprawie wystawiania faktur VAT przewiduje istotne zmiany w zakresie nazywania tych dokumentów. Na fakturze nie będzie już musiało być oznaczenia „FAKTURA VAT”.


Zmiany te zawiera znowelizowany §5 ust. 2 rozporządzenia. Mówi on, że w zależności od tego, jaką czynność faktura dokumentuje, winna ona dodatkowo zawierać:
  1. w przypadku dostawy towarów lub świadczenia usług, w odniesieniu do których obowiązek podatkowy powstaje zgodnie z art. 21 ust. 1 ustawy o VAT (a więc przy metodzie kasowej) - wyrazy "metoda kasowa" (obecnie faktura taka musi nazywać się „FAKTURA VAT MP”);
  2. w przypadku faktur wystawianych przez nabywcę (przy zawartej umowie ze sprzedawcą) - wyraz "samofakturowanie";
  3. w przypadku świadczenia usług turystyki, dla których podstawę opodatkowania stanowi kwota marży - wyrazy "procedura marży dla biur podróży";
  4. w przypadku dostawy towarów używanych, dzieł sztuki, przedmiotów kolekcjonerskich i antyków, dla których podstawę opodatkowania stanowi marża - odpowiednio wyrazy "procedura marży - towary używane", "procedura marży - dzieła sztuki" lub "procedura marży - przedmioty kolekcjonerskie i antyki" (obecnie w takim przypadku faktura taka musi nazywać się „FAKTURA VAT MARŻA”);
  5. w przypadku dostawy towarów lub wykonania usługi, dla których obowiązanym do rozliczenia podatku, podatku od wartości dodanej lub podatku o podobnym charakterze jest nabywca towaru lub usługi - wyrazy "odwrotne obciążenie"
  6. w przypadku dostawy towarów lub świadczenia usług dokonywanych przez podatnika korzystającego ze zwolnienia podmiotowego, lub zwolnionych od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 ustawy lub przepisów wydanych na podstawie art. 82 ust. 3 ustawy - wskazanie:
    a) przepisu ustawy albo aktu wydanego na podstawie ustawy, na podstawie którego podatnik stosuje zwolnienie od podatku,
    b) przepisu dyrektywy, który zwalnia od podatku taką dostawę towarów lub takie świadczenie usług, lub
    c) innej podstawy prawnej wskazującej na to, że dostawa towarów lub świadczenie usług korzysta ze zwolnienia;
  7. w przypadku faktur wystawianych w imieniu i na rzecz podatnika przez przedstawiciela podatkowego - nazwę lub imię i nazwisko przedstawiciela podatkowego, jego adres oraz numer, za pomocą którego jest on zidentyfikowany dla podatku

Warto przy tym także pamiętać, że od przyszłego roku zniknie obowiązek podawania na fakturze numeru rejestracyjnego pojazdu samochodowego, gdy faktura taka dokumentuje zakup paliwa służącego do jego napędu, wlewanego do baku pojazdu.

Wyżej przedstawione zmiany są najważniejszymi, z którymi warto zapoznać się przed wystawieniem pierwszej faktury w roku 2013, ale nie jedynymi. Ustawodawca bowiem w zasadzie na nowo określił przepisy wystawiania tych dowodów.

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: