eGospodarka.pl

eGospodarka.plPodatkiAktualności podatkowe › Fiskus zajrzy na konto bankowe i utrudni unikanie podatku

Fiskus zajrzy na konto bankowe i utrudni unikanie podatku

2013-05-07 10:27

Fiskus zajrzy na konto bankowe i utrudni unikanie podatku

Podatki © nestonik - Fotolia.com

Utrudnienie unikania opodatkowania i transferu zysków za granicę a także łatwiejszy dostęp fiskusa do informacji bankowych - to założenia przygotowywanej przez Ministerstwo Finansów nowelizacji Ordynacji podatkowej. Fiskus projekt założeń przekazał już do uzgodnień i konsultacji społecznych.

Przeczytaj także: ATAD 2: czyli uszczelnianie systemu podatkowego

W nowelizacji ma być wprowadzona ogólna klauzula przeciwko unikaniu opodatkowania. Firmy (najczęściej są duże, międzynarodowe korporacje, ale nie tylko) unikają opodatkowania najczęściej poprzez tworzenie sztucznych, oderwanych od realiów gospodarczych konstrukcji prawnych umożliwiających transfer zysku za granicę i uniknięcie w ten sposób lub obniżenie kwoty podatku. Narzędziami unikania opodatkowania jest nadużywanie preferencji podatkowych, nadużywanie umów międzynarodowych i wykorzystywanie tzw. rajów podatkowych. Normy przeciwdziałające unikaniu opodatkowania znajdują się w systemach prawnych wielu krajów, w tym również tych mających swoje systemy prawne zbliżone do polskiego. Standardem w innych rozwiniętych gospodarczo krajach jest klauzula generalna przeciwko unikaniu opodatkowania albo rozwinięta linia orzecznictwa sądowego, zwalczająca nadużycia podatkowe. Ministerstwo proponuje, by w przypadku ostatecznego i prawomocnego wykazania unikania opodatkowania, kara dla takiego podmiotu wyniosła - oprócz konieczności uiszczenia samego podatku - dodatkowo 30 procent uzyskanych korzyści podatkowych.

Fiskus twierdzi, że obecnie polskie organy podatkowe - w porównaniu z innymi krajami - mają ograniczony zakres pozyskiwania informacji bankowych z polskich banków. Dlatego Ministerstwo Finansów proponuje rozszerzenie zakresu informacji których fiskus mógłby zażądać od banków i innych instytucji finansowych. Fiskus chce, by banki były zobowiązane do przekazywania mu danych na temat pełnomocnictw do rachunków bankowych podatnika , obrotach i stanach rachunków, obciążeń i ich tytułów a także nadawców i odbiorców przelewów. Fiskus chciałby również uzyskiwać informacje o kredytach, celach na jakie zostały udzielone, sposobach zabezpieczeń spłaty kredytów, wysokości i terminów spłat oraz źródeł i wysokości dochodów wskazywanych we wnioskach kredytowych. Dostęp do informacji ma dotyczyć nie tylko banków, ale i SKOK-ów.

Nowelizacja miałaby wejść w życie od 1 lipca 2014 roku.

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: