eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiAktualności podatkowe › W 2015 r. kasa fiskalna dla lekarza ale nie rehabilitanta

W 2015 r. kasa fiskalna dla lekarza ale nie rehabilitanta

2015-02-10 13:57

Przeczytaj także: Kasa fiskalna w warsztacie samochodowym u fryzjera czy kosmetyczki


W dalszej części interpretacji organ podatkowy wskazał nadto, że usługami w zakresie opieki medycznej są m.in. usługi rehabilitacyjne.
W szeroko pojmowanym procesie rehabilitacji, wyróżnia się rehabilitację medyczną, inaczej leczniczą, społeczną i zawodową. Na rehabilitację medyczną składają się:
* kinezyterapia, czyli leczenie ruchem;
* fizykoterapia - to stosowanie w celach leczniczych różnego rodzaju energii wytwarzanej za pomocą aparatury,
* masaż leczniczy - to wykorzystanie bodźców mechanicznych głównie w postaci ucisku na tkanki w celu wywołania odczynów fizjologicznych.
Pod pojęciem rehabilitacji leczniczej (medycznej) rozumie się proces leczenia, który umożliwia przyspieszenie procesu naturalnej regeneracji i zmniejszenia fizycznych i psychicznych następstw choroby.
Niewątpliwie zatem, ww. działania podejmowane w ramach rehabilitacji służą profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia.

- czytamy w interpretacji

Jak zatem widać z powyższego, zakres usług medycznych objętych obowiązkiem stosowania kasy fiskalnej jest stosunkowo szeroki. Niemniej aby ta musiała u danego podatnika wystąpić, usługa taka musi być świadczona przez lekarza lub lekarza dentystę.

Zawód lekarza i lekarza dentysty został natomiast określony w ustawie z dnia 5 grudnia 1996 r. o zawodach lekarza i lekarza dentysty. Za takich uważa się osoby posiadające określone kwalifikacje, potwierdzone odpowiednimi dokumentami, a wymienione w tej ustawie.

Jak natomiast wskazał Dyrektor Izby Skarbowej w przytoczonej wyżej interpretacji, „(…) Zasady wykonywania niektórych zawodów medycznych zostały uregulowane w odrębnych aktach prawnych, np. zawód lekarza, dentysty, pielęgniarki, położnej, ratownika medycznego, farmaceuty, felczera, diagnosty laboratoryjnego. Poza wymienionymi, istnieje jeszcze spora grupa innych zawodów medycznych, dla których jednak nie zostały określone zasady wykonywania w odrębnych przepisach. Należy zatem przyjąć, iż pojęcie "osoba wykonująca zawód medyczny" obejmuje osoby wykonujące zawody, których status jest określony ustawowo, jak i zawody, które nie mają na gruncie obowiązującego prawa takiego uregulowania. Pojęcie "wykonywanie zawodu medycznego" należy odnieść do osób, które fachowo, stale i w celach zarobkowych zajmują się wykonywaniem zajęcia mającego związek z medycyną i które mają odpowiednie kwalifikacje. Przez kwalifikacje należy rozumieć zasób wiedzy i umiejętności wymaganych do udzielania świadczeń zdrowotnych.(…)”

Tym samym osoba wykonująca „zawód medyczny” niekoniecznie musi być lekarzem czy lekarzem dentystą.

Jak jest w przypadku rehabilitanta? W przytoczonej wyżej interpretacji Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie wskazał, że pomimo tego, „(…) iż zawód rehabilitanta i dietetyka nie został objęty unormowaniem odrębnych aktów prawnych, to jednak inne przepisy określające m.in.: zasady jego wykonywania, zasady związane z uzyskiwaniem kwalifikacji do wykonywania zawodu, zasady i formy wykonywania zawodu, wskazują, iż osoba która zdobyła wyższe wykształcenie w zakresie rehabilitacji lub dietetyki jest osobą uprawnioną do udzielania świadczeń zdrowotnych oraz osobą legitymującą się nabyciem fachowych kwalifikacji do udzielania świadczeń zdrowotnych w dziedzinie medycyny.(…)”

Przepisy w zakresie kas fiskalnych wskazują, że tylko lekarz, czy lekarz dentysta, a więc osoba o której mowa w przepisach ustawy z dnia 5 grudnia 1996 r. o zawodach lekarza i lekarza dentysty, świadczący usługi w zakresie opieki medycznej na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej po 1 marca 2015 r. bezwzględnie będzie musiał posiadać kasę fiskalną. W urządzenie to natomiast niekoniecznie będzie się musiała zaopatrzyć pielęgniarka, położna, czy rehabilitant. Takie osoby (jako nie-lekarze) bowiem mają prawo m.in. do zwolnienia z uwagi na wysokość obrotów.

Odroczony termin na zakup kasy fiskalnej


Nowe przepisy w zakresie zwolnień z obowiązku stosowania kas rejestrujących (w tym w zakresie opisanego wyżej wyłączenia) obowiązują od 01 stycznia 2015 r. Niemniej ustawodawca dał tutaj podatnikom 2 miesiące na dostosowanie się do nowego stanu prawnego. Dlatego też lekarze i lekarze dentyści (a także niektóre inne grupy podatników) co do zasady kasy fiskalne muszą posiadać od 1 marca 2015 r.

poprzednia  

1 2

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: