eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiInterpretacje i wyjaśnienia › Likwidacja firmy a odszkodowanie za zniszczony środek trwały

Likwidacja firmy a odszkodowanie za zniszczony środek trwały

2015-03-20 13:12

Likwidacja firmy a odszkodowanie za zniszczony środek trwały

Spalony budynek © jayfish - Fotolia.com

Z chwilą likwidacji działalności gospodarczej budynek w niej wykorzystywany przestaje być składnikiem jej majątku (w postaci chociażby środka trwałego). W związku z tym wypłacone odszkodowanie z tytułu spalenia takiego budynku, które nastąpiło po zamknięciu firmy, nie może zostać zaliczone do przychodów takiej działalności i korzysta ze zwolnienia z podatku dochodowego - uznał Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach w interpretacji indywidualnej z dnia 03.03.2015 r. nr IBPBI/1/415-1468/14/ŚS.

Przeczytaj także: Wywłaszczenie gruntu: odszkodowanie a podatek dochodowy

Jakie wątpliwości wyjaśnił organ podatkowy?

Do 30 sierpnia 2012 r. wnioskodawczyni prowadziła sezonowo działalność gospodarczą w zakresie usług gastronomicznych, w której wykorzystywała drewniany budynek uznany za środek trwały firmy. Do dnia likwidacji wskazany budynek był amortyzowany, zaś z chwilą likwidacji działalności został wycofany z ewidencji środków trwałych. Następnie 7 września 2014 r. (a więc po ponad 2 latach) budynek doszczętnie spłonął. W okresie od likwidacji firmy do dnia jego spalenia wnioskodawczyni ponosiła stałe koszty związane z jego utrzymaniem i zabezpieczeniem. W szczególności opłacała podatek od nieruchomości, czynsz dzierżawny za grunt pod budynkiem, media czy też ubezpieczenie od ognia i innych żywiołów. 27 października wnioskodawczyni otrzymała odszkodowanie za spalony budynek od ubezpieczyciela. Zadała pytanie, czy odszkodowanie to korzysta ze zwolnienia z podatku dochodowego, a jeżeli nie, czy ewentualny przychód ma prawo pomniejszyć o niezamortyzowaną część wartości początkowej tego składnika majątku? W przedmiotowej sprawie organ podatkowy zajął następujące stanowisko:

„(…) W myśl art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2012 r., poz. 361 ze zm.), opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku. Zgodnie z art. 14 ust. 1 ww. ustawy, za przychód z działalności, o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3 (pozarolniczej działalności gospodarczej), uważa się kwoty należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont. U podatników dokonujących sprzedaży towarów i usług opodatkowanych podatkiem od towarów i usług za przychód z tej sprzedaży uważa się przychód pomniejszony o należny podatek od towarów i usług.

fot. jayfish - Fotolia.com

Spalony budynek

Z chwilą likwidacji działalności gospodarczej budynek w niej wykorzystywany przestaje być składnikiem jej majątku. W związku z tym wypłacone odszkodowanie z tytułu spalenia takiego budynku, które nastąpiło po zamknięciu firmy, nie może zostać zaliczone do przychodów takiej działalności.


Co do zasady, przychodem z pozarolniczej działalności gospodarczej są wszelkie przysporzenia majątkowe, uzyskane w związku z tą działalnością, o ile ustawa nie włącza ich z tej kategorii.

Stosownie do art. 14 ust. 2 pkt 12 ww. ustawy, przychodem z działalności gospodarczej są również otrzymane odszkodowania za szkody dotyczące składników majątku związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą lub z prowadzeniem działów specjalnych produkcji rolnej. Natomiast stosownie do art. 21 ust. 1 pkt 4 lit. a) ww. ustawy, wolne od podatku dochodowego są kwoty otrzymane z tytułu ubezpieczeń majątkowych i osobowych, z wyjątkiem odszkodowań za szkody dotyczące składników majątku związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą lub prowadzeniem działów specjalnych produkcji rolnej, z których dochody są opodatkowane zgodnie z art. 27 ust. 1 lub art. 30c.

Zatem zwolnienie, o którym mowa w ww. przepisie nie odszkodowań za obejmuje m.in. szkody dotyczące składników majątku związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą. Składnikami majątku związanymi z prowadzeniem działalności gospodarczej, będą zarówno środki trwałe oraz wartości niematerialne i prawne, jak i wszelkie inne przedmioty, które są w funkcjonalny sposób związane z prowadzeniem działalności gospodarczej, zwłaszcza wszelkie przedmioty wykorzystywane w działalności. (…)

Mając powyższe na względzie stwierdzić należy, że skoro 30 sierpnia 2012 r. Wnioskodawczyni zakończyła prowadzenie działalności gospodarczej, co oznacza że z tą datą budynek przestał być składnikiem majątku związanym z prowadzoną działalnością gospodarczą, to odszkodowanie wypłacone 27 października 2014 r. w związku ze spaleniem (7 września 2014 r.) budynku nie jest odszkodowaniem za szkody dot. składnika majątku związanego z prowadzoną działalnością gospodarczą, co oznacza że przychód ten korzysta ze zwolnienia z opodatkowania określonego w art. 21 ust. 1 pkt 4 lit. a) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Nadmienić przy tym należy, że skoro ww. budynek uległ spaleniu, na gruncie niniejszej sprawy nie zachodzą okoliczności, o których mowa w art. 10 ust. 2 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, zgodnie z którym przepisów ust. 1 pkt 8 nie stosuje się do odpłatnego zbycia składników majątku, o których mowa w art. 14 ust. 2 pkt 1, z zastrzeżeniem ust. 3, nawet jeżeli przed zbyciem zostały wycofane z działalności gospodarczej, a między pierwszym dniem miesiąca następującego po miesiącu, w którym składniki majątku zostały wycofane z działalności i dniem ich odpłatnego zbycia, nie upłynęło 6 lat.

Mając powyższe na uwadze stanowisko Wnioskodawczyni w zakresie możliwości zwolnienia z opodatkowania odszkodowania otrzymanego w następstwie spalenia budynku, o którym mowa we wniosku jest prawidłowe. W związku z powyższym, skoro jak wskazano wyżej, otrzymane odszkodowanie jest zwolnione z opodatkowania na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 4 lit. a) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych to tym samym pytanie (oznaczone we wniosku nr 2) w zakresie możliwości pomniejszenia uzyskanego z ww. tytułu przychodu o niezamortyzowaną część budynku oraz koszty poniesione na utrzymanie i zabezpieczenie budynku oraz stanowisko Wnioskodawczyni w powyższym zakresie uznać należało za bezprzedmiotowe.(…)”


Pełną treść interpretacji można przeczytać na stronie Ministerstwa Finansów

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: