eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiInterpretacje i wyjaśnienia › Kasa fiskalna: wynajem limuzyny to nie przejazd taksówką

Kasa fiskalna: wynajem limuzyny to nie przejazd taksówką

2015-03-19 13:44

Kasa fiskalna: wynajem limuzyny to nie przejazd taksówką

Limuzyna © gdvcom - Fotolia.com

Przewóz osób oraz ich bagażu podręcznego taksówkami nie może korzystać ze zwolnienia z obowiązku ewidencjonowania obrotu z tego tytułu przy użyciu kasy rejestrującej. Niemniej w powyższym wyłączeniu nie mieści się wynajem (z kierowcą lub bez niego) ekskluzywnych limuzyn na różne imprezy okolicznościowe - uznał Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach w interpretacji indywidualnej z dnia 04.03.2015 r. nr IBPP3/443-1416/14/JP.

Przeczytaj także: Dostęp do Internetu bez paragonu z kasy fiskalnej ale z rachunkiem

Jakie wątpliwości wyjaśnił organ podatkowy?

Wnioskodawca zamierza poszerzyć prowadzoną działalność gospodarczą o wynajem ekskluzywnych samochodów typu limuzyny na różnego rodzaju imprezy okolicznościowe (wesela, chrzciny itp.). Odpowiedni samochód będzie wynajmowany z kierowcą lub bez niego osobom fizycznym bez względu na to, czy te prowadzą działalność gospodarczą czy też nie. Do tej pory wnioskodawca nie wykonywał żadnych czynności na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych, niemniej wynajem limuzyn będzie ukierunkowany w dużej mierze na takie osoby. Zgodnie z PKWiU usługi wynajmu samochodów bez kierowcy zaklasyfikowane są do usług wynajmu i dzierżawy samochodów osobowych i furgonetek, bez kierowcy (symbol PKWiU 77.11.10), a wynajem limuzyn z kierowcą do usług w zakresie wynajmowania samochodów osobowych z kierowcą (symbol PKWiU 49.32.12).

Wnioskodawca zadał pytanie, czy świadcząc takie usługi będzie mógł skorzystać ze zwolnienia z obowiązku ewidencjonowania sprzedaży przy pomocy kasy fiskalnej z uwagi na wartość obrotu uzyskanego z tego tytułu? W przedmiotowej sprawie organ podatkowy zajął następujące stanowisko:

„(…) Obowiązek prowadzenia ewidencji sprzedaży przy zastosowaniu kas rejestrujących wynika z zapisu art. 111 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t.j. Dz.U. Nr 177, poz. 1054 ze zm.), zwanej dalej ustawą o VAT. Zgodnie z tym przepisem, podatnicy dokonujący sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych są obowiązani prowadzić ewidencję obrotu i kwot podatku należnego przy zastosowaniu kas rejestrujących.

fot. gdvcom - Fotolia.com

Limuzyna

Przewóz osób oraz ich bagażu podręcznego taksówkami nie może korzystać ze zwolnienia z obowiązku ewidencjonowania obrotu z tego tytułu przy użyciu kasy rejestrującej. Niemniej w powyższym wyłączeniu nie mieści się wynajem ekskluzywnych limuzyn na różne imprezy okolicznościowe.


Powyższy przepis określa generalną zasadę, z której wynika, że obowiązek prowadzenia ewidencji sprzedaży przy zastosowaniu kasy rejestrującej dotyczy wszystkich podatników, którzy dokonują sprzedaży na rzecz określonych w nim odbiorców, tj. osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych. Zatem jednym z podstawowych kryteriów decydujących o obowiązku ewidencjonowania sprzedaży za pomocą kas rejestrujących jest status nabywcy wykonywanych przez podatnika świadczeń.

Jednocześnie w art. 111 ust. 8 ustawy, zawarto upoważnienie dla ministra właściwego do spraw finansów publicznych do zwolnienia w drodze rozporządzenia, na czas określony, niektóre grupy podatników oraz niektóre czynności z obowiązku, o którym mowa w ust. 1, oraz warunki korzystania ze zwolnienia, mając na uwadze interes publiczny, w szczególności sytuację budżetu państwa.

Zwolnienia z obowiązku ewidencjonowania przy zastosowaniu kas rejestrujących poszczególnych czynności i podatników zawarte są obecnie w § 2 i 3 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 4 listopada 2014 r. w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących (Dz.U. z 2014 r., poz. 1544).

Stosownie do § 3 ust. 2 tego rozporządzenia, zwalnia się z obowiązku ewidencjonowania w danym roku podatkowym, nie dłużej jednak niż do dnia 31 grudnia 2016 r. podatników rozpoczynających po dniu 31 grudnia 2014 r. dostawę towarów lub świadczenie usług na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych, jeżeli przewidywany przez podatnika obrót z tego tytułu nie przekroczy, w proporcji do okresu wykonywania tych czynności w danym roku podatkowym, kwoty 20 000 zł.

Przepis § 4 ust. 2 lit a i b przedmiotowego rozporządzenia stanowi, że zwolnień z obowiązku ewidencjonowania, o których mowa w § 2 i § 3, nie stosuje się do świadczenia usług:
a. przewozów pasażerskich w samochodowej komunikacji, z wyłączeniem przewozów wymienionych w poz. 15 i 16 załącznika do rozporządzenia,
b. przewozu osób oraz ich bagażu podręcznego taksówkami.

 

1 2

następna

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: