eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiAktualności podatkowe › Darowizna nieruchomości sposobem na szybką i wysoką amortyzację

Darowizna nieruchomości sposobem na szybką i wysoką amortyzację

2015-08-28 13:31

Darowizna nieruchomości sposobem na szybką i wysoką amortyzację

Przedsiębiorcy bardzo często zachęcają swoje dzieci do uruchomienia działalności gospodarczej ©  stakhov - Fotolia.com

Wartość początkowa majątku otrzymanego przez przedsiębiorcę w ramach darowizny powinna być równa wartości rynkowej tego majątku. I od niej właśnie ustala się wysokość odpisów amortyzacyjnych bez względu na to, jakie odpisy poczynił wcześniej darczyńca.

Przeczytaj także: Czy towary otrzymane w darowiźnie są w końcu kosztem podatkowym?

Przedsiębiorcy bardzo często zachęcają swoje dzieci do uruchomienia działalności gospodarczej. Robią tak m.in. po to, aby mieć komu przekazać własną firmę, kiedy na jej prowadzenie nie pozwoli już zdrowie. Często także przedsiębiorcy przekazują dzieciom składniki majątku, aby nie musiały one „zaczynać od zera”. Oczywiście, taka darowizna pomiędzy najbliższymi członkami rodziny jest zwolniona z podatku od spadków i darowizn, ale wejście w posiadanie takiego majątku może rodzić inne skutki podatkowe.

Część firmy w prezencie


O takie skutki podatkowe właśnie zapytała kobieta, która od ojca ma otrzymać w darowiźnie część jego firmy. Ta część, zgodnie z planem, miała zostać wydzielona wskutek restrukturyzacji przedsiębiorstwa należącego do ojca wnioskującej. Wśród składników majątku, który ma otrzymać wnioskująca, ma znaleźć się budynek wynajmowany innym przedsiębiorcom na działalność gospodarczą. W chwili otrzymania darowizny wnioskująca będzie prowadzić działalność gospodarczą.
Wnioskująca zaznaczyła, że środki trwałe oraz wartości niematerialne, które mają stać się przedmiotem darowizny, podlegała amortyzacji w firmie ojca.

I właśnie ta kwestia była powodem, dla którego wnioskująca zwróciła się do izby skarbowej o interpretację podatkową. Chciała bowiem wiedzieć, jak należy ustalić wartość początkową, konieczną do wyliczania wysokości odpisów amortyzacyjnych w przyszłości. Jej zdaniem, wartość początkowa powinna być równa wartości rynkowej, zaś wysokość odpisów dokonana przez poprzedniego posiadacza – czyli ojca wnioskującej – nie ma znaczenia.

fot. stakhov - Fotolia.com

Przedsiębiorcy bardzo często zachęcają swoje dzieci do uruchomienia działalności gospodarczej

Często przedsiębiorcy przekazują dzieciom składniki majątku, aby nie musiały one „zaczynać od zera”. Oczywiście, taka darowizna pomiędzy najbliższymi członkami rodziny jest zwolniona z podatku od spadków i darowizn, ale wejście w posiadanie takiego majątku może rodzić inne skutki podatkowe.


O poprzednich odpisach prawo nie wspomina


Izba Skarbowa w Katowicach w interpretacji z 11 sierpnia 2015 r (sygnatura IBPB-1-1/4511-212/15/ZK) przyznała rację podatniczce. Urzędnicy przyznali, że zgodnie z przepisami można dokonywać odpisów amortyzacyjnych od składników majątkowych nabytych w drodze spadku czy darowizny, o ile spełniają one warunki konieczne, aby móc je uznać za środki trwałe lub wartości niematerialne i prawne.
Podstawę naliczania odpisów amortyzacyjnych stanowi wartość początkowa składnika majątku. Jeśli został on nabyty w drodze spadku czy darowizny, wówczas za wartość początkową – zgodnie z art. 22g ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych - uznaje się jego wartość rynkową z dnia nabycia darowizny, chyba że umowa darowizny określa tę wartość w niższej wysokości.

Przepisy, jak widać, nie wspominają nic o odpisach, dokonywanych przez poprzedniego właściciela, a więc nie mogą one być brane pod uwagę przy ustalaniu wysokości początkowej oraz kwoty odpisów po przekazaniu majątku w drodze darowizny nowemu właścicielowi. Czyli – jak wynika z interpretacji – stanowisko podatniczki jest właściwe.

Więcej niż odpisałby darczyńca


Takie stanowisko organów skarbowych oznacza, że w niektórych przypadkach obdarowany może dokonywać wyższych odpisów amortyzacyjnych niż obdarowujący. Tak jest np. w przypadku budynków. Zgodnie z prawem, budynki użytkowe amortyzuje się w większości przypadków przez 40 lat, ale istnieje możliwość – w określonej sytuacji – skrócenia tego okresu do lat 10. Jeśli jednak po takim okresie budynek np. zostanie przekazany dziecku przedsiębiorcy, to może ono dokonywać odpisów na nowo, oczywiście z uwzględnieniem zmian w wartości budynku, wynikających np. z jego długotrwałego użytkowania.

Marek Siudaj,

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: