eGospodarka.pl

eGospodarka.plPodatkiPorady podatkowe › Ulga na uczące się dziecko: problemy praktyczne w PIT za 2015 r.

Ulga na uczące się dziecko: problemy praktyczne w PIT za 2015 r.

2016-04-01 11:43

Ulga na uczące się dziecko: problemy praktyczne w PIT za 2015 r.

Deklaracje PIT © Pio Si - Fotolia.com

Ulga na dzieci jest odliczeniem cieszącym się wśród podatników największą popularnością. Rozliczenie tej ulgi nie jest skomplikowane, pod warunkiem że mamy do czynienia z tzw. standardowym przypadkiem. Nie zawsze jednak tak jest. Dlatego warto wiedzieć, jak do przypadków szczególnych podchodzą urzędnicy.
Gdzie szukać ich stanowiska? - chociażby w przygotowanej w tym celu przez resort finansów broszurze informacyjnej, a dostępnej na stronie internetowej Krajowej Informacji Podatkowej. Wprawdzie urzędnicy zastrzegli w niej, że ma ona jedynie charakter informacyjny i nie stanowi wykładni prawa, niemniej zastosowanie się do rozwiązań w niej zawartych może uchronić przed sporem z fiskusem. Urzędy skarbowe bowiem także z niej korzystają.

Dochody dziecka


Jednym z problemów, z którym borykają się rodzice korzystający z ulgi są dochody ich pociech. Powszechnie wiadomo, że te nie mają znaczenia przy korzystaniu z odliczenia w stosunku do dzieci małoletnich tudzież także pełnoletnich, ale otrzymujących zgodnie z odrębnymi przepisami zasiłek (dodatek) pielęgnacyjny lub rentę socjalną. Na takie dzieci z ulgi w zasadzie można korzystać bez ograniczeń.

Sprawa się komplikuje w przypadku dzieci pełnoletnich - kontynuujących naukę (bo i na takie ulga przysługuje). Tutaj bowiem istotne jest, aby dziecko nie osiągnęło zbyt wysokiego dochodu (a mówiąc dokładniej, aby mieścił się on w limicie 3 089 zł w skali roku).
Organy podatkowe stoją na jednolitym stanowisku, że dochodem dziecka jest przychód pomniejszony jedynie o koszty jego uzyskania - bez uwzględniania zapłaconych w roku podatkowym składek na ubezpieczenie społeczne czy strat z lat ubiegłych. Takie podejście zostało podkreślone także w broszurze wyjaśniającej korzystanie z ulgi na dzieci.

Pod uwagę bierze się tutaj dochody podlegające opodatkowaniu według skali podatkowej lub z kapitałów pieniężnych (np. odpłatne zbycie akcji) - z wyjątkiem renty rodzinnej.

fot. Pio Si - Fotolia.com

Deklaracje PIT

Ulga na dzieci jest odliczeniem cieszącym się wśród podatników największą popularnością. Rozliczenie tej ulgi nie jest skomplikowane, pod warunkiem że mamy do czynienia z tzw. standardowym przypadkiem. Nie zawsze jednak tak jest.


W broszurze wyjaśniono, że rodzice pełnoletnich (do ukończenia 25 roku życia) dzieci, które się uczą i nie uzyskują żadnych dochodów, z ulgi mogą korzystać bez ograniczeń. Jeżeli natomiast dochód takiego dziecka przekroczy wspomniany limit, bez względu na to w którym miesiącu zostanie on uzyskany, ulga w ogóle nie przysługuje.

Twórcy broszury zwrócili tutaj jednak uwagę na pewne odstępstwo od tej reguły, a odnoszące się do dziecka, które w danym roku podatkowym ukończyło 18 lat.
Otóż ich zdaniem jeżeli takie dziecko uzyskało dochód ponad wskazany limit jeszcze przed osiągnięciem pełnoletniości, rodzice prawa do ulgi nie będą pozbawieni.

Przykład
Uczeń szkoły średniej w październiku 2015 r. ukończył 18 lat. W okresie wakacyjnym (lipiec/sierpień) natomiast uzyskał dochód w wysokości przekraczającej kwotę 3 089 zł. Nauka trwała do końca roku.

W takim przypadku rodzice dziecka mogą skorzystać z ulgi za cały rok. Dochód uzyskał on bowiem jako dziecko małoletnie.

Gdyby natomiast takie dziecko nie kontynuowało nauki, prawo do ulgi rodzicom przysługiwałoby do osiągnięcia pełnoletniości, czyli za 10 miesięcy (przy założeniu że nauka ustałaby w tym samym roku, co skończenie 18 lat).

Jeśli z kolei uczące się dziecko dochód w kwocie przekraczającej 3 089 zł uzyskało już po skończeniu 18 lat (czyli np. w miesiącach listopad grudzień), to pomimo kontynuowania nauki rodzice mogą skorzystać z odliczenia jedynie za te miesiące, w których dziecko było małoletnie (czyli w naszym przypadku za 10 miesięcy).


No dobrze, a jak postąpić w sytuacji, gdy dziecko zarabia zarówno przed jak i już po skończeniu 18 lat?
Urzędnicy uznali, że w takim przypadku należy badać, czy dochód uzyskany po osiągnięciu pełnoletniości przekracza kwotę wolną od podatku.

I tak jeżeli dziecko, będąc jeszcze małoletnim zarobi przykładowo 12 000 zł, zaś po skończeniu 18 lat w tym samym roku uzyska jeszcze dochód na poziomie 2 000 zł (pod warunkiem że się uczy), rodzice mogą skorzystać z ulgi za cały rok.

 

1 2

następna

Oceń

3 3

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

REKLAMA

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo:

Ok, rozumiem Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego jej działania oraz korzystania z narzędzi analitycznych, reklamowych, marketingowych i społecznościowych. Szczegóły znajdują się w Polityce Prywatności. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane w pamięci Twojego urządzenia, możesz to zmienić za pomocą ustawień przeglądarki.