eGospodarka.pl
wiadomość od św. Mikołaja

eGospodarka.plPodatkiPorady podatkowe › Wynajem nieruchomości poza granicami Polski w podatku VAT

Wynajem nieruchomości poza granicami Polski w podatku VAT

2017-03-29 13:30

Wynajem nieruchomości poza granicami Polski w podatku VAT

Jak rozliczyć zagraniczne usługi najmu © Andrey Popov - Fotolia.com

Generalna zasada zawarta w ustawie VAT mówi, że podatek ten rozlicza się w kraju, w którym znajduje się nabywca danej usługi. Przepisy podatkowe, gdy usługę świadczy podmiot zagraniczny, obligują nabywcę do rozliczenia tego podatku w ramach importu usług. Czy tak samo jest w przypadku korzystania z cudzych nieruchomości?
Importem usług jest świadczenie usług, z tytułu wykonania których podatnikiem jest ich usługobiorca, o którym mowa w art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy o VAT. Ten przepis wskazuje, że podatnikami są również osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne nabywające usługi, jeżeli łącznie spełnione są następujące warunki:
a) usługodawcą jest podatnik nieposiadający siedziby działalności gospodarczej oraz stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej na terytorium kraju, a w przypadku usług, do których stosuje się art. 28e, podatnik ten nie jest zarejestrowany zgodnie z art. 96 ust. 4,
b) usługobiorcą jest:
  • w przypadku usług, do których stosuje się art. 28b - podatnik, o którym mowa w art. 15, lub osoba prawna niebędąca podatnikiem, o którym mowa w art. 15, zarejestrowana lub obowiązana do zarejestrowania zgodnie z art. 97 ust. 4,
  • w pozostałych przypadkach - podatnik, o którym mowa w art. 15, posiadający siedzibę działalności gospodarczej lub stałe miejsce prowadzenia działalności gospodarczej na terytorium kraju lub osoba prawna niebędąca podatnikiem, o którym mowa w art. 15, posiadająca siedzibę na terytorium kraju i zarejestrowana lub obowiązana do zarejestrowania zgodnie z art. 97 ust. 4.

W pewnym uproszczeniu można powiedzieć, że ten skomplikowany przepis nakazuje rozliczyć VAT przez nabywcę danej usługi, gdy ta co do zasady jest świadczona przez firmę zagraniczną, która nie rozlicza VAT w Polsce, zaś sama czynność podlega opodatkowaniu w naszym kraju. Usługodawca nie musi się w takim przypadku rejestrować w Polsce do VAT, aby rozliczać tak wykonane usługi. Z obowiązku (rozliczenia podatku) wyręcza go nabywca.

fot. Andrey Popov - Fotolia.com

Jak rozliczyć zagraniczne usługi najmu

Wynajem nieruchomości poza granicami Polski, nie podlega w ogóle opodatkowaniu podatkiem VAT. Podatek (od wartości dodanej) należy tutaj rozliczyć w kraju, w którym nieruchomość się znajduje.


Dla zdecydowanej większości usług natomiast miejsce ich opodatkowania określa się w kraju usługobiorcy a nie usługodawcy. Stąd nabywając usługę od podmiotu zagranicznego polski przedsiębiorca musi z reguły rozliczyć ją w ramach importu usług na potrzeby podatku VAT.

Jednym z wyjątków są tutaj usługi związane z nieruchomościami (art. 28e ustawy o VAT).
Miejscem świadczenia usług związanych z nieruchomościami, w tym usług świadczonych przez rzeczoznawców, pośredników w obrocie nieruchomościami, usług zakwaterowania w hotelach lub obiektach o podobnej funkcji, takich jak ośrodki wczasowe lub miejsca przeznaczone do użytku jako kempingi, użytkowania i używania nieruchomości oraz usług przygotowywania i koordynowania prac budowlanych, takich jak usługi architektów i nadzoru budowlanego, jest miejsce położenia nieruchomości.

Jak można z powyższego wyczytać, mieści się tutaj także wynajem danej nieruchomości (budynku, placu, lokalu itp.).
Często firmy wynajmują za granicą magazyny do przechowywania swoich towarów. Przy tego typu usługach należy zachować szczególną ostrożność - w zależności od stanu faktycznego mogą one bowiem być rozliczane w różny sposób - jako usługi związane z nieruchomościami bądź jako usługi magazynowania, do których stosuje się ogólną zasadę określania miejsca opodatkowania. Szerzej na ten temat można poczytać w artykule: Magazynowanie towarów: miejsce opodatkowania usług w podatku VAT

Jeżeli jednak mamy do czynienia ze „zwykłym” najmem placu czy budynku, miejsce opodatkowania takiej usługi będzie określane na zasadzie wyjątki w kraju, w którym wynajmowana nieruchomość się znajduje, co z kolei oznacza brak obowiązku rozpoznania importu usług przez usługobiorcę.

Dla przykładu, gdyby polska firma postanowiła wynająć plac czy biuro we Francji od tamtejszego kontrahenta, to usługa taka nie będzie podlegała opodatkowaniu w Polsce, a we Francji. W związku z tym polski przedsiębiorca nie będzie obowiązany do rozliczenia takiego najmu w ramach importu usług. Ewentualny podatek od wartości dodanej do wartości usługi zostanie doliczony już do faktury sprzedaży wystawionej przez wynajmującego. Niestety powyższe jest niekorzystne. Podatku od wartości dodanej nie da się bowiem odliczyć od naszego krajowego VAT. Można jedynie wystąpić o zwrot tego podatku do zagranicznego organu podatkowego (w którym został on naliczony).

Oceń

1 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo:

Ok, rozumiem Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego jej działania oraz korzystania z narzędzi analitycznych, reklamowych, marketingowych i społecznościowych. Szczegóły znajdują się w Polityce Prywatności. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane w pamięci Twojego urządzenia, możesz to zmienić za pomocą ustawień przeglądarki.